Jump to content

Alphabank Module


Recommended Posts

καλή σας ημέρα

είμαι σε έρευνα σχετικά με το πώς να βάλω στο site μου τρόπο πληρωμής μέσω πιστωτικής κάρτας αλλά μέσω τραπέζης και όχι μέσω paypal. το paypal χρεώνει πολλά χρήματα και δςεν υπάρχει λόγος

 

έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο?

έχετε αγοράσει κάποιο module?

αν μπορείτε να μου δώσετε μία κατεύθυνση τι πρέπει να κάνω. έχω ανοίξει επαγγελματικό λογαριασμό στην Alphabank ας πούμε αλλά δεν ξέρω ποιο πρέπει να είναι το επόμενο μου βήμα.

 

πρέπει να αγοράσω κάποιο από τα modules που υπάρχουν εδώ μέσα στο forum και να μιλήσω και στην alpha να μου δώσει κάποιο κώδικα?

 

please help...

Link to comment
Share on other sites

καλή σας ημέρα

είμαι σε έρευνα σχετικά με το πώς να βάλω στο site μου τρόπο πληρωμής μέσω πιστωτικής κάρτας αλλά μέσω τραπέζης και όχι μέσω paypal. το paypal χρεώνει πολλά χρήματα και δςεν υπάρχει λόγος

 

έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο?

έχετε αγοράσει κάποιο module?

αν μπορείτε να μου δώσετε μία κατεύθυνση τι πρέπει να κάνω. έχω ανοίξει επαγγελματικό λογαριασμό στην Alphabank ας πούμε αλλά δεν ξέρω ποιο πρέπει να είναι το επόμενο μου βήμα.

 

πρέπει να αγοράσω κάποιο από τα modules που υπάρχουν εδώ μέσα στο forum και να μιλήσω και στην alpha να μου δώσει κάποιο κώδικα?

 

please help...

Πρώτα θα μιλήσεις με την τράπεζα που θέλεις να συνεργαστείς για να δείς τι θα σου πούνε.

Σίγουρα χρειάζεσε ένα module δες εδώ (δεν κάνω διαφήμιση)

 

http://www.webit.bz/prestashop-alpha-bank-commerce-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-p-30.html?language=en

Link to comment
Share on other sites

Το PrestaShop από μόνο του δεν «ξέρει»:

 

1. Με ποια τράπεζα συνεργάζεσαι

2. Ποιοι είναι οι servers της τράπεζας οι οποίοι διεκπεραιώνουν τις online πληρωμές

3. Το πρωτόκολλο επικοινωνίας με αυτούς τους servers (format μηνυμάτων, αναμενόμενες απαντήσεις/κωδικοί λάθους και πολλά άλλα)

 

Το module προσθέτει την παραπάνω «γνώση» στο PrestaShop. Επομένως ναι, το χρειάζεσαι αν θες να προσθέσεις στο e-shop σου δυνατότητα online πληρωμής μέσω χρεωστικών/πιστωτικών καρτών.

 

Εκτός εάν έχεις ο ίδιος γνώσεις προγραμματισμού, ζητήσεις από την τράπεζα να σε προμηθεύσει με τα απαραίτητα specifications και βάσει αυτών κατασκευάσεις το δικό σου module που θα επικοινωνεί με τους servers της τράπεζας για την πληρωμή.

Edited by parsifal (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το PrestaShop από μόνο του δεν «ξέρει»:

 

1. Με ποια τράπεζα συνεργάζεσαι

2. Ποιοι είναι οι servers της τράπεζας οι οποίοι διεκπεραιώνουν τις online πληρωμές

3. Το πρωτόκολλο επικοινωνίας με αυτούς τους servers (format μηνυμάτων, αναμενόμενες απαντήσεις/κωδικοί λάθους και πολλά άλλα)

 

Το module προσθέτει την παραπάνω «γνώση» στο PrestaShop. Επομένως ναι, το χρειάζεσαι αν θες να προσθέσεις στο e-shop σου δυνατότητα online πληρωμής μέσω χρεωστικών/πιστωτικών καρτών.

 

Εκτός εάν έχεις ο ίδιος γνώσεις προγραμματισμού, ζητήσεις από την τράπεζα να σε προμηθεύσει με τα απαραίτητα specifications και βάσει αυτών κατασκευάσεις το δικό σου module που θα επικοινωνεί με τους servers της τράπεζας για την πληρωμή.

Συμφωνώ απόλυτα με τον parsifal απλά έχε υπόψιν σου πως εάν είσαι καινούριο μαγαζί άρα και online shop οι τράπεζες μπορεί να είναι διστακτικές ώστε να σου δώσουν λογαριασμό για online αγορές και εάν σου δώσουν θα έχεις μεγάλο επιτόκιο στις πιστωτικές κάρτες. Κάνε μια έρευνα να δείς τι σε καλύπτει και κάτι τελευταίο...αρκετά "νεα" καταστήματα που ανντιμετωπίζουν πρόβλημα με τις τράπεζες βρίσκουν λύση στο https://www.vivapayments.com/el-gr 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπήκα και διάβασα για την alphabank(στην ιστοσελίδα της) ότι πρέπει να γίνουν κάποιες δοκιμές, δημιουργία νέων σελίδων κτλ

 

έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο?

αν ναι και μπορεί και θέλει να βοηθήσει ας μου στείλει ένα pm για κόστος. η δουλειά πρέπει να αμοίβεται

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κοιτούσες το documentation που δίνουν εδώ;

https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=5733

 

 

Αν ναι, αυτά είναι οδηγίες και specifications που απευθύνονται σε developers για κατασκευή νέου module. Τα έτοιμα modules υποτίθεται ότι τα έχουν λυμμένα αυτά τα θέματα. Εσύ ψάχνεις για κάποιον να σου αναπτύξει ένα module από το μηδέν...;

Edited by parsifal (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου

εγώ σκέφτομαι να έρθω σε επικοινωνία με την Alpha που έχω και λογαριασμό επαγγελματικό και να τους πω ότι θέλω να υιοθετήσω πληρωμές μέσω πιστωτικών καρτών

προτίθεμαι να αγοράσω κάποιο έτοιμο module όπως της webitz(?) και αν θα χρειαστεί να κάνω και κάτι άλλο εκτός από το να το κάνω install. 

τις νέες σελίδες που αναφέρουν στα specs που έχεις και το url παραπάνω εμπεριέχονται στο module?δηλαδή προγραμματιστικά είναι plug and play?

 

σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο module της webit.bz, αλλά η «νόρμα» είναι ότι αυτά τα modules τα ετοιμάζουν οι δημιουργοί τους βασισμένοι στο documentation και στις οδηγίες που παρέχει η κάθε τράπεζα, γι' αυτό και είναι έτοιμα προς χρήση χωρίς να χρειάζονται μεγάλο όγκο παραμετροποίησης (εννοείται πως θα πρέπει να επικοινωνήσεις και με την τράπεζα για να σου «ανοίξουν» πρόσβαση στο online payment σύστημά τους, πιθανόν με παροχή κάποιων μοναδικών συνθηματικών/κλειδιών για ταυτοποίηση).

 

Αν ήμουν στη θέση σου, θα απευθυνόμουν σε έναν κατασκευαστή που έχει ήδη έτοιμο module για Alpha Bank (εδώ η webit.bz αλλά μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι), για να μου δώσει μία ολοκληρωμένη προσφορά για αγορά του module, εγκατάσταση, παραμετροποίηση, υποστήριξη.

 

Να ξέρεις ότι βγαίνει συνήθως πιο φθηνά να πάρεις έτοιμο module, από το να ζητήσεις κατά παραγγελία κατασκευή module στα μέτρα σου...

Edited by parsifal (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

Λίγο παλιό το θέμα μα για τα πρακτικά και τους υπόλοιπους που είναι προς αναζήτηση

 

http://addons.prestashop.com/en/payments-gateways-prestashop-modules/19603-alphapay.html

 

Το έχεις χρησιμοποιήσει και το προτίνεις? Είμαστε σίγουροι ότι λειτουργεί?

 

Επίσης, έχει εγκαταστήσει κάποιος κάποιο από τα module της webit.bz ώστε να μας δώσει κάποιο feedback?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό της webit.bz εννοείς? Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις ένα link του site σου ώστε να το δω πως λειτουργεί ακριβώς?

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Όπως και για την αστραπιαία απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις χρησιμοποιήσει και το προτίνεις? Είμαστε σίγουροι ότι λειτουργεί?

 

Επίσης, έχει εγκαταστήσει κάποιος κάποιο από τα module της webit.bz ώστε να μας δώσει κάποιο feedback?

 

Είναι ελεγμένο το χρησιμοποιεί αυτή την στιγμή το smartagora.gr επίσης είναι ελεγμένο και πληρεί όλες τις προϋποθέσεις από την addons prestahop έτσι στηρίζει και αναβαθμίσεις ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λιπών

επειδή ειμαι ο πρώτος που αγόρασα το module Alpha pay Module μέσο της prestashop addons, και ειμαι περήφανος για αυτό, γιατί τα λεφτά μου πήγαν στην Ελλάδα.!!

 

Ο φίλος Νίκος έχει κάνει εξαιρετικη δουλειά, με εξυπηρέτησε άμεσος σε μια δυσκολία πού αντιμετώπισα, σχετικά με SSL για να μπει το logo μου στο στην σελίδα  της Alpha e-commerce, Άψογο service..

γενικός ειναι πολύ εύκολο και δεν απαιτείται να έχεις γνώσης. το μόνο που χρειαζετε να κάνεις ειναι η αίτηση στην alpha για e-commerce, να στο εγκρίνει, και να σου δωσει demo κωδικούς για να κανίς τα πρώτα test με την module Alpha pay, και στην συνέχει , να το γυρίσεις σε κανονική λειτουργια με τους κανονικούς κωδικού της alpha e-commerce που θα πάρεις..   Α και να μην Ξεχάσω, σε πολύ καλή τιμή..  γιατί κυκλοφορούν και άλλα στην διπλή τιμή.

οποιος θέλει να ρωτήσει κάτι σχετικά με την alphabank και την διαδικασία  πολύ ευχάριστος να βοηθήσω..

 

οποιος θέλει να το δει και live επισκέπτεται το site  www.artcandle.gr

Edited by artcandle (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Χρησιμοποιώ το module από webit.bz και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Μια σημείωση πως η Alpha Bank πλέον ζητάει την υποστήριξη πληρωμής και για Masterpass το οποίο το module από webit το υποστηρίζει αλλά μόνο για Prestashop 1.7

To alphapay δεν γνωρίζω τι υποστηρίζει και τι όχι.

 

Όποιος θέλει να το δει σε λειτουργία ας τσεκάρει 2 από τα site που το έχω βάλει siliad.gr και coloriposto.gr

(για απορίες κτλ μπορείτε να μου στείλετε και μήνυμα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, perfectpixel said:

Χρησιμοποιώ το module από webit.bz και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Μια σημείωση πως η Alpha Bank πλέον ζητάει την υποστήριξη πληρωμής και για Masterpass το οποίο το module από webit το υποστηρίζει αλλά μόνο για Prestashop 1.7

To alphapay δεν γνωρίζω τι υποστηρίζει και τι όχι.

 

Όποιος θέλει να το δει σε λειτουργία ας τσεκάρει 2 από τα site που το έχω βάλει siliad.gr και coloriposto.gr

(για απορίες κτλ μπορείτε να μου στείλετε και μήνυμα)

Ψιλοάσχετη ερώτηση

Το βασική εικόνα κατηγορίας και μικρογραφία κατηγορίας, σε τι ακριβώς εξυπηρετεί;; Εννοώ που εμφανίζεται;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...