Jump to content

Magazin Online Piese Auto


davidro

Recommended Posts

Buna,

 Vreau sa fac un magazin online cu piese auto. Toate bune si frumoase doar ca am dat de o problema.

Vreau sa adaug umratoarele chestii , sa isi poata alege produse dupa Masina cum structurez ceva de genul :

 Masina > Anul > Motorul > Caroseria etc ? Stiu ca trebuie undeva la atribute sau la combinatii ?

Poate cineva sa imi explice umpic mai bine ca mi-am cam prins urechile aici :)

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Buna,

 Vreau sa fac un magazin online cu piese auto. Toate bune si frumoase doar ca am dat de o problema.

Vreau sa adaug umratoarele chestii , sa isi poata alege produse dupa Masina cum structurez ceva de genul :

 Masina > Anul > Motorul > Caroseria etc ? Stiu ca trebuie undeva la atribute sau la combinatii ?

Poate cineva sa imi explice umpic mai bine ca mi-am cam prins urechile aici :)

 

Multumesc !

 Salut , si eu sunt in cautare , ai rezolvat , exista vreun modul sau le faci din categorii / subcategorii si restul....

 

http://www.pieseautodnz.ro

http://www.folie-auto.com

Edited by tint (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

idea este ca la un magazin auto, o pompa de apa poate corespunde la mai multe tipuri auto, defapt ele fiind cu acelasi motor, exemplu: fiat ducato, citroen jumper, peugeot sunt acelasi motoare de tip ford, in concluzie ele au aceleasi piese, dar la preturi diferite. ce vei face?? acelasi producator, dar pentru o categorie de masina e mai scump decat la cealalta.

intai trebuie sa-ti definesti politica de preturi si vanzare, te duci pe original, sau "aftermarket" dupa acea poti sa-ti faci o ideie

si nu uita ce vrei sa vinzi?? toata masina in bucati?? adica caroserie, instalatie electrica, sistem franare.... etc, sau cateva piese??? pentru asta ai nevoie de servere dedicatenu un host ala nu va face fata

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

M-am lovit de kestia asta si am urmatoarele doua indrumari:

1. Daca ai buget (destul de incapator, ca sa zic asa) vezi ca exista TecDoc care iti da mura in gura tot ce inseamna piese de auto din ultimii ani...

2. Daca n-ai buget, am gasit un modul de 90 de $ dar era pentru OpenCart. Acolo am cautat, ca acolo mi-a trebuit. Nu stiu pentru PrestaShop. Ii zice ceva  de genul YMMT (Year, Model, Manufacturer, Type) cred... Nu mai stiu cum se numeste ca am pus clientul sa-l cumpere si eu nu mi l-am pastrat... ca nu e loial...

 

Exista chestii... treaba e sa le gasesti...

 

Spor la treburi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut. Eu am reusit sa extrag baza de date tecdoc si sa o pun in presta. Nu e foarte dificil. Inca nu am facut un catalog ... pe mine m-a interesat doar sa am toate corespondentele de coduri.

Daca nu ai reusit inca sa rezolvi .. cauta-ma pe prv si te ajut sa faci modulul ptr masini .

http://stomo.eu

Http://www.stomo.eu

Edited by piesaru (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...