Jump to content
  • 0

Migracja na platformę testową, upgrade do 1.6 i dodanie multistore


w.ig

Question

Witam,

 

W chwili obecnej mam jeden działający sklep pod presta w wersji 1.5.6. Chciałbym go zupgradować do wersji 1.6, stworzyć nowy szablon responsywny, aktywować opcję multi store i dodać całkiem nowy sklep też z szablonem responsywnym. Oczywiście sklep ma zainstalowanych sporo różnych modułów, dostosowanych do aktualnego szablonu i pewnych potrzeb.

 

Problemy, które widzę to:

- aktualny sklep musi działać cały czas, więc nie można dokonywać zmian na żywym organizmie. W grę wchodzi migracja na platformę testową (to nie problem). Zastanawiam się jednak jak w później zaktualizować dane (zamówienia, klienci, produkty ...). Na jednej instalacji będzie presta 1.5.6 a na drugiej 1.6. Jakieś różnice w bazie danych na pewno są.

- w pierwszej kolejności chciałbym uruchomić nowy sklep a dopiero później robić zmiany na aktualnym sklepie. Ze względu na wygodę chciałbym mieć jeden panel administracyjny, czyli w grę wchodzi multistore.

 

Aby dodać smaczku i uroku hosting jest z home.pl.

 

Ma ktoś pomysł jak całą tę operację przeprowadzić aby było jak najmniej problemów?

Link to comment
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

1. Aktualizacja nie zajmuje dużo czasu, więcej czasu zajmują operacje na plikach dlatego aktualizacje jeśli da się to warto robić na serwerze produkcyjnym na jakiejś subdomenie, czasem łatwiej jest ją wykonać lokalnie i wtedy trzeba czasu na przeniesienie plików...

 

2. Niestety ale to raczej nie zadziała w tę stronę, zamierzasz zrobić nowy sklep, a potem zaktualizować stary i wpiąć w istniejący już multi-store, niestety w takim przypadku jest troszkę trudności, teoretycznie mądre posłużenie się mechanizmami importu powinno dać radę ale i tak wydaje mi się, że łatwiej u Ciebie byłoby zacząć od drugiej strony, zrobić aktualizację aktualnego sklepu, włączyć multi-store i dopiero wtedy stworzyć nowy sklep.

 

Piszesz, że sklep nie może być wyłączony... myślę, że jednak może, ilu ludzi u Ciebie kupuje po północy? Ja tak zazwyczaj zaczynałem aktualizacje, sklep był wyłączany w godzinach nocnych, testowa aktualizacja była robiona wcześniej więc wiadomym było ile potrwa, aktualizowało się sklep lokalnie, wrzucało pliki na serwer produkcyjny i włączało sklep ponownie, żadnych strat na pewno z tym nie będzie.

 

Czyli...

1. Najpierw zdobądź nowy szablon na wersji 1.6, dostosuj wszystko tak jak tego oczekujesz, nie działaj w tym momencie na produktach, kategoriach etc. pierwszym etapem jest etap funkcjonalno graficzny.

2. Backup, testowa aktualizacja, import szablonu i funkcjonalności.

3. W tym momencie wiesz ile czasu mniej więcej to zajmie.

4. Robisz backup, kiedyś tam wcześniej sprawdzasz o której godzinie mniej więcej klienci kończą kupować by wiedzieć kiedy można robić aktualizacje, w wielu sklepach jest to już po 20, wyłączasz sklep, dajesz zielone światło osobom od aktualizacji i one działają, gdy pójdzie coś nie tak przywracają backup, gdy wszystko jest ok to włączasz sklep.

5. Włączasz multi-store, wgrywasz dla drugiego sklepu inny szablon, konfigurujesz go etc.

 

Twój pomysł na to jest bardziej skomplikowany, takie scalanie danych etc. potrzebuje dodatkowych mechanizmów, większej uwagi, większego budżetu... 

 

Aby dodać smaczku i uroku hosting jest z home.pl.

 

Myślę, że to akurat nie problem, wielu konkurentów ma promocję "przyjdź do nas, a dostaniesz pozostały czas abonamentu gdzie indziej za darmo", warto o tym pomyśleć.

 

Witam,

 

W chwili obecnej mam jeden działający sklep pod presta w wersji 1.5.6. Chciałbym go zupgradować do wersji 1.6, stworzyć nowy szablon responsywny, aktywować opcję multi store i dodać całkiem nowy sklep też z szablonem responsywnym. Oczywiście sklep ma zainstalowanych sporo różnych modułów, dostosowanych do aktualnego szablonu i pewnych potrzeb.

 

Problemy, które widzę to:

- aktualny sklep musi działać cały czas, więc nie można dokonywać zmian na żywym organizmie. W grę wchodzi migracja na platformę testową (to nie problem). Zastanawiam się jednak jak w później zaktualizować dane (zamówienia, klienci, produkty ...). Na jednej instalacji będzie presta 1.5.6 a na drugiej 1.6. Jakieś różnice w bazie danych na pewno są.

- w pierwszej kolejności chciałbym uruchomić nowy sklep a dopiero później robić zmiany na aktualnym sklepie. Ze względu na wygodę chciałbym mieć jeden panel administracyjny, czyli w grę wchodzi multistore.

 

Aby dodać smaczku i uroku hosting jest z home.pl.

 

Ma ktoś pomysł jak całą tę operację przeprowadzić aby było jak najmniej problemów?

Edited by Krystian Podemski (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dzięki,

 

Oczywiście można sklep w nocy wyłączyć. Całą operację planuję przeprowadzić samodzielnie i trochę boję się, że jak coś pójdzie nie tak to sklep nie będzie działał prawidłowo dłużej niż jedną noc (wiem, że są backupy i można powrócić do starej wersji). A właśnie w tym momencie jest sezon na produkty sprzedawane w sklepie.

Z kolei nie chcę zwlekać bo zależy mi na jak najszybszym uruchomieniu drugiego sklepu z nowym asortymentem.

 

Zastanawiam się czy na szybko nie będzie prościej aktywować multi store na 1.5.6, aktywować drugi sklep i wgrać jakiś prosty szablon, nie koniecznie responsywny. A później na spokojnie pracować nad nowymi szablonami do 1.6 i przeprowadzić upgrade po sezonie, gdy będzie mniejsza ilość klientów.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...