Jump to content
  • 0

Przeniesienie ustawień z jednego sklepu do drugiego


spidertick

Question

Witam,

posiadam sklep na prestashop 1.5

przeniosłem kopię na inną domenę i zrobiłem aktualizację do 1.6

Wszystko wygląda inaczej, troszkę czasu mi zejdzie z konfiguracją dopasowaniem grafik itp do moich wymagań (zostaję przy standardowej skórce, troszkę inaczej ostylowanej)...

Stary sklep jeszcze funkcjonuje /rejestrują się nowi klienci itp.../

 

Czy jak skonfiguruję sobie nowy sklep, poustawiam moduły, bloki, grafiki itp mogę przenieść te ustawienia na kolejną kopię sklepu aktualną, którą ściągnę i wgram na nową domenę?

Co odpowiada za ustawienia?

Chciałbym aby przejście było płynne w ciągu jednej nocy żeby nie było przerwy w działaniu sklepu, a i chciałbym aby od razu ładnie wyglądało.

 

Chyba, że jest jakiś inny sposób żeby to szybko zrobić.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edited by spidertick (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

wszystkie dane dotyczace klientow, zamowien, produktow itp (customer, order, cart, products, attributes...). zapisywane sa w bazie danych. tutaj bedziesz musial wyselecjonowac potrzebne tabele i je przerzucic z wersji na wersje. miedzy 1.5 a 1.6 nie ma tutaj wiekszych zmian, wiec bez problemu powinno dzialac. drugim waznym krokiem przy takim przeniesieniu jest przerzucenie klucza COOKIE_KEY w pliku ./config/settings.inc.php - ten odpowiada m.in. za kodowanie hasel [MD5(COOKI_KEYhaslo)] - zasadnoczo tyle. najwiecej czasu zajmie przerzucenie DNS domeny (4-24h w zaleznosci od serwera) na ten czas miedzy kopia bazy danych a uruchomieniem nowego sklepu proponowalbym jego chwilowe wylaczenie (maintience).

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dzięki za odpowiedź, ale nie do końca o to chodzi,

przenieść sklep potrafię - aktualizacja 1 kliknięciem i po sprawie.

Po aktualizacji mam szablon standardowy prestashop i przy nim chcę zostać / modyfikacja tylko kolorów z css / + takie fajne menu jak tu na forum, które cały czas jest u góry jak się stronę przewinie (jeszcze nie doszedłem jak to zrobić :P)

 

Chodzi o to, że ustawienie wszystkich bloków i modułów po aktualizacji zajmie mi troszkę czasu. Nie chcę aby w tym czasie sklep był offline.

 

Po ustawieniu wszystkiego, chciałbym przenieść tylko ustawienia z pozycjami modułów itp na inną aktualną kopię. Tylko ustawienia + przeorganizowane kategorie, klienci, produkty itd... już będą bo to będzie świeża kopia, ale nie chcę od nowa wszystkiego ponownie ustawiać. Chciałbym wgrać plik z ustawieniami i miałbym wszystko już jak w tej wersji testowej.

Pytanie jest takie, które pliki/tabele odpowiadają za takie ustawienia, co musiałbym skopiować i przenieść?

 

Wydaje mi się, że ten sposób będzie szybszy niż dogrywanie plików z klientami, historią zamówień itd...

 

DNS mam na tym samym serwerze więc z tym nie będzie problemu, tylko zmiana katalogu.

Edited by spidertick (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

 

przenieść sklep potrafię - aktualizacja 1 kliknięciem i po sprawie.

Po aktualizacji mam szablon standardowy prestashop i przy nim chcę zostać / modyfikacja tylko kolorów z css / + takie fajne menu jak tu na forum, które cały czas jest u góry jak się stronę przewinie (jeszcze nie doszedłem jak to zrobić :P)

 

Chodzi o to, że ustawienie wszystkich bloków i modułów po aktualizacji zajmie mi troszkę czasu. Nie chcę aby w tym czasie sklep był offline.

 

Po ustawieniu wszystkiego, chciałbym przenieść tylko ustawienia z pozycjami modułów itp na inną aktualną kopię. Tylko ustawienia + przeorganizowane kategorie, klienci, produkty itd... już będą bo to będzie świeża kopia, ale nie chcę od nowa wszystkiego ponownie ustawiać. Chciałbym wgrać plik z ustawieniami i miałbym wszystko już jak w tej wersji testowej.

Pytanie jest takie, które pliki/tabele odpowiadają za takie ustawienia, co musiałbym skopiować i przenieść?

 

Wydaje mi się, że ten sposób będzie szybszy niż dogrywanie plików z klientami, historią zamówień itd...

 

DNS mam na tym samym serwerze więc z tym nie będzie problemu, tylko zmiana katalogu.

zaczne od konca, czy to na tym samym serwerze czy na innym przeniesienie DNS to zawsze czas ;) jak pisalem wczesniej, uzalezniony od serwera. ale wynika z tego, ze zostajesz przy tym samym adresie i tej samej lokalizacji, wiec tutaj DNS nie beda potrzebne.  i wracamy do poczatku. przeniesienie 1-click... oj, zycze zeyb to bylo takie proste jak sobie to widzisz. szablony, wiele modulow jest calkiem inne i te z 1.5 nie beda albo w ogole albo poprawnie dzialac na 1.6. oczywiscie nie wszystkie moduly, mniejszosc, ale taka mozliwosc jest. przy przeniesieniu 1-click pozostanie tez struktura modulow (te masz w tabeli 'hook....' 'modules....') jednak zwroc tez uwage na hooki, czy te zaimplementowane w poprzedniej wersji (szablonie) bedziesz tez mial w nowym, w tych samych miejscach. raczej, i to juz regula, szablony 1.5 nie sa kompatybilne z 1.6. owszem, piszesz, ze przechodzisz na defaultowy 1.6, jezlei z defaultowego 1.5 to  tutaj na pewno musisz zwrocic uwage na hooki, a jezeli z jakiegos dodatkwoego/komercyjnego to juz na pewno musisz zwrocic uwage na ten aspekt.

 

czy przy 1-click mozna to zrobic bez balaganiu na sklepie? nie! raczej musialbys zrobic sobie pelna kopie (i tutaj raczej byl to polecal) tak wszystkich plikow jak i bazy danych [np. w podkatalogu] i tutaj sobie kombinwoac, jezeli bedzie to obrebie jednego serwera to w panelu (czy to DirectAdmin czy CPanlel) masz mozliwosc skopiowania i bezposrednioego przeniesienia plikow do innej lokalizacji, tutaj nie mam problemu. kopiujesz - przenosisz i w 10-20sek masz pliki w glownej lokalizacji. pozniej tylko zamiana pliku (tutaj pamietaj, zeby przed kopiowaniem plikow zrobic sobie zrzut na dysk) ./config/settings.inc.php (a przynajmniej w nowej kopii pliku zmiana dostepu do bazy i wspomnianego wczesniej COOKIE_KEY). jednak radzilbym przeniesienie tabeli na ta nowa. i zkopiowanie wczensiej wspomnianych (odrer, cart, customer....) do nowej tabeli ze starej.

 

niby tak w teorii takie przerzucenie ze starszej wersji na nowa to pikus, ale uwierz, siedze w tym juz jakis czas, wiele takich przenosin robilem i jest z tym roboty w cholere. a 1-click omijalbym szerokim lukiem ;)  

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Kopię sklepu już mam zrobioną, aktualizacja jest zrobiona, powoli sobię konfuguruję i ustawiam pod siebie...

Jak już będę miał wszystko skonfigurowane chcę te ustawienia / pozycje modułów itp / przenieść na nową kopię świeżo zaktualizowaną z nowymi klientami, którzy się w czasie ustwiania tamtej rejestrowali, kupowali.

Wiem ile jest przy aktualizacji pracy, jednak chciałbym to wykonać bez powiedzmy wyłączania strony na tydzień.

 

Wiem, że nie wszystkie moduły są kompatybilne, ale z niektórych będę rezygnował gdyż nowa wersja presty ma to w standardzie.

część po prostu doinstaluję i skonfiguruję już w trakcie działania sklepu, nie są to jakieś wielce wymagane moduły.

 

Co będę potrzebował przenieść:

- ustwienia modułów i pozycje modułów (nowych z presty 1.6)

- nową organizację kategorii

 

potrzebuję informacji, które tabele muszę przenieść.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

jak pisalem wczensiej. jezlei pracujesz i ustawiasz wszystko na kopii to tutaj jedynym rozwizaniem bedzie przeniesienie ze starej bazy wyszczegolnionych przeze mnie wcesniej kolumn do nowej bazy. raczej w druga strone nie proboj ;) ze sterej exportujesz  czy to do pliku czy jako tekst potrzebne tabele (klienci, koszyki, zamowienia) i importujesz czy to przez plik czy przez zapytanie SQL (jak exportowales jako text) i tyle. jezeli moduly bedziesz mial poustawiane w starej wersji to juz tutaj nic w bazie kombinowac nie bedziesz musial. przerzucisz tylko pliki (zastapisz obecna 1.5), w bazie danych zmienisz tylko wpis w tabeli shop_url i w sumei tyle. powinno juz hulac.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...