Jump to content

[REZOLVAT] Pretul din "Combinations" fara taxe ... Se poate ?


corint1

Recommended Posts

cine are idee cum se poate face ca pretul pe care il introduci la "Combinations" sa fie pret fara taxe ???... este foarte greoaie calcularea diferentei de pret pt un atribut ... ca sa fiu mai explicit , modificarea de pret pe care o introduci in tab-ul "Combinations" , in mod crescator sau descrescator contine TVA ... la noi se practica adaosul la suma fara TVA ... cine ma poate ajuta ...merci

Link to comment
Share on other sites

nu stiu sigur ca am inteles, cum poti sa cresti valoare produsului pentru un anumit atribut dar sa nu incluzi TVA-ul in crestere ?
deci am un HDD de 60Gb la pretul de x lei => pret_final = x*(100+tva)/100
daca schimbi HDD cu unul de 200 prin atribute se mdifica pretul la x+y => pret final = (x+y)(100+tva)/100

iar tu doresti pretul final sa fie pret_final = x*(100+tva)/100 + y ?

ps: am corectat calculul cu tva-ul caci vazusem greseala mea!:))

Link to comment
Share on other sites

nu
cred ca nu m-am exprimat foarte clar

am un HDD de 60 gb la pretul de x lei pret_final = x+tva
daca schimbi HDD cu unul de 200 prin atribute se mdifica pretul la x+y => pret final = (x+y)+tva

acum prestashop face asa : (x+tva)+y , care y contiune deja tva-ul ...deci y se adauga la pretul cu tva de referinta setat in tab-ul info al produsului respectiv ...cred ca povestea are efect in acelasi mod si asupra reducerilor ...nu am verificat inca ... este foarte derutant pt cel care modifica pretul si foarte greoaie modalitatea de a calcula diferenta ...

daca ai un id de skype sau yahoo ... si ai timp , poate discutam mai rapid ...ca sa ma fac inteles mai bine ...merci

vreau tocmai invers de cum face prestashop ... pretul de la atribute sa nu contina tva ... si sa mi-l si afiseze corect ...peste tot ... si la produs si in cart si in invoice ...

Link to comment
Share on other sites

dau un exemplu:

am un articol cu pretul de 100 ron setat in tabul info al articolului respectiv si un atribut ( de culoare )al lui care modifica pretul cu 50 ron in plus

in FO am afisat asa :
1. produsul fara atribut : 100.00 excl tax 119.00 incl tax
2. produsul cu atribut : 142.02 excl tax 169.00 incl tax

corect ar fi ( sau asta vreau eu :)) ) sa afiseze :

1. produsul fara atribut : 100.00 excl tax 119.00 incl tax
2. produsul cu atribut : 150,00 excl tax 178.50 incl tax

acum cred ca m-am facut inteles ... :))))

Link to comment
Share on other sites

asta am gasit pe un post in engleza ( deci nu sint singurul care se plinge :) ) ... rezolva problema partial in sensul ca la produs ramin preturile gresite ... in cart sunt bune ... si pe invoice sunt bune

I changed line 1265 in classes/product.php ***************************************************
from:
$attribute_price = $usetax ? $result[‘attribute_price’] : ($result[‘attribute_price’] / (1 + (($tax ? $tax : $result[‘rate’]) / 100)));
to:
$attribute_price = $usetax ? ($result[‘attribute_price’] * (1 + (($tax ? $tax : $result[‘rate’]) / 100))) : ($result[‘attribute_price’] );
***************************************************

14488_e4VIu7s9gvfCadwr27fv_t

Link to comment
Share on other sites

deci dupa ce ai facut modificarea aia mai trebuie sa modifici in product.php pe linia 260

$combinations[$row['id_product_attribute']]['price'] = floatval($row['price']);



in

$combinations[$row['id_product_attribute']]['price'] = floatval($row['price']+ ($row['default_on'] ? 0 : ($row['price']*0.19)));



acum vei avea si preturile corecte in pagina produs.
eu am folosit TVA-ul din romania, se poate obtine si direct. sa-mi spui cum e!

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...