Jump to content

Prestashop 1.6 & Skroutz Analytics


Petr0s

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος που να έχει εντάξει το eshop του στο Skroutz και να μπορεί να με καθοδηγήσει;

Δεν αναφέρομαι στο κομμάτι του XML αλλα στο μετέπειτα:

 

http://developer.skroutz.gr/analytics/

http://developer.skroutz.gr/analytics/examples/

Καλημέρα στείλε pm με το τηλ σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 8 months later...

Καλησπέρα κι από μένα. Αν έχετε την ευγενή καλοσύνη μοιραστείτε τη γνώση ΑΝΟΙΧΤΑ. Διαφορετικά δεν πρόκειται να πάει μπροστά η κοινότητα. Εφόσον δεν πρόκειται δηλαδή για κομμάτι κώδικα (module) αλλά παραμετροποίηση, παρακαλείσθε να συζητάτε ανοιχτά ώστε να γνωρίζουν κι άλλοι χρήστες αν αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα πώς να το λύσουν.

Εκ της ομάδας των Ambassadors,

Κωνσταντίνος Α. Κογκαλίδης - Ambassador της PrestaShop στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
To 1o  script Tracking Code JS Snippet το τοποθετείτε  sto αρχείο του theme μέσα στο cpanel  στο   header.tpl, πιο συγκεκριμένα τοποθετείτε πριν  to κλείσιμο του /head .

Μόλις το κάνετε το πρώτο κομμάτι ενημερώνετε το skroutz και ενεργοποιούν το πρώτο κομμάτι.

 

Παράδειγμα του κώδικα αν τον κάνετε εκεί δεν χρειαζεται να το προσθέσετε αλλού καθώς μπαίνει αυτόματα σε όλες τις σελίδες

 


{$HOOK_HEADER}

 

 {literal}

<script>

(function(a,b,c,d,e,f,g){a[e]= a[e] || function(){

(a[e].q = a[e].q || []).push(arguments);};f=b.createElement©;f.async=true;

f.src=d;g=b.getElementsByTagName©[0];g.parentNode.insertBefore(f,g);

})(window,document,'script','https://analytics.skroutz.gr/analytics.min.js','sa');

sa('session', 'connect', 'SA-2721-2101'); //βάζετε τον δικό σας μοναδικό κωδικό

</script>

{/literal}

   </head>

 


 


 

Το άλλο κομμάτι το προχωράμε θα αναρτηθεί μόλις το επιλύσουμε.

Edited by MrConstantine (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις έβαλα ένα post με ένα free module που έφτιαξα για το Skroutz Analytics. Δεν χρειάζεται να προσθέσετε κώδικα στο header.tpl. Το module το κάνει και αυτό. Το μόνο που χρειάζαται είναι να το κάνετε εγκατάσταση και να βάλετε στις ρυθμίσεις του module το skroutz shop id σας. 

 

Περισσότερα στο 

 

https://www.prestashop.com/forums/topic/533254-skroutz-analytics-free-module/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα αλλα δεν δούλεψε. Μετα την εγκατασταση του script πατησα στο δοκιμαστικη παραγγελια απο το skroutz developer και ενω την ολοκληρωσα δεν την βλέπει το skroutz. 

Link to comment
Share on other sites

το module λειτουργεί απλά έπρεπε να αφαιρέσει το προηγούμενο script που είχε βάλει στο header ο vpanagiotis, μετα την εγκατάσταση είχε δύο φορές το script στο head

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στην τελικη τιμη που δινει υπαρχει προβλημα , δεν βάζει το shipping στο revenue.

 

Σε συνέχεια της δοκιμαστικής παραγγελίας αναφορικά με την υλοποίηση της υπηρεσίας Skroutz Analytics διαπιστώθηκαν τα εξής:

Στον κώδικα αποτυπώνονται διαφορές ανάμεσα στο shipping και στο revenue. 
Στο checkout αναφέρετε ότι το shipping είναι 2.95€ αλλά κάνετε report 4.9€. 
Στο revenue έπρεπε να κάνετε report την αξία των προϊόντων με ΦΠΑ (17.85€) + shipping (2.95€) => 20.8€ αλλά δίνετε 17.85€ δηλαδή χωρίς το shipping.

 

 

{"order_id":"6424","shipping":4.9,"tax":3.45,"revenue":17.85} {"product_id":"9","name":"W7 Absolute Lashes Mascara 13ml Black","price":5.95,"quantity":3}

Order - Items Revenue Mismatch (expected: 22.75, actual: 17.85)

Items - OK

Edited by vpanagiotis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

 

modules -> skroutzanalytics -> views -> templates -> hook -> skroutzanalytics.tpl

 

Θα πας στο revenue και θα προσθέσεις το $order->total_shipping_tax_incl

 

θα βάλεις πρίν την } το + $order->total_shipping_tax_incl

 

δηλαδή να προσθέσει στο revenue τα έξοδα αποστολής

Link to comment
Share on other sites

φίλε vpanagiotis γράφεις παράλληλα σε δύο post, σου έχω γράψει στο post https://www.prestashop.com/forums/topic/533254-skroutz-analytics-free-module/ απο το Σάββατο ότι έβαλα νέα έκδοση που προσθέτει το shipping στο revenue αποφ;aσισε που θα αναφέρεις προβλήματα, σε αυτο το post δεν είναι το module, είναι σε αυτο https://www.prestashop.com/forums/topic/533254-skroutz-analytics-free-module/ κατέβασε και βάλε την διορθωμένη έκδοση.. 

 

σε παρακαλώ γράφε στο άλλο το post για προβληματα που αφορούν το module που σας έδωσα

 

ευχαριστω....

 

πρίν αναφέρουμε ένα πρόβλημα βλέπουμε αν μας έχουν απαντήσει στην συζήτηση που ειχαμε το Σάββατο το βράδυ

Edited by ilias-s (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Εγώ έβαλα το https://addons.prestashop.com/en/marketplaces/19652-skroutz-bestprice-greece-marketplace-data-feed-xml.html.

Δουλεύει εξαιρετικά στην έκδοση 1.7.6.7 και με το analytics skroutz και με to feed.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 11/24/2020 at 7:23 PM, Kos90 said:

Εγώ έβαλα το https://addons.prestashop.com/en/marketplaces/19652-skroutz-bestprice-greece-marketplace-data-feed-xml.html.

Δουλεύει εξαιρετικά στην έκδοση 1.7.6.7 και με το analytics skroutz και με to feed.

Κάτι δεν λες σωστά φιλε μου , το Module που έβαλες είναι μόνο για XML export και όχι για analytics

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Briliance said:

Κάτι δεν λες σωστά φιλε μου , το Module που έβαλες είναι μόνο για XML export και όχι για analytics

Δεν το γράφει στην περιγραφή του module αλλά περιλαμβάνει και το analytics. Απλά επιλέγεις το module που χρησιμοποιείς για την αντικαταβολή. Σε εμένα δουλεύει άψογα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

20210402_085341.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω και εγώ το ιδιο πρόβλημα έκανα το step 1 ( το πρώτο κομμάτι ) κολλάω στο step 2-3 μπορεί κανένας να δώσει λίγο φως στο πρόβλημα?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2021 at 8:54 AM, Kos90 said:

Δεν το γράφει στην περιγραφή του module αλλά περιλαμβάνει και το analytics. Απλά επιλέγεις το module που χρησιμοποιείς για την αντικαταβολή. Σε εμένα δουλεύει άψογα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

20210402_085341.jpg

Σοβαρά?   εγώ πείρα το αλλo XML Feeds Pro είναι πιο ακριβό και δεν εχει analytics, κάθομαι και παιδεύομαι μερες για να βαλω τον κώδικα χειροκίνητα είμαι στο step 2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Briliance said:

Σοβαρά?   εγώ πείρα το αλλo XML Feeds Pro είναι πιο ακριβό και δεν εχει analytics, κάθομαι και παιδεύομαι μερες για να βαλω τον κώδικα χειροκίνητα είμαι στο step 2.

θα σου πρότεινα να κάνεις ερώτηση στον developer του module που σου προανέφερα για να είσαι 100% σίγουρος. Πάντως σε εμένα δουλεύει τέλεια. Και στο support που είχα θέμα με την αφαίρεση του τζίρου της αντικαταβολής, μου το έλυσαν άμεσα. Πολύ καλή εξυπηρέτηση.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tο module που έχεις πέρασες τα τεστ orders από Skroutz αμέσως? απλά έβαλες μόνο το Store ID και όλα δουλεύουν κανονικά χωρίς να πειράξεις από το theme τίποτα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Briliance said:

Tο module που έχεις πέρασες τα τεστ orders από Skroutz αμέσως? απλά έβαλες μόνο το Store ID και όλα δουλεύουν κανονικά χωρίς να πειράξεις από το theme τίποτα?

Έτσι ακριβώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα  το Module που έχεις δεν κάνει όμως Generate feed παρόλο που το πατάω, ο Developer απαντάει κάθε 24 ωρες τραγικά πράγματα. Tο documentation είναι μόνο FAQ ασε που κάθε φορα που πατάς Generate feed σου ανοίγει new Tab.

Edited by Briliance (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Briliance said:

Τελικά αγόρασα  το Module που έχεις δεν κάνει όμως Generate feed παρόλο που το πατάω, ο Developer απαντάει κάθε 24 ωρες τραγικά πράγματα. Tο documentation είναι μόνο FAQ :)  ασε που κάθε φορα που πατάς Generate Feed σου ανοίγει new 

 Για το generate feed πρεπει να ορισεις cron job απο το hosting provider (καθε καποιες ωρες). Οσον αφορα το generate feed που ανοιγει νεο tab, ειναι λογικο. Καθε φορα που το πατας, ανοιγει νεο tab και σου δειχνει ποτε ολοκκηρωνεται. Ετσι δουλευουν ολα τα generate feed.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου, τελικά ο Developer απάντησε μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά καλός στο support θα γράψω review 5 stars. Σχετικά με τα orders φαίνεται να δουλεύει σωστά το analytics τώρα μένει να δούμε τι θα μας πουν από Skroutz, πάντως σε ευχαριστώ πολύ για όλα. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στη κοινότητα, 

έχω και εγώ το ίδιο module "Skroutz Bestprice Greece Marketplace Data Feed Xml Module" που περιγράφεται παραπάνω. Φαίνεται οτι όντως εχει σημείο σχετικό με το Skroutz analytics. Παρ ολα αυτά σε εμένα, βάζω το Skroutz ID μου SA-#####-#### και αφού κάνω save παω για δοκιμαστική παραγγελία και μετα την ολοκλήρωσηή της φαίνεται σαν να μην την βλέπει εν τέλει. Ηθελα να ρωτησω χρειαζεται καποιο χρονο μεχρι να επικοινωνήσουμε οι 2 πλατφόρμες ή θα έπρεπε κανονικά να γίνει κατευθείαν;
Δείτε φωτό.

 

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων

skroutz.JPG

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Nα είναι ενεργοποιημένο το plugin και το skroutz analytics στο backoffice σου και φυσικά να ολοκληρώσεις τη παραγγελία πατώντας το λινκ που σου δίνουν στο merchants.skroutz.gr. Μόνο εκείνες οι παραγγελίες θα φαίνονται στο skroutz.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

βρηκε κανεις καποια λυση στο παραπανω ? κι εγω βαζω το id shop στο προσθετο αλλα δεν μπορω να κανω δοκιμαστικη παραγγελια το test order ειναι γκρι και διπλα λεει

XML feed hasn't been scanned yet.
In order to activate the "Place a Test Order" button, please contact your account manager.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

φαινεται οτι το XML που εχεις στείλει στο Skroutz δεν διαβάζεται σωστά ή ίσως δεν ειναι ακόμα έτοιμο ώστε να υπάρξει επικοινωνία μεταξύ τους.. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα έχω άλλο πρόβλημα.. Η δοκιμαστική παραγγελία φαίνεται να γίνεται και να επικοινωνεί το Analytics me to Skroutz, όμως στέλνει το πεδίο του φόρου με τιμή 0. Order tax is zero.

 

είχε κάποιος αντίστοιχο θέμα με τον υπολογισμό στο φόρο;

Link to comment
Share on other sites

δουλεψε η διαδηκασια δοκιμαστικης παραγγελιας κανει καταγραφη παρολα αυτα ομως στο σκροθτζ μου ηρθε email και λεει οτι Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι εκκρεμεί η ενσωμάτωση του Skroutz Analytics στο κατάστημά σας.

καλα τοσο δυσκολο ειναι να φτιαξουν προσθετο για την πλατφορμα τους με αυτα που θελουν ωστε να μην πεδευουν τον κοσμο, φανταστειτε να ηταν δωρεαν η υπηρεσια τους.

παντως στην σελιδα του τεστ order  λαμβανω το εξης που στελνω στην εικονα παρολα ομως μου λενε οτι πρεπει να κανω ενεργοποιηση το skroutz analyticsa

 

 

skroutz-Verification-page.png

Link to comment
Share on other sites

Η λύση σε εμένα ήταν να ενεργοποιήσω το Skorutz analytics μέσω αυτού του module που έχω αγορασμένο https://addons.prestashop.com/en/marketplaces/19652-skroutz-bestprice-greece-marketplace-data-feed-xml.html.

 

Αν το εχεις και εσυ τοτε απλα βαζεις το ID σου και τελειωσες.. Αν δεν εχεις αυτο το module και δεν εχεις σκοπο να το πληρωσεις, θα ειναι πιο δυσκολη η διαδασια ενσωματωσης του anaytics φανταζομαι και θα πρεπει να στην κανει ο τεχνικος σου.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το προσθετο εχω εχω βαλει το id με την μονη διαφορα οτι ειχα στο off αυτο που λεει για τα εξοδα αποστολης τωρα το ενεργοποιησα και τους εστειλα ξανα μηνημα να δω τι θα μου πουν

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το skroutz analytics για τις περιπτώσεις που γίνεται χρήση κουπονιού από τα cart rules (είτε έκπτωση με ποσοστό είτε με ποσό).

Η απάντηση από την skroutz είναι η παρακάτω:

"Σε περίπτωση που εφαρμόζεται έκπτωση στο καλάθι μιας παραγγελίας (π.χ. κουπόνι), προτείνουμε η αξία της έκπτωσης του καλαθιού να επιμεριστεί σε όλα τα προϊόντα της παραγγελίας αναλογικά με την αξία τους.

Για παράδειγμα, σε μια παραγγελία με ένα "Προϊόν Α" τιμής 15€, ένα "Προϊόν Β" τιμής 15€ και ένα "Προϊόν Γ" τιμής 30€ για την οποία ισχύει έκπτωση 10 ευρώ στο καλάθι, μπορείτε να επιμερίσετε την έκπτωση στα προϊόντα (line items) ως εξής:

"Προϊόν Α" 15€ - έκπτωση 2.5€ > Τελική αξία 12.5€ "Προίόν Β" 15€ - έκπτωση 2.5€ > Τελική αξία 12.5€ "Προίόν Γ" 30€ - έκπτωση 5.0€ > Τελική αξία 25.0€ με συνολικό revenue της παραγγελίας 50€ (=12.5+12.5+25)."

 

Έχετε κάποια ιδέα ώστε να προσαρμώσω για παράδειγμα το module "https://addons.prestashop.com/en/marketplaces/19652-skroutz-bestprice-greece-marketplace-data-feed-xml.html." για να λειτουργεί το skroutz analytics όπως περιγράφει η skroutz παραπάνω σε συνδυασμό με τους κανόνες καλαθιού?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...