Jump to content

Ogólny temat o możliwościach i działaniu Prestashop 1.6


revkrk

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Prowadzę sklep internetowy www.konsolowo.pl od początku oparty na oprogramowaniu presty i aktualnie staję przed dylematem co dalej? Walczyć z modułami czy przenieść sie na komercyjne rozwiązanie. Dlatego chciałbym rozpocząć temat dotyczący działania i możliwości sklepu internetowego opartego o Prestashop oraz wszelkich mniej lub bardziej przydatnych integracji. Mam nadzieję, że uda się stworzyć rzetelny obraz oprogramowania, jego mocnych i słabych stron. Może uda się stworzyć wspólny wątek, w którym wzajemnie wymienimy się doświadczeniem dot. sklepu oraz modułów płatnych i darmowych.

 

Jak wszyscy wiedzą Prestashop jest darmowym oprogramowanie, idealnym na początek, jednak z czasem zaczyna brakować funkcji, które w rozwiązaniach komercyjnych działają, albo przynajmniej powinny działać.Zacznijmy od tego co działa i jest mocnymi stronami sklepu:

* bardzo dużo modułów, te podpisane przez przez Prestashop naprawdę dobrze działąją
* dobrze pozycjonowana przez google

 

Plusów można by jeszcze pewnie wiele tu napisać, jednak skupmy się na tym co jest najważniejsze, czyli sprzedaży i zarabianiu pieniędzy i wszystkim co jest z tym powiązane.

 

I Sprzedaż i składanie zamówień - każdy sklep internetowy (poza katalogami) ma zarabiać, sam w sobie sklep działa bardzo dobrze i dość stabilnie.

 

Płatności -  Osobiście korzystam z Dotpay a wcześniej z Transferuj i Paypal. Z wszystkimi systemami nie miałem problemu, z tego co się orientuję z PayU też nie ma większych problemów.

 

Płatności kartą - Po spełnieniu wymogów korzystam z płatności kartą za pośrednictwem Dotpay.

 

Przelewy międzynarodowe - tu korzystam z PayPal, Dotpay (płatność kartą) oraz tradycyjnych przelewów. Wg mnie brakuje rozwiązania jak przy przelewach błyskawicznych, jeśli ktoś ma sprawdzone chętnie dopiszę.

 

Faktura / Paragon - po długich poszukiwaniach nie udało mi się znaleźć działającego modułu, najlepszym rozwiązaniem okazało się użycie "opakowania ekologicznego" i przetłumaczenie na Fakturę Vat.

 

Fakturowanie - dosyć dobrze spisuje się integracja z ifirma.pl. Niestety u mnie wszystkie faktrury oznacza jako "niezapłacone". Dlatego trzeba się osobno zalogować i zmienić przez stronę.

 

Allegro - tu jest największy problem. Testowałem 2 integracje, za jedną zapłaciłem i niestety nie spełnia moich oczekiwań.
1. addonsPresta - testowałem, jednak nie zdecydowałem się na zakup, wystawianie aukcji działało, można było wybrać czy wystawiamy przez sklep czy normalnie, jednak nie pojawiały się zamówienia i nie zmniejszało stanów, a to jest jedna z kluczowych opcji.

 

2. prestahelp - przy małej liczbie aukcji wszystko OK, w momencie jak zsumują się zakończone aukcje z trwającymi już moduł się wykrzacza i wyskauje 404. Minusem też jest brak możliwości wystawiania normalnej aukcji, gdy jest konto z zaznaczonym "sklepem" wówczas tylko przez sklep i odwrotnie. Z tego co zauważyłem skrypt jest bardzo niestabilny (wydaje mi się, że kiepsko napisany) gdyż jak np. ktoś nie wypełni formularza dostawy to już wyskakują błędy.

​Przy tym rozwiązaniu, dopóki nie miałem wielu aukcji, ładnie się importowały zamówienia i wszystko naprawdę super działało, chociaż zdarzało się dublowanie zamówień, dopóki nie usunąłem powiązania produktu z aukcją.

Aktualnie korzystam dalej z tego rozwiązania, ale tylko do wystawiania aukcji, niestety support działa bardzo wolno, albo zrzucają winę na kogoś innego: allegro, hosting itd. Synchronizacja stanów i zakończeń aukcji nie działa, wyrzuca 404. Tak więc na tą chwilę nie polecam rozwiązania, miejmy nadzieję, że wkrótce się coś zmieni.

 

x13- nie testowałem, jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie proszę napisać.

ERP - brakuje w preście powiązania z systemem ERP, wiem, że są pośrednie rozwiązania jak "firmeslink" jednak podchodzę do nich ostrożnie, troszkę kosztują a obawiam się, że efekt będzie podobny jak przy allegro.

 

eBay - nie testowałem osobiście, ale jest to rozwiązanie sygnowane przez Prestę, więc powinno być ok.

Wysyłka - w tej części opiszę moje doświadczenia z procesowaniem wysyłek

 

DPD - moduł działa bardzo dobrze, minusem jest tylko dodawanie numeru ID do "zawartości paczki" a mogłaby być nazwa produktu albo kod. Drukujemy etykiety z pozycji zamówienia a protokół przekazania z modułów.

 

DHL - nie korzystam, jak ktoś ma informację proszę o info

 

UPS - nie korzystam, jak ktoś ma informację proszę o info

 

Poczta Polska - nie udało mi się znaleźć fajnego i działającego modułu z Elektronicznym Nadawcą. Jak ktoś jakiś zna również proszę o informację

 

Paczkomaty - nie korzystam, jak ktoś ma informację proszę o info

 

Inpost - również nie znalazłem modułu do przesyłek listowych i kurierskich Inpost-u.

 

Etykiety - brakuje w Preście modułu do drukowania etykiet do listów i paczek, jak ktoś zna takowy również proszę o podanie.

 

Dodatkowe narzędzia:

 

Blog - jedyny w pełni działający blog jaki udało mi się znaleźć to SMARTBLOG w dodatku darmowy

 

Multistore - przez moment próbowałem i nawet dobrze działało, jednak w pewnym momencie rozsypało mi całą bazę danych, tak więc osobiście nie polecam. 


Aktualne problemy, z którymi walczę to:

Przypisanie dodatkowego przewoźnika do konkretnej grupy klientów.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Multistore - przez moment próbowałem i nawet dobrze działało, jednak w pewnym momencie rozsypało mi całą bazę danych, tak więc osobiście nie polecam. 

 

U mnie multistore pięknie działa - mam 28 sklepów na jednym panelu, około 2000 produktów, wszystkie moduły prawidłowo działają zarówno "prestowe" jak i innych autorów. Korzystam z importu XML do jednego sklepu i dodatkowo kopiuje dodatkowym prostym skryptem produkty na pozostałe sklepy i wychodzi na to że każdy sklep ma prawidłowo wgrane produkty, zawsze aktualne stany, ceny itp. nie kolidując z bazą danych.

 

Allegro - tu jest największy problem. Testowałem 2 integracje, za jedną zapłaciłem i niestety nie spełnia moich oczekiwań.

1. addonsPresta - testowałem, jednak nie zdecydowałem się na zakup, wystawianie aukcji działało, można było wybrać czy wystawiamy przez sklep czy normalnie, jednak nie pojawiały się zamówienia i nie zmniejszało stanów, a to jest jedna z kluczowych opcji.

 

Zmniejsza stany prawidłowo - jaką masz wersję modułu?

 

x13

 

To nie moduł tylko nazwa firmy która sprzedaje moduły - o jakim konkretnie module mowa?

 

Faktura / Paragon - po długich poszukiwaniach nie udało mi się znaleźć działającego modułu, najlepszym rozwiązaniem okazało się użycie "opakowania ekologicznego" i przetłumaczenie na Fakturę Vat.

 

Mam działający moduł i łatwo taki moduł znaleźć - w powyższej firmie również.

 

Fakturowanie - dosyć dobrze spisuje się integracja z ifirma.pl. Niestety u mnie wszystkie faktrury oznacza jako "niezapłacone". Dlatego trzeba się osobno zalogować i zmienić przez stronę.

 

Również mam tak jak piszesz, ale z biegiem czasu uznałem że taka weryfikacja pozytywnie wpływa na proces finalizujący zamówienie.

 

Jestem zadowolony z presty :) Miałem PS 1.4 potem 1.5 trochę 1.6 i teraz stawiam na nowo wszystko - powód za dużo poprawek i aktualizacji w moim przypadku wyszło średnio i raz na 3-4 lata wypada (przynajmniej u mnie) dać nowe życie preście.

 

Planujesz zoptymalizować stronę? Zobacz https://gtmetrix.com/reports/konsolowo.pl/x3LqDpvO trochę średnio to wygląda, ja mam nie skończoną stronę a wrecz w połowie jestem wdrażania, ale mam 1,6 sek z wł. wszystkimi potrzebnymi modułami na 28 sklepach z 2000 produktami na zwykłym vps'ie na którym jest dużo innych stron itp. więc warto też o tym pomyśleć zwłaszcza że google też na to patrzy -> https://gtmetrix.com/reports/www.afrodyzjakisexshop.pl/hWmfnMAh

Link to comment
Share on other sites

Blog, polecam spojrzeć na mój:

http://codecanyon.net/item/blog-for-prestashop/6717465

 

autorzy SmartBlog'a bardzo się nim inspirowali ;-)

 

Jeśli chodzi o integracje z systemami ERP - one są drogie i będą drogie, ich utrzymanie kosztuje sporo, a samo wytworzenie takiego oprogramowania na odpowiednim poziomie to kilka miesięcy pracy.

Edited by Krystian Podemski (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

 

Multistore - przez moment próbowałem i nawet dobrze działało, jednak w pewnym momencie rozsypało mi całą bazę danych, tak więc osobiście nie polecam. 

 

U mnie multistore pięknie działa - mam 28 sklepów na jednym panelu, około 2000 produktów, wszystkie moduły prawidłowo działają zarówno "prestowe" jak i innych autorów. Korzystam z importu XML do jednego sklepu i dodatkowo kopiuje dodatkowym prostym skryptem produkty na pozostałe sklepy i wychodzi na to że każdy sklep ma prawidłowo wgrane produkty, zawsze aktualne stany, ceny itp. nie kolidując z bazą danych.

Multistore - testowałem jak tylko się pojawiło, przy wersji 1.5, sklep prowadziłem od 1.4 i zastanawiam się, czy update'y nie spowodowały, że wszystko się rozsypało.

 

 

Allegro - tu jest największy problem. Testowałem 2 integracje, za jedną zapłaciłem i niestety nie spełnia moich oczekiwań.

1. addonsPresta - testowałem, jednak nie zdecydowałem się na zakup, wystawianie aukcji działało, można było wybrać czy wystawiamy przez sklep czy normalnie, jednak nie pojawiały się zamówienia i nie zmniejszało stanów, a to jest jedna z kluczowych opcji.

 

Zmniejsza stany prawidłowo - jaką masz wersję modułu?

 

x13

 

 

To nie moduł tylko nazwa firmy która sprzedaje moduły - o jakim konkretnie module mowa?

 

 

 

Wszystkie integracje sprawdzałem ok listopada zeszłego roku, rozumiem, że korzystasz z tego modułu od prestaaddons ? Dodaje zamówienia do panelu?

 

Co do x13 może podzielić się ktoś spostrzeżeniami?

 

 

Fakturowanie - dosyć dobrze spisuje się integracja z ifirma.pl. Niestety u mnie wszystkie faktrury oznacza jako "niezapłacone". Dlatego trzeba się osobno zalogować i zmienić przez stronę.

 

Również mam tak jak piszesz, ale z biegiem czasu uznałem że taka weryfikacja pozytywnie wpływa na proces finalizujący zamówienie.

 

 

Fajnie byłoby to poprawić, przez moment mailowałem z autorem, jednak gdy doszliśmy do tej kwestii kontakt się urwał.

 

Jestem zadowolony z presty  :) Miałem PS 1.4 potem 1.5 trochę 1.6 i teraz stawiam na nowo wszystko - powód za dużo poprawek i aktualizacji w moim przypadku wyszło średnio i raz na 3-4 lata wypada (przynajmniej u mnie) dać nowe życie preście.

 

U mnie właśnie to miało miejsce przy przechodzeniu do 1.5 i włączeniu multistore, więc w 100% się zgadzam z tym

 

Planujesz zoptymalizować stronę? Zobacz https://gtmetrix.com/reports/konsolowo.pl/x3LqDpvO trochę średnio to wygląda, ja mam nie skończoną stronę a wrecz w połowie jestem wdrażania, ale mam 1,6 sek z wł. wszystkimi potrzebnymi modułami na 28 sklepach z 2000 produktami na zwykłym vps'ie na którym jest dużo innych stron itp. więc warto też o tym pomyśleć zwłaszcza że google też na to patrzy -> https://gtmetrix.com/reports/www.afrodyzjakisexshop.pl/hWmfnMAh

 

 

Faktycznie, waży 3 razy więcej, będę musiał na to zerknąć. Cały czas zastanawiam się, czy warto dalej siedzieć w Preście, z drugiej strony nie znalazłem do tej pory lepszej alternatywy. 
 
Shoper - brak modułów do kurierów, promują apaczkę, z ERP tylko Iluo działa
 
IAI - wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, ale bardzo drogie
 
Redcart - brak integracji z ERP, tzn też tylko pośrednia
 
SStore , CStore  - dużo kiepskich opinii

 

Blog, polecam spojrzeć na mój:

http://codecanyon.net/item/blog-for-prestashop/6717465

 

autorzy SmartBlog'a bardzo się nim inspirowali ;-)

 

Jeśli chodzi o integracje z systemami ERP - one są drogie i będą drogie, ich utrzymanie kosztuje sporo, a samo wytworzenie takiego oprogramowania na odpowiednim poziomie to kilka miesięcy pracy.

 

Którą integrację z ERP możesz polecić? Troszkę obawiam się, że będzie działać podobnie jak zakupiony moduł allegro. Do tego który program warto kupić? ILUO, WA-PRO czy INSERT?

Link to comment
Share on other sites

X13 mogę polecić - właściciel firmy jest długo w branży i nie traktuje ludzi/zleceń na "sztukę"

 

Komercyjne oprogramowania to SYFFF drogie, brak ingerencji w kod (shoper coś tam pozmieniał że można zmieniać kod, ale to i tak nie jest to samo co swoje pliki na swoim serwerze), brak lepszych dodatków i praktycznie stoisz w miejscu. Jest tak dużo oprogramować że na pewno znajdziesz coś co na pewno będzie Tobie pasowało tylko kwestia czy warto bo presta jest szybka, dopracowana, ma multistore, dużo darmowych modułów i bardzo dużo profesjonalnych płatnych modułów

Link to comment
Share on other sites

tak czytam, czytam.... jak kazde inne czy to darmowe czy komercyjne rozwiazanie ma takie same mozliwosci.... mozliwosci nie fukcjonalnosci ;) ogolnie, dajac nam darmowe narzedzie jakim jest Presta, tez nie wymagajmy nie wiaodmo czego.... porownujac z innymi systemami OS do ecommeerce, mysle, ze z czystym sumieniem mozna powiedziec, ze jest to obecie najlepszy i najszybciej rozwijany system ze wszystkich. a co do fukcjonalnosci... no, tak jak psialem wczesniej, i tak wiele dostajemy za darmo, chyba nikt nie uwyerzy, ze tworcy siedza dniami i nocami dla naszej satysfakcji... po to powstalo 'addons' zeby tez mogli cos z tego wyciagnac... za cos zyc. porownyjac inne systemy, chyba zaden nie moze poszczycic sie taka iloscia dodatkow, kontrubucji, integracji jak Presta. no, cos za cos. do tego dochodzi prostota budowy modulow, sporo wbudowaych uzytecznych fukcji.

 

reasumujac... jezlei wiemy czego chcemy to wiekszego problemu ze znalezieniem gotowych modulow na addons nie powinno byc, a jezeli mamy naprawde wyszukwane wymagania to tez problemow ze znalezieniem wykonawcy takiej rozbudowy nie bedzie.

 

dostajemy na tyle duzo za darmo od presta, ze nalezy sobie zadac pytanie "czy ja tez bede sprzedawal za darmo?" ;) moze i zabawwne, ale wielu chcialo by miec niewiadomo co najlepiej za darmo... zostaje albo nauka budowania wlasnych modulo albo zakup lub zlecenie takich "wymyslunkow".

 

Presty jedynie czego nie mozna "nauczyc" to sprzatac i gotowac... odnosnie sprzedazy internetowej mysle, ze da sie wszystko, pytanie tylko o koszta i czy to bedzie oplacalne ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@tokasmart chwalisz się szybkością a widzę z linków, które dałeś, że korzystasz z cloudflare - masz darmowy pakiet czy któryś płatny?

Do presty używasz jakiegoś modułu pod cloudflare czy tylko dnsy sa przełączone?

Ogólnie jak się sprawuje takie połączenie? Bo zastanawiałem się nad użyciem cdn, ale włączenie w ustawieniach presty dodatkowych adresów do pobierania plików jako cdn z własnego serwera generowało mi błędy w js i ssl, a może właśnie cloudflare by się sprawdziło.

Link to comment
Share on other sites

Nie chwalę tylko piszę :) Darmówki mi wystarczą w 100% jeśli chodzi o CF (mam na jednym multistore 28 domen + drugi multistore 14 domen to bym szczerze mówiąc za dużo inwestował w CF niż to warte zwłaszcza że sklepy jeszcze nie ruszyły). Wydaje mi się że po części sprawa optymalizacji zależy od potrzeb. Oprócz CF mam statyczne domeny np. static1, static2, static3 niby mało ale zawsze lepiej pobiera się strona - mogę kłamać ale chyba przeglądarka może w danym momencie pobierać w danej chwili 8 elementów z jednej domeny a jak pobiera jedną stronę z 4 domen (główna i 3 static) to pobiera w danej chwili 32 elementy. Zmieniłem też cachowanie na baze danych, trochę zmieniłem ustawienia mysql, php. Minifity ręczne css, html, js + prestowe + z cloudflare. Serwer zwykły vps 2gb ramu z ssd.

 

Dodam jeszcze od siebie to że CF oprócz cdn i minifity zmienia IP :) :) :) co jest głównym bajerem ponieważ mam 28 domen na multi i google by traktowało jako jedną kopię jak by było na jednym IP a jak mam 28 różnych domen, 28 różnych ip, 28 różnych tytułów i opisów, 28 różnych elementów np losowo wyświetlane polecane i pozmieniane na każdej stronie opisy to traktuje może jako double content ale wszystko indeksuje i myśli że każdy sklep jest na innym serwerze.

 

Mam super moduł expres cache który robi z presty petarde pod względem szybkości + jakieś jeszcze inne dodatki, ręcznie czyscze z bazy danych i ftp śmieci co jakiś czas i daje radę ale póki co jeszcze nie ukończyłem swoich sklepów :) to taki dodatek a nie główne zajęcie i źródło utrzymania więc podchodze do tego na spokojnie - można jeszcze bardziej przyspieszyć preste.

 

Odnośnie ssl - nie używam ale CF jest jak najbardziej do tego przystosowany. CF ogólnie może być - https://gtmetrix.com/reports/www.afrodyzjakisexshop.pl/ziuhdhTW jak widać nie wyświetla błędów.

 

Pozdrawiam

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...