Jump to content

Config Server pentru Prestashop


danco

Recommended Posts

Salutare,

 

Imi poate spune cineva va rog care ar fi config. optima pentru un server VPS pe care sa ruleze 6 magazine prestashop cu aprox. 1000-1500 unici pe zi (total site-uri)?

 

Si daca este neaparat sau indicat sa-i pun si LiteSpeed pe server? Sau nu?

 

Nu-mi dau seama ce decizie sa iau intre activare Memcached care este posibila pe VPS si LiteSpeed instalat.

Sau ambele :)?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

principal este sai ai memorie fizica alocata, linuxul lucreaza mai mult din memorie, canda face backupuri atunci lucreaza procesorul, e bine sa fie multiprocesor, de joase frecvente, cu cat mai multe procesoare atat mai multe procese simultan, in rest stau la rand una dupa alta

 

memoria minima recomandata la un centos6-7 este de 3-4 giga, ssd este mai rapid decat hdd dar memoria e bine sa fie rapida

eu prefer apache, cu php 5,3 apc memcache si mod-pagespeed

 

daca ai aloca ipv6 atunci si acela sa fie activat si definit in DNS

in multe situati neconfigurareqa DNS este o mare cauza de incetinire

Link to comment
Share on other sites

principal este sai ai memorie fizica alocata, linuxul lucreaza mai mult din memorie, canda face backupuri atunci lucreaza procesorul, e bine sa fie multiprocesor, de joase frecvente, cu cat mai multe procesoare atat mai multe procese simultan, in rest stau la rand una dupa alta

 

memoria minima recomandata la un centos6-7 este de 3-4 giga, ssd este mai rapid decat hdd dar memoria e bine sa fie rapida

eu prefer apache, cu php 5,3 apc memcache si mod-pagespeed

 

daca ai aloca ipv6 atunci si acela sa fie activat si definit in DNS

in multe situati neconfigurareqa DNS este o mare cauza de incetinire

Buna ziua,

 

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

 

O sa reformulez intrebarea cu o rugaminte directa. Ce pachet de gazduire imi recomandati de la: http://www.romarg.ro/servere-vps.html

 

Eu lucrez cu ei de ani de zile si, in mare sunt ok si as vrae sa raman la Romarg. Daca insa aveti si alte recomandari, va rog.

 

O zi buna!

Daniel

Link to comment
Share on other sites

De ce MemCached si nu APC?

 

In plus pune Nginx in loc de Apache si ajutat in fata de Varnish.

 

Vezi si acest link.

Ok, multumesc.

Memcached am vazut ca se poate seta din BO Prestashop. 

Nu sunt un cunoscator al config. servere, si incerc sa caut cea mai buna solutie. CUm spuneam si intr-un topic anterior, mi-ar fi de mare ajutor cineva care se poate ocupa de acest aspect, contra cost.

 

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...