Jump to content

Ερώτηση για εκπτώση στο καλάθι με κριτήριο ανάλογα την τιμή προΐόντος.


Veni.

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά .

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνετε με κάποιο τρόπο μέσα στο Prestashop είτε με Module (επι πληρωμής) το εξής :

Έστω πως έχω δύο προΐόντα στο καλάθι και η έκπτωση που θα πάρουν βασίζεται στην τιμή του εκάστοτε προΐόντος ,δηλαδή το ακριβό θα πάρει μικρότερη έκπτωση και το φθηνότερο μεγαλύτερη .

π.χ. Α προΐόν (το ακριβό έστω 130 ευρώ κόστος) 5% Β προΐόν (το φθηνό έστω 30 ευρώ κόστος) 10% .
Τα προΐόντα είναι random οπότε το κριτήριο είναι η τελική τιμή τους στο καλάθι .

Ευχαριστώ θερμά για την όποια προσφορά βοήθειας ή ιδέας για την υλοποίηση.

 

Edit : Χρησιμοποιώ το prestashop 1.6.x

Edited by Veni. (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τη λογική πίσω από αυτό που περιγράφεις;

Έχεις ένα eshop μπαίνει ένας πελάτης και κάνει αγορά 2 (και άνω) προΐόντα τυχαία / διαφορετικά μεταξύ τους (απο ολόκληρο το κατάστημα).

Εστω οτι επιλέγει 2 προΐόντα λοιπόν, το ένα κοστίζει 10 ευρώ το άλλο κοστίζει 50 ευρώ (υποθετικά) , στο καλάθι να του κάνει μια έκπτωση μεγαλύτερη για το φθηνό προΐόν μικρότερη για το ακριβό προΐόν . 

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα ; 

(Ίσως ακούγετε παράλογο .. αλλά αυτό ζητήσε ο πελάτης και προσπαθώ να το υλοποιήσω για να παραδώσω το eshop  , κάθε βοήθεια/ ιδέα / module ευπρόσδεκτα. )

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι θα βρεις κάτι τέτοιο, είναι και λίγο η λογική που ακούγεται τουλάχιστον εκ πρώτης κουφή..

Δε ξέρω αν ίσως το προσέγγιζες με άλλη λογική ώστε να υπολογίζεται η έκπτωση συγκεντρωτικά στην τελική αξία του καλαθιού και όχι ανά προϊόν.

Συμβουλευτικά πάντως (εκτός εάν πρόκειται για εκπτωτική πολιτική που ο πελάτης σου ακολουθεί σε κάποιο φυσικό κατάστημα) προσπάθησε να τον μεταπείσεις προβάλλοντας κάποιο τεχνικό θέμα (όπως πχ αυτό της μελλοντικής συντήρησης σε σχέση με τις αναβαθμίσεις του PS) γιατί συνήθως αυτές είναι ιδέες που έρχονται και φεύγουν..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...