Jump to content

Search-ul nu returneaza nimic


Recommended Posts

Nu stiu ce s-a intamplat dar nu imi mai functioneaza search-ul.

Tastez numele unui produs, numele unei categorii... iar dupa dau click pe butonul "search" sau dupa ce apas enter nu imi afiseaza nici un rezultat. E ca si cum acel produs cautat nu ar exista deloc.

De exemplu am cautat un cuvant care exista pe site: am cautat dupa produsul "ipod"; acest produs este in lista de produse standard existente pe site dupa ce termini de instalat script-ul Presta.

Daca dau search dupa "ipod" imi returneaza:

Nu am găsit nici un rezultat pentru căutarea dvs. "ipod"


P.S. Am setat pentru cautare sa accepte minim 1 cuvant, nu 3 cum era default.
Aveti vreo sugestie?

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Am observat ceva: am dezactivat limba engleza... si am lasat doar limba romana activa.

Apoi am adaugat categorii noi.
Dupa ce activez la loc limba engleza si in front page selectez engleza, acele categorii adaugate de mine apar doar daca sunt pe limba romana.

De asemenea, search-ul functioneaza cand e selectata limba engleza.

Aveti vreo idee cum as putea sa fac search-ul sa mearga si cand e activa lb. romana? Aceeasi intrebare pt faza cu categoriile adaugate in timp de lb. engleza era dezactivata.

Link to comment
Share on other sites

pentru ca search-ul sa functioneze pentru orice limba trebuie sa adugi denumirele produselor in toate limbajele dorite.
uite sa faci un test mai inainte.. comuta pe franceza si cauta acum unul din produsele implicite ! apare pentru ca produsele au fost puse cu denumiri in ambele limbaje

Link to comment
Share on other sites

pentru ca search-ul sa functioneze pentru orice limba trebuie sa adugi denumirele produselor in toate limbajele dorite.
uite sa faci un test mai inainte.. comuta pe franceza si cauta acum unul din produsele implicite ! apare pentru ca produsele au fost puse cu denumiri in ambele limbaje



Da, am observat ca atunci cand selectez una din limbile care erau deja instalate in versiunea standard (engleza, franceza) si caut un produs care e pe site, imi returneaza f bine toate chestiile care contin acel cuvant cheie cautat de mine.


M-am gandit eu ca are legatura doar cu limba romana faptul ca nu merge search-ul cand limba in front office este romana.


Te rog fii mai explicit un pic, nu am inteles exact unde anume trebuie sa adaug denumirile produselor.
Daca ai vreo cale pe care trebuie sa o urmez in admin panel ar fi perfect.

P.S.
Multumesc frumos pentru sugestia de pana acum!
Link to comment
Share on other sites

Daca as fi avut cel putin inca o limba activa, m-as fi prins din prima. Insa nu aveam decat lb romana activa.
Am activat si engleza si am facut cum mi-ai spus tu si merge!

Multumesc mult de tot!


Off-topic: Apropo de search, este posibil sa pun search-ul (adica textfield-ul unde tastezi cuvintele cautate si butonul pe care dai click dupa ce termini de tastat) inauntrul blocului in care apare cosul de cumparaturi?

Link to comment
Share on other sites

da se poate. copie continutul fisierului modules\blocksearch\blocksearch-top.tpl in modules\blockcart\blockcart.tpl (daca nu ai configurat cartul cu ajax) altfel in modules\blockcart\blockcart-json.tpl



Am configurat cartul cu ajax si am facut cum ai zis. Insa nu imi apare nimic in plus in interiorul casutei cu cart-ul. In plus, dupa ce fac lucrul asta, nu mai functioneaza cart-ul deloc. Nu pot adauga produse, nu pot sterge, etc.

Trebuie copiat absolut tot codul din blocksearch-top.tpl ? sau doar o parte?
Link to comment
Share on other sites

ia vezi in cadrul temei folosite de tine este cumva un folder modules ?
daca da este acolo cumva folderul blockcart ? intra acolo si copie continutul lui blockserach-top.tpl la finalul lui blockcart.tpl sau blockcart-json.tpl(daca folosesti cart cu ajax)
eu am testat si imi pare in cadrul cosului de cump la final si search-ul. deci nu faci tu ce trebuie. codul l-am copiat integral.

Link to comment
Share on other sites

Da, am reusit acum sa pun search-ul inainte de produsele din cart si merge si cartul.

Singura mea problema ramasa legata de chestia asta este ca partea de background de la search nu arata la fel ca partea de background de la cart.

Am incercat sa schimb clasele la div-ul cu search-ul insa nu am ajuns la fix acelasi background.
Vreo idee / solutie?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...