Jump to content

Recommended Posts

Salutare baieti,

 

Am ales sa folosesc platforma prestashop 1.6 pentru un magazin online, dar. . . din pacate m-am lovit de cateva probleme. 

 

Mai exact de convertirea preturilor.

 

De exemplu, cand primesc listele de produse de la furnizori, preturile sunt in euro respectiv dolar. dar pretul lor trebuie sa apara in lei pe frontoffice. vreau sa stiu daca se pot urca preturile in euro si in dolar in acelas timp fara sa le convertesc in lei inainte de a le scrie in CSV si apoi sa fac import, iar prestashop sa faca automat conversia in lei.

 

Deoarece daca am in jur de 1200 de produse iar jumatate din ele sunt convertite din dolar in lei la un anumit curs (ex : 1 $ = 3.52 lei ) inainte de a le urca pe sait iar cursul dolar creste peste 2 saptamni ( ex: 1 $ =4.2 lei) eu trebuie sa refac pretul la 600 de produse. fie din backoffice sau in csv si sa dau overwrite ceea ce dureaza destul de mult. Acelas lucru fiind valabil si pentru preturile in euro.

 

Exista vreo aplicatie, modul sau soft de genu store manager care sa faca chestia asta automat in locul meu, sa dea update la preturi automat in functie de cursul valutei la o anumita zi?

 

 

Va multumesc frumos.

Cu stima, Catalin

 

 

 

P.S dau o bere daca gasiti o solutie si ma ajutati :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salut!

 

valentin are un modul care teoretic stie sa faca treaba asta, eu l-am luat, dar, ori ceva nu functioneaza pe PS 1.6, ori nu ne-am inteles.

 

cum functioneaza modulul lui valentin:

 

la introducerea pretului, sunt butoane cu valutele instalate si introduce pretul de 15 USD sau 10 EURO sau 50 LEI

problema este ca il converteste automat in valuta de baza a magazinului (EURO la mine) si astfel toate marfurile bagate in LEi sau USD, la o variatie de curs nu mai corespund.

 

mi-a promis ca ma ajuta sa-l pun la punct dar nu prea am reusit sa ne sincronizam...   

Link to comment
Share on other sites

nu ai inteles idea...

 

ceea ce avem noi nevoie, ar fi sa putem selecta valuta produsului in momentul introducerii (modulul lui v. face asta) si pretul de referinta sa ramana in valuta respectiva. ca in FO pretul afisat in LEI sau altceva la cursul setat  e altceva.

 

deci, daca un produs sau o categorie are pret de baza in USD sau LEI, asa sa ramana, conversia sa se faca doar in FO

 

eu am gasit o rezolvare cu editarea bazei de date live in excel, dar e din mai multi pasi, nu foarte complicat, dar daca nu esti atent poti busi magazinul.

 

asteptam propuneri...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...