Jump to content

Vds Tavsiyesi

t1tuzmen

Recommended Posts

Merhabalar,

VDS in yönetimini siz yapacağınız için Prestashop destekleyen firmadan ziyade vds yönetimi ile ilgilenebilecek misiniz onu değerlendirmeniz daha öncelikli diye düşünüyorum. Aksi takdirde yaşanabilecek problemlere müdahalede maddi manevi zarar görebilirsiniz. Bunun yerine güçlü bir reseller hosting almak daha mantıklı olur düşüncesindeyim.

(Teknik bilginizi bilmeden, dikkat çekmek amaçlı yapılan bir yorumdur.)

Başarılar.

Merhabalar,

VDS in yönetimini siz yapacağınız için Prestashop destekleyen firmadan ziyade vds yönetimi ile ilgilenebilecek misiniz onu değerlendirmeniz daha öncelikli diye düşünüyorum. Aksi takdirde yaşanabilecek problemlere müdahalede maddi manevi zarar görebilirsiniz. Bunun yerine güçlü bir reseller hosting almak daha mantıklı olur düşüncesindeyim.

(Teknik bilginizi bilmeden, dikkat çekmek amaçlı yapılan bir yorumdur.)

Başarılar.

Merhaba Şahin Bey,

Daha önce VDS kullandım. Ancak hangi yönetim tarafındaki zorluklardan bahsettiğinizi biraz açabilir misiniz? Benim tam olarak istediğim cpanel lisansı içinde olan performanslı bir hosting arıyorum. Şuan Natro Hosting kullanıyorum. Memnunum ancak yinede yetersiz kaldığını düşünüyorum. Şuan piyasada bu işi en iyi yapan firmalardan bir tanesi olduğunu da eklemek isterim. Yavaşlıkla ilgili bir talep oluşturdum ve onlar sayfa açılış süresini uzun olduğunu ve bunun için sayfa başına maksimum 1 mb büyüklük olması gerektiğini bildirdiler. Aynı paketim içerisinde joomla bir sitem var ve ortalama sayfa büyüklüğü 3 mb. üzerinde ancak sayfalar çok hızlı açılıyor. Bende server kapasitesinin prestashop'un gereksinimlerini karşılamadığından sayfa açılışının geç olduğunu bildirdim. 

Sizin öneriniz nedir?

Tekrar Merhabalar,

Performans olayı çok derin bir konu lakin yüzeysel olarak yorumlamak gerekirse evet Prestashop için bir performans sorunu mevcut: Prestashop sisteminin barındığı sunucunun gerekli konfigürasyon ve optimizasyonun yanısıra Prestashop için de optimizasyon çalışmasının yapılması gerekiyor.

Yukarıdaki yorum da doğru mümkün olduğunca sayfa boyutu düşük olmalıdır.

Öte yandan tutup da şu firma iyi bu firma kötü diye buradan bir yorumda bulunmam doğru olmayacak o sebeple hosting hizmeti ile devam etmek isterseniz özelden bir firma ismi paylaşabilirim. Sizin çalışmış olduğunuz firma için bu forumda olumlu yorumlar da var olumsuz yorumlar da var. Aslına bakarsanız bu iki taraflı bir durum yani hosting sağlayıcısının bilinçli olması gerektiği kadar hosting müşterisinin de bilinçli olması gerekiyor.

Yönetim derken; her şey yolunda giderken sorun olmuyor tabi ama olası bir sorunda müdahale edebilmeniz önemlidir.

Farklı soru işaretleriniz varsa iletebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Prestashop ile joomla çok farklı mantıklarda çalışır,  hem ucuz hem iyi olsun mantığı ile vds arıyorsanız işiniz biraz zor :) , benim tavsiyem 3-5 lira fazla olsun ama Türkiye lokasyonlu vds kullanın çok faydası olacaktır.

Yukarıda belirttiğim gereksinimler (kendi adıma konuşuyorum) ne iyi nede ucuz bir sistem. Herkesimin bütçesi ve beklentisi farklılık gösterebilir. 20$ 'dan hesapladığınızda yılda 240$ yapar bu tür hesapları yapanlar bu ve bunun benzeri platformlarda bulunurlar. Bütçe sıkıntısı olmayan insanlar zaten prestashop'a yönelmezler. Yılda en az 2000-3000 e-ticarete yatırım yaparlar. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Yani sizin dediğiniz 3-5 liranın hesabını yapan burada yüzlerce insan vardır.

Yukarıda belirttiğim gereksinimler (kendi adıma konuşuyorum) ne iyi nede ucuz bir sistem. Herkesimin bütçesi ve beklentisi farklılık gösterebilir. 20$ 'dan hesapladığınızda yılda 240$ yapar bu tür hesapları yapanlar bu ve bunun benzeri platformlarda bulunurlar. Bütçe sıkıntısı olmayan insanlar zaten prestashop'a yönelmezler. Yılda en az 2000-3000 e-ticarete yatırım yaparlar. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir. Yani sizin dediğiniz 3-5 liranın hesabını yapan burada yüzlerce insan vardır.

Prestashop'u sunucu veya hosting için tercih etmeniz hata olur, prestashop'u tercih etmenizin daha önemli nedenleri olmalı.

Prestashop'u yıllık 50 TL ücretli hosting alanlarında dahi çalıştırabilirsiniz.

PrestaShop Tercih Edenlerin 10 Önemli Nedeni

Lisanssız ömür boyu kullanım
Tüm haklarının size ait olması
Kişilere ve kurumlara bağlı olmayan eticaret sitesi
Kullanıcı dostu arayüzü ile kullanımı kolay olması
Sınırsız destek bulabileceğiniz bağımsız platformların olması
Extra gereksimleri hazır modüller ile çözülebilmesi
Binlerce profesyonel hazır tema olması
Binlerce hazır modül olması
Tamamının açık kaynak (open source) kod olması
Kendinize ait sunucu veya hosting alanında çalıştırılabilinmesi
Açık Kaynak (open source) Kod Nedir?

Açık kaynak yazılım veya kaynağı açık yazılım, kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır.

Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar, uyarlanabilir, sağlam, hızlı ve güvenlidir. Açık kaynak kod dünyası, yeni bir yazılım üretme biçimi, yeni iş modelleri sunmaktadır. Dünyanın her tarafından bilişim uzmanlarınca imece yöntemi ile endüstri standartlarında geliştirilen açık kaynak kod yazılımları, insanlığın ortak malıdır.

Tekrar Merhabalar,

Performans olayı çok derin bir konu lakin yüzeysel olarak yorumlamak gerekirse evet Prestashop için bir performans sorunu mevcut: Prestashop sisteminin barındığı sunucunun gerekli konfigürasyon ve optimizasyonun yanısıra Prestashop için de optimizasyon çalışmasının yapılması gerekiyor.

Yukarıdaki yorum da doğru mümkün olduğunca sayfa boyutu düşük olmalıdır.

Öte yandan tutup da şu firma iyi bu firma kötü diye buradan bir yorumda bulunmam doğru olmayacak o sebeple hosting hizmeti ile devam etmek isterseniz özelden bir firma ismi paylaşabilirim. Sizin çalışmış olduğunuz firma için bu forumda olumlu yorumlar da var olumsuz yorumlar da var. Aslına bakarsanız bu iki taraflı bir durum yani hosting sağlayıcısının bilinçli olması gerektiği kadar hosting müşterisinin de bilinçli olması gerekiyor.

Yönetim derken; her şey yolunda giderken sorun olmuyor tabi ama olası bir sorunda müdahale edebilmeniz önemlidir.

Farklı soru işaretleriniz varsa iletebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Aslında Forum başlıklarında sabit bir konu oluştursanız. "Prestashop için minimum gereksinimlere sahip bir hosting nasıl olmalı?" adı altında plesk mi? Cpanel mi? sunucu türü nasıl olmalı? mysql ve site ayrı sunucularda mı? Seçilen tema nasıl bir tema olmalı? Ürünlerin resimleri maksimum kaç kb ve hangi formatta olmalı vb. gibi genel olarak performansı ilgilendirecek sabit bir konu oluşturulursa, kullanıcıların en çok cevap aradığı konuya bir nebze olsa açıklık getirilmiş olur. Bir çok kişide eminim bu konudan müzdarip.

Çünkü bu sistemi kullanan kişilerin çoğunluğu ileri düzeyde kod yazmayı ve ileri düzey problem çözmeyi bilmeyenlerden oluşuyor. (Bu gruba bende dahilim) Yani sadece prestashop'u kurup, performans sayfasından onu işaretle bunu işaretle yaparak performans almak çok düşük düzeyde kalıyor. İnce ayrıntılara da değinilmeli.

Bu yüzden yukarıda belirttiğim talebimi işleme almadan önce böyle bir makalenin oluşturulması hepimizin yararına olacaktır. Daha önce yazılan performans sorularını inceledim ancak konu çok dağınık. Sabit bir konu oluşturularak bu platformdan daha fazla verim alınabileceği kanısındayım.

Prestashop'u sunucu veya hosting için tercih etmeniz hata olur, prestashop'u tercih etmenizin daha önemli nedenleri olmalı.

Prestashop'u yıllık 50 TL ücretli hosting alanlarında dahi çalıştırabilirsiniz.

PrestaShop Tercih Edenlerin 10 Önemli Nedeni

Lisanssız ömür boyu kullanım
Tüm haklarının size ait olması
Kişilere ve kurumlara bağlı olmayan eticaret sitesi
Kullanıcı dostu arayüzü ile kullanımı kolay olması
Sınırsız destek bulabileceğiniz bağımsız platformların olması
Extra gereksimleri hazır modüller ile çözülebilmesi
Binlerce profesyonel hazır tema olması
Binlerce hazır modül olması
Tamamının açık kaynak (open source) kod olması
Kendinize ait sunucu veya hosting alanında çalıştırılabilinmesi
Açık Kaynak (open source) Kod Nedir?

Açık kaynak yazılım veya kaynağı açık yazılım, kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır.

Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar, uyarlanabilir, sağlam, hızlı ve güvenlidir. Açık kaynak kod dünyası, yeni bir yazılım üretme biçimi, yeni iş modelleri sunmaktadır. Dünyanın her tarafından bilişim uzmanlarınca imece yöntemi ile endüstri standartlarında geliştirilen açık kaynak kod yazılımları, insanlığın ortak malıdır.

Şahin Bey cevabınız için teşekkür ederim.

Benim prestashop'u tercih etmemin en önemli sebebi bu tarz açık kaynak kodlu yazılımlara olan ilgimdir. Prestashop'u istediğim şekle sokabiliyorum. istediğim yerini değiştirebiliyorum. Ancak bu platformda yukarıda Şahin SOLMAZ bey'e yazdığım gibi performans konusunda Türkçe topluluğunda çok eksiklikler var. Bu hantallığa bir çözüm getirilebilmiş değil. Genelde anlık sorulan sorulara cevap verilerek o anki sorun çözülmüş. Öncelikle bu eksikliğin giderilmesi gerekmektedir.

Selam,

Haklısınız böyle bir sıkıntı var. Bu biraz da konunun genişliğinden kaynaklanıyor. Bir aksilik çıkmazsa bu gece genel bir makale yazarım. Şimdilik kısaca bilgi paylaşmak gerekirse,

Öncelikle aşağıdaki bağlantıyı kullanarak minimum gereksinimleri görebilirsiniz (buradakiler başlangıç için olan minimum gereksinimlerdir diyebiliriz. Yakın gelecekte bu özellikler yeterli olmayacak.)

https://www.prestashop.com/en/system-requirements

Prestashop, sunucu kontrol paneli ile ilgilenmez: sunucunun Linux ve gerekli bileşenlerinin yüklü olması onun için kafidir.

MySQL ve site ayrı sunucularda olabilir elbette, genellikle büyük projeler de ihtiyaç olarak görülür.

Tema olayı bambaşka bir konu; sektörünüze, hitap ettiğiniz kesime göre değişkenlik gösterir. Maalesef ülkemizde bu konuda epey yanlışlık söz konusu, ilgili kişi kendi kişisel zevkine göre karar veriyor.. Tabi yorumunuz önemli ama öncelik az önce bahsettiğim kısımlar olmalı. Rahat kullanımını ise söylemeye gerek bile yok.

Ürün resimlerinin maksimum boyutu şu olmalı demek de kategorinize ve temanın yapısına bağlı. Örneğin, tekstil sektöründe som kullanıcıya hitap eden ve ürün görsellerinin büyük kullanıldığı bir tasarımda ürün görsel kalitesi de önemli olacaktır. Genel anlamda kalitenin sizin için yeterli olduğu ve en düşük boyutlu görseller olmalı diyelim.

Şimdilik farklı sorularınız varsa ya da dikkat çekmek istediğiniz buradan paylaşabilirsiniz.

Şahin SOLMAZ

(mobil)

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...