Jump to content

Schimbare afisare produse Prestashop


daniel_caldarus

Recommended Posts

Salut,

Am nevoie de putin ajutor. Ma intereseaza sa schimb modul de afisare al produselor din categorii. In ce sens? Sa nu mai apara cate un produs unul deasupra celuilalt ci 4 produse pe linie (poza, denumire, pret) - cam in genul home featured.
Imi poate spune cineva ce trebuie sa modific?

Multumesc,
Daniel

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Codul de modificat este in /themes/TEMA_PE_CARE_O_FOLOSESTI/product-list.tpl. Tine cont ca product-list.tpl e folosit in multe pagini (best-sales, manufacturer, new-products, prices-drop, search, supplier) si orice modificare se va vedea in toate aceste pagini.

In alta ordine de idei, cand cineva vrea sa vada unde trebuie modificat este cel mai simplu sa dezactiveze friendly url si sa noteze numele paginii respective (in acest caz, category.php). Majoritatii fisierelor php din Front Office le corespund fisiere tpl cu aceeasi denumire. Aceste fisiere tpl se gasesc in folderul /themes/TEMA_PE_CARE_O_FOLOSESTI/.
Apoi acel cineva se uita in cod si incearca sa localizeze ceea ce vrea sa schimbe. In acest caz in category.tpl nu se vede codul HTML cautat, ci apelul catre product-list.tpl - in acesta gasim codul HTML care trebuie modificat (el sau stilurile aferenta).

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Codul de modificat este in /themes/TEMA_PE_CARE_O_FOLOSESTI/product-list.tpl. Tine cont ca product-list.tpl e folosit in multe pagini (best-sales, manufacturer, new-products, prices-drop, search, supplier) si orice modificare se va vedea in toate aceste pagini.<br/><br/>In alta ordine de idei, cand cineva vrea sa vada unde trebuie modificat este cel mai simplu sa dezactiveze friendly url si sa noteze numele paginii respective (in acest caz, category.php). Majoritatii fisierelor php din Front Office le corespund fisiere tpl cu aceeasi denumire. Aceste fisiere tpl se gasesc in folderul /themes/TEMA_PE_CARE_O_FOLOSESTI/.<br/>Apoi acel cineva se uita in cod si incearca sa localizeze ceea ce vrea sa schimbe. In acest caz in category.tpl nu se vede codul HTML cautat, ci apelul catre product-list.tpl - in acesta gasim codul HTML care trebuie modificat (el sau stilurile aferenta).<br/><br/>Sanatate si virtute.

 

 

Am inteles ceva ceva dar pana la urma ce modific si eu ca sa fac sa apara pe 4 randuri si nu pe un singur rand? Am mai vazut o intrebare de genul pe forumul romanesc dar tot la fel nu a fost raspunsa. Precizez ca folosesc versiunea 1.4.4

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...