Jump to content

Procedura Substragere Din Suma Totala A Unui Procent


mariusblk

Recommended Posts

Salutare forum, vreau sa adaug o noua optiune pe un shop ce va extrage din suma totala pe care o are de platit clientul, un procent predefinit si fix. Acel procent va ajunge catre o cauza de charity. Vreau sa fie vizibila clar, sa se vada ca din suma totala, procentul se cumuleaza intr-un fond.

 

Ex clar: cosul total cu tot cu TVA este 50 lei, din care 10% adica 5 lei se duc catre acel fond.

 

Daca suma poate aparea si pe factura generata, ar fi perfect.

 

Sper ca m-am facut destul de inteles si astept intrebari.

 

Multumesc.

Edited by mariusblk (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Pai, cam ce detalii ar trebui sa specific? Cat despre citerea regulamentului nu imi dau seama ce am incalcat. Poate am uitat sa specific urmatoarele.

Folosesc ultima versiune de prestashop (1.6.1.4) si o tema foarte capabila si populara cumparata.

asta lipsea

deci poti sa faci asa ceva la reguli de cos, sau reguli de pret, acolo poti sa faci asa ceva

incearca acolo, daca nu te descurci incerc sa te ajut cand sunt acasa

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa imi dau seama cum functioneaza Price rules insa nu imi dau seama daca mai exista si alte optiuni. Practic din suma totala de plata se extrage o suma fixa, ca un fel de cupon de reducere. Eu unul nu doresc acest lucru, doresc sa apara suma cu explicatiile de rigoare insa totalul de plata sa ramana neschimbat. Ceea ce am reusit pana acum a fost sa scada din totalul de plata o suma fixa sau procent.

 

Ex: cost produs 50 lei, suma charity 10 lei, total de plata 50 lei

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...