Jump to content

Trudno zrobić własny szablon ?


udebskich

Recommended Posts

Co masz na myśli mówiąc kodowanie? Smarty, php, jquery itd.... Jeżeli tak to odpowiedź krótka - tak, trudno. Bez średnio zaawansowanej wiedzy programistycznej jest to wręcz nie wykonalne.

 

Jeżeli zaś jako kodowanie masz na myśli layout (CSS, grafika, content itd) i coś tam wiesz na poziomie powiedzmy podstawowym to teoretycznie można taki szablon zrobić samemu, bazując na domyślnym szablonie Bootstrap. Trzeba napewno poświęcić trochę czasu na naukę ale jest to możliwe.

Link to comment
Share on other sites

Potwierdzam słowa poprzedników, nie należy to do najprostszych zadań. Zależy też co tak naprawdę sobie wymyślisz i będziesz chciał osiągnąć. Lista moim zdaniem niezbędnych umiejętności: html, css3, javascript, jquery, mysql, php, smarty. Nawet posiadając te wszystkie umiejętności sporo czasu zejdzie Ci na nauczeniu się jak to działa i gdzie co jest. Poważnie są ludzie, którzy zaczynają od zera ? Nie spodziewałem się... mógłby ktoś rzucić linkiem do sklepu opartego na takim autorskim szablonie?

Link to comment
Share on other sites

nic nowego nie powiem niż moi poprzednicy, ale z początku faktycznie najlepiej jest tworzyć na gotowym rozwiązaniu. Ściągasz sobie darmowy szablon najbardziej przybliżony do Twoich założeń i potem zmieniasz go wg potrzeb. Jeżeli to ma być skórka nie na sprzedaż, tylko do własnych potrzeb, to dodatkowo można się pokusić o wyrzucenie części modułów opartych na skryptach i rozpisaniu tego w css jak (galeria, slider, menu) oraz wszystkie bloki ze statyczną treścią również można bezpośrednio do kodu wrzucić, co jest mniej uciążliwe dla serwera i zmniejsza ilość pobieranych danych.

Link to comment
Share on other sites

Ja poszukałbym tzw boilerplate'ów. Na GitHub można czasami znaleźć naprawdę swiętny kod

https://github.com/heskethm/Prestashop-Theme-Boilerplate

to jest tylko przykład i nie jest dokończony (daje to pojęcie ile pracy to wymaga, umiejętności i czasu)

 

Bardzo fajnym i wdzięcznym szablonem jest stary dobry default z wersji 1.5. Świetnie się modyfikuje. Niewiele (względnie) potrzeba aby był responsywny i pasuje do 1.6 nawet.

Natomiast ten z wersji 1.6 jest moim zdaniem kompletną pomyłką.

 

"Kupne" szablony są z kolei wykokszone na maksa aby przyciągnąć kupujących np polski Werehouse czy również polski Zensation.

Oferują wiele wewnętrznych opcji dla zmian kolorystyki i dopasowania ale moim zdaniem są bardzo ciężkie i przeładowane (cała litania załączonych skryptów!!) cudacznymi efektami css (bing bing po oczach) i ich modyfikacja nie należy do przyjemnych zwłaszcza kiedy trzeba dojść co i gdzie zostało umieszczone aby to zmienić. Zapanować nad tym jest bardzo trudno.

 

Ja osobiście poświęciłem (zainwestowałem!) sporo czasu (+/- pół roku) na poznanie RWD oraz szablonowania Prestashop od zera praktycznie. Polecam zrobić swój własny boilerplate/szkielet aby wiedzieć co i gdzie w nim piszczy. Jeszcze wiele nauki przedemną ale czuje się lepiej na swoim własnym szablonie i mam nad nim pełną kontrolę

Edited by PrestaShark (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Rozumiem

Jeśli nie masz parcia i masz czas aby zrobić niepowtarzalny i skuteczny sklep dopasowany do potrzeb własnymi środkami i umiejętnościami to startuj już dziś. Naucz się Bootstrapa (www.getbootstrap.com/) - wymagane aby móc zacząć modyfikować domyślny szablon Presty 1.6.
Zapoznaj się z 12-kolumnową systematyką projektowania mobilnego, semantyką HTML5 oraz logiką Smarty (http://www.smarty.net/docsv2/en/language.function.if.tpl)

Kodem zastosowanym w plikach header.tpl, footer.tpl, layout.tpl, global.css.

Do tego zainstaluj sobie wtyczkę Firebug dla Firefox ew użyj Narzędzi deweloperskich w Chrome i badaj elementy strony sklepu narzędziami podświetlającymi elemety strony tzw Lupa.

Poznasz dzięki temu co odpowiada na taki a nie inny wygląd elementu/modułu/boxu itp i który plik stylu i konkretny jego wiersz odpowiada za np tło i kolor elementu, rozmiar czcionki.

 

Tyle mogę pomóc :)

Link to comment
Share on other sites

To i ja jeszcze dorzucę kamyczek do ogródka. Poza smarty, css, HTML5 niestety nie obejdzie się (z uwagi na masę błędów w core lub modułach) bez znajomości PHP (przynajmniej podstawowej lub średniej). Niby wszystko działa ale ... taki przykład z dnia wczorajszego. Planujesz sprzedaż za granicę do krajów EU, mamsz zainstalowany moduł Vat Number. Wcześniej nie zwracałem na to uwagi, ale okazuje się że wystarczy że klient z zagranicy wpisze cokolwiek w pole vat_number a tu zonk! Widzi ceny netto. Ok, włączam walidację online, klient nie ma EU VAT więc niby controller wyrzuci błąd. Ale sprytny programista (ten co pisał moduł VAT Number) zapomniał chyba o podstawowej logice: a co jak klient nie ma VAT EU (czyli kupuje w cenach brutto) a jednak chce fakturę? A co z polskimi realiami, gdzie wszyscy używają pola vat_number jako NIP? Każdy klient zostanie z automatu wystraszony komunikatem o błędnym NIP... Niby taka prosta sprawa, ale jak nie znasz PHP będziesz zdany na fora, gdzie niestety nie zawsze znajdziesz pomoc. 

 

A propos narzędzi przydatnych na co dzień, polecam niezawodny edytor Notepad++, jest tam świetna opcja wyszukiwania ciągu znaków w wielu plikach na raz. Często czytam na formach "a skąd się wzięła zmienna $xyz?". Mając dobry edytor ustalisz to w minutę...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To i ja jeszcze dorzucę kamyczek do ogródka. Poza smarty, css, HTML5 niestety nie obejdzie się (z uwagi na masę błędów w core lub modułach) bez znajomości PHP (przynajmniej podstawowej lub średniej). Niby wszystko działa ale ... taki przykład z dnia wczorajszego. Planujesz sprzedaż za granicę do krajów EU, mamsz zainstalowany moduł Vat Number. Wcześniej nie zwracałem na to uwagi, ale okazuje się że wystarczy że klient z zagranicy wpisze cokolwiek w pole vat_number a tu zonk! Widzi ceny netto. Ok, włączam walidację online, klient nie ma EU VAT więc niby controller wyrzuci błąd. Ale sprytny programista (ten co pisał moduł VAT Number) zapomniał chyba o podstawowej logice: a co jak klient nie ma VAT EU (czyli kupuje w cenach brutto) a jednak chce fakturę? A co z polskimi realiami, gdzie wszyscy używają pola vat_number jako NIP? Każdy klient zostanie z automatu wystraszony komunikatem o błędnym NIP... Niby taka prosta sprawa, ale jak nie znasz PHP będziesz zdany na fora, gdzie niestety nie zawsze znajdziesz pomoc. 

 

A propos narzędzi przydatnych na co dzień, polecam niezawodny edytor Notepad++, jest tam świetna opcja wyszukiwania ciągu znaków w wielu plikach na raz. Często czytam na formach "a skąd się wzięła zmienna $xyz?". Mając dobry edytor ustalisz to w minutę...

 

Wyjąłeś mi to z głowy :)

Link to comment
Share on other sites

Akurat PrestaShop jest naprawdę prosta w porównaniu do tego co trzeba wyczyniać w Magento czy np. bałaganie w OpenCart... ale to nie jest aż tak proste by każdy mógł sobie stworzyć szablon i rozwiązać sam wszystkie problemy - właśnie dlatego w każdej dziedzinie są specjaliście.

 

Jeśli nie zamierzasz sporo inwestować to masz kilka opcji:

 

1. Zainteresuj się PrestaShop Cloud i ofertą płatnych szablonów z addons.prestashop.com

2. Użyj rozwiązania pudełkowego, shoplo, redcart, iai - cokolwiek.

 

Wielu ludzi myśli, że open-source jest tanie lub, że to wszystko jest takie proste, że dadzą radę sami ale koniec końców wg mnie lepiej zainwestować na start kilkaset złotych i zaopatrzyć się w Cloud + szablon lub jeśli to totalnie pierwsza próba to zainteresować się rozwiązaniem pudełkowym.

 

Nawet jak do mnie czasem piszą klienci, że planują swój pierwszy sklep stworzyć na PrestaShop i nie wiedzą czy wypali (więc mają mały budżet) to po prostu kieruje ich do rozwiązań pudełkowych lub szablonów z ThemeForest czy Addons Marketplace.

 

Tobie też to polecam, skup się na sprzedaży, a technologie zostaw tym, którzy się na tym znają :)

Link to comment
Share on other sites

Hej.

Można spróbować z LeoTheme - całkiem bogate i ciekawe szablony mobilne.

Na TemplateMonster też coś znajdziesz darmowego ale bez szaleństw lecz mobilne.

 

Ale jeśli już szukasz szablonów to polecam płatne premium szablony polskich twórców Krystiana - PrestaHome, szablony Polcoder oraz Warehouse od iqit-commerce.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...