Jump to content

imagini produs neafisate


cuteguy

Recommended Posts

Salutare tuturor.
Am luat la puricat o mare parte a posturilor de pe forum inainte de a ma inregistra pentru a putea cere ajutor pe tema asta dar nu am gasit ceva sa se potriveasca cu situatia mea.
In linii mari: am instalat PS, customizat tema aleasa, creat categorii si ce mai trebuia pigulit pe acolo, multumit fiind de rezultat. Problema a aparut cand clientul mi-a dat poze pentru produse si am incercat sa adaug new items dar inainte de asta, am dat regenerare imagini dupa ce am dat fiecarei imagini o denumire (in functie de rezolutie). Ca idee, imaginile din "new products" au avut ca baza o imagine de 80x80px, imagine denumite 80x80. Eh, dupa ce am generat thumbnails .. s-a terminat toata povestea frumoasa. Am adaugat produs 1 in categoria lui, am pus poza de 80x80 iar in pagina imi apare doar shiort description a produsului, ca si link, fara poza. Nu am mai facut modificari in .css sau in tema, deci nu se poate lega de asa ceva. Problema am rezolvat-o temporar prin upload imagine cu denumirea celei create de PS (ex 17-19-home.jpg rescrisa cu imaginea produsului a fi afisata pe site, pe aceeasi dimensiune). Nu m-ar deranja lucrul acesta (sa upload imaginea corecta pe denumirea creata de PS ) doar ca la detalii produs, nu mai apare imaginea , ci calea ei (in cazul meu /shop/img/p/19-77-thickbox.jpg). Ok, am uplodat imaginea de 300x300 cu denumirea de 19-77-thickbox.jpg si cam degeaba. In Opera imi arata path to image , in IE nu imi incarca nimic, iar in FF imi apare tot calea catre poza cu o bulina rosie in fata.
Cu siguranta este un *ceva* care imi scapa dar sincer, nu imi pot da seama ce este exact .
M-am gandit sa reinstalez PS si sa o iau de la capat cu setarile respective dar mai am 2 zile sa dau "la gata" toata treaba si incerc sa evit depasirea termenului.
----

O idee care sa ma lumineze? N-am mai lucrat cu PS pana acum si totusi lucrurile au mers bine. Am sa pun un link aici cu specificatia ca pentru moment doar treaba cu pozele este "buba". Am niste background-uri cu rosu din .css dar asta se rezolva in cateva minute, deci nu ma certati pentru ele :)
Multumesc de pe acum celor care isi vor rapi cateva minute pentru a ma ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Merci saach de raspuns. Ca idee, am sters toate produsele si categoriile existente, am adaugat produs "special" ca sa imi apara pe homepage, am scris denumirea si am salvat. Buun .... la pasul doi am adaugat o poza din calc (129x129 px) pe care am folosit-o ca si cover, am lasat pe resize automat si am salvat. Pana acum eu zic ca am urmat pasii descrisi de tine, da? Perfect. Crezi ca a mers? Nope. Nu a mers. Acelasi lucru s-a intamplat. Imi apare "caption" cu link pe el si atat; nicio imagine .... M-am gandit sa sterg tot ce e in /img/p/ dar astept pararea unuia care cunoaste (a ta in speta). Am instalat iar PS dar am disperat cand a trebuit sa refac setarile la module, lang, countries (sa le sterg/disable pe celelalte in afara de RO), curencies s.a.m.d
Reamintesc ca totul a mers perfect pana m-a mancat undeva sa dau regenerate thumbnails din preferences ->Image in speranta ca imi va face resize la pozele puse pentru produs (la detalii despre produs nu erau centrate datorita rezolutiei mari >1000x800px) . Trebuie sa fie un fisier pe care sa il iau din kitul "default" de la 1.2.5.0 si sa il rescriu in shop pentru a avea setarile default . In 3 browsere da la fel chestia cu imaginea produsului deci nu se pune problema compatibilitatii..
O alta propunere care sa ma scoata din rahat ? :)

Link to comment
Share on other sites

nu prea mi-am bagat nasul in scripturi deoarece nu sunt "bine" la php. Eu stiu doar html :) Pana sa imi raspunzi , am incercat diverse variante de resize automat, manual, poza mai mare, mai mica .. si nimic elocvent. Stiu ca la un moment dat am ales jszoom (parca) in loc de thickbox chiar cand am regenerat thumbnails si apoi ... a facut stop cardiac ..
Momentan la Preferences -> Product sunt pe:
Enable JqZoom instead of Thickbox on product page:
Yes Yes No No *

adica nu e Jqzoom. Sa fie si asta o problema? Astept raspunsul tau pentru a activa Jszoom si ... ce mai trebuie facut .

Link to comment
Share on other sites

Iti spun eu de ce: 1. pentru ca nu mai stiu ce si cum am setat cand m-am apucat prima data de shop si a mers bine , si 2, pentru ca e multa piguleala la module cel putin, si numai cand ma gandesc sa sterg tarile respective, turbez .. Am mai instalat odata azi dar pana fac upload la tot .. imi creste barba. Prostia mea a fost ca nu am avut backup. Multzam incaodata pentru support.
Ma apuc de facut de la capat.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca n-ai rezolvat. Problema ta seamana cu un fisier .htacccess neactualizat. Ar fi bine sa verifici si asta. Presupun ca ai verificat si Presta iti creeaza imagini in /img/p/. Si daca ai pus acolo imagini cu mana (ftp), asigura-te ca ai refacut permisiunile.

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

Merci si tie ggedamed pentru ajutor. Am rezolvat reinstaland PS :) Am lucrat simplu dupa modelul sugerat de saach si anume doar add picture si atat. E drept ca nu am incercat sa imi mai bat capul sa lucrez la partea de imagini ca sa fie asa cum am vrut eu (ceva gen highslide la poze). Linkul este asemanator cu cel pus initial doar ca in loc de .../shop este ... /shop2 . Cand voi avea mai mult timp, am sa ocup de customizat ca sa iasa exact cum vreau . Ca si platforma de shop sincer, e mult mai maleabila decat oscommerce si mai usor de adaptat niste chestii' nice job!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Salutare.
Sincer nu am mai lucrat cu Presta de aproape 1 an. Imi pare rau ca nu va pot da raspunsuri corecte.

@radu: incearca sa refaci produsele unde ai schimbat pozele sau verifica drepturi access (644/755/777). Ar trebui sa ai si un errorlog unde sa poti vedea ce si cum, daca nu vezi in codul sursa.

@ggedamed: teoretic, ar trebui sa iti rescrie .htaccess-ul existent cu noile setari (daca ai modificat ceva). Cel mai sigur este sa faci un backup pentru cel existent si sa ii dai sa genereze unul nou. In felul acesta nu risti nimic. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

deci situl este www.hubhost.eu ( acum este doar pt al creea pe acest domeniu) si problema cu care ma confrunt este urmatoarea . introduc produsele adaug poza la produs, iarc cand sa il vizualizez in magazin in locul pozei imi apare un mare semn de intrebare in locul pozei . ce pot sa fac ?

Multumesc .
Am incercat variantele de mai sus dar nu am reusit nimic :(

Link to comment
Share on other sites

Uita-te si tu un sursa si vezi ce imagine este trecuta. Semnul respectiv cred ca este de la 'missing picture'. Vezi sa nu fie si problema legata de filename case sensitive, adica tu sa upload Picture.jpg si pe server sa fie picture.jpg sau picture.JPG si pe server picture.jpg. Cand aveam aceeasi problema, ma uitam ce filename era afisat in sursa si uploadam aceeasi denumire, ca sa functioneze.
Da, inseamna bataie de cap mai ales daca ai multe produse.

Link to comment
Share on other sites

Din ce-am vazut la tine acolo...

Exact cum ti-a zis si cuteguy. Daca te uiti la sursa pagini sau daca dai pe imagine click dr -> vezi imaginea, o sa vezi ca este imaginea default. Imaginea default iti apare atunci cand poza nu este upload-ata corect.

Spre ex aveam si eu problema asta cand imaginea era mai mare de nu stiu cati pixeli. O upload-am si nu ma mai uitam ca de fapt im da eroare din cauza marimi.

PS: Nu cred ca e din cauza extensiei .jpg, .JPG. In prestashop la upload se schimba dimensiunea automat (se creaza imaginea) si o data cu asta banuiesc ca si extensia se rescrie ca sa fie citita indiferent ca e cu .jpg sau .JPG.

Link to comment
Share on other sites

Fratilor, s-a rezolvat de cateva zile. Problemele erau:

- permisiuni incorecte (nu erau setate cum spune la manual, punctul 6)

- extensiile imaginilor erau modificate in Back Office; de exemplu, large devenise mare. Normal ca nu le mai gasea.

Imi pare rau doar ca multi membri ai forumului au foarte multa energie cand au de cerut ceva, dar cand li se sugereaza sa contribuie devin brusc ocupati si obositi. L-am ajutat pe radu adrian sa rezolve problema cu conditia sa posteze aici problema si rezolvarea ei. Se pare ca a fost prea ocupat. Macar sa-mi fi spus ca nu are timp.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...