Jump to content

μενού_παραμετροποίηση


Recommended Posts

Καλημέρα

έκανα μία αναβάθμηση και κάτω κάτω δεξιά εκεί που εμφανίζονται τα στοιχεία του καταστήματος επικοινωνίας (τηλ. διεύθυνση, email) μου παρουσίασε τον τίτλο "μενού_παραμετροποίηση"

Από που μπορω να το αλλάω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έκανα μία αναβάθμηση και κάτω κάτω δεξιά εκεί που εμφανίζονται τα στοιχεία του καταστήματος επικοινωνίας (τηλ. διεύθυνση, email) μου παρουσίασε τον τίτλο "μενού_παραμετροποίηση"

Από που μπορω να το αλλάω?

Ευχαριστώ

Ελπίζω να εχεις βρεί τη λύση ως τώρα.Αλλά μιας και δεν βλέπω μεγαλη κινητικότητα να απαντησει κανεις το ερωτημα σου, σου λεω τι εκανα εγω.Προφανώς έκανες την αναβάθμιση στην 1.6.0.7 ή 8. Αυτό που σ ενδιαφέρει ειναι στοιχείο του module blockcontactinfos

Επειδή δεν γνωρίζω σε τι περιβαλλον φιλοξενείς το ps κάνε το σίγουρο :

1. Μεσω ftp client (πχ filezilla ) ή από το cpanel του host σου πλοηγήσου στον παρακάτω φάκελο 

    /public_html/όνομα φακέλου που εγκατέστησες το prestashop/modules/blockcontactinfos/translations

2.Εκεί μέσα θα βρείς τα αρχεια γλωσσων για τις μεταφρασεις. Επέλεξε το el.php και ανοιξε το για επεξεργασία.

3. Εντόπισε τη γραμμή που λέει το "μενού_παραμετροποίηση" και άλλαξε τη λέξη σε "Πληροφορίες" ή ό,τι άλλο θέλεις.

4. Αποθήκευσε το αρχείο και βεβαιώσου πως στον σέρβερ σου βρίσκεται πλεον το αλλαγμενο αρχείο.

5. Κανε ανανέωση της σελίδας στον browser να δεις την αλλαγη.

 

Εννοείται πως εχεις απενεργοποιήσει το caching των template που κάνει το Smarty από τις ρυθμίσεις στο backend του διαχειριστή για να δεις αμεσως τις αλλαγές.

 

Ελπίζω να βοήθησα.Αν έχεις απορία εδώ είμαστε...Καλή τύχη B)

 

Προσωπικά προτιμάω πάντα αυτή τη μέθοδο γα τις μεταφράσεις των module.

 

(Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς windows και διαλέξεις να κανεις τη αλλαγη με ftp client καλύτερα χρησιμποίησε εναν κατάλληλο επεξεργαστή κειμένου και όχι το notepad π.χ Notepad++ )

 

Παρακάτω σου βάζω το περιεχόμενο του el.php στον φάκελο που προανέφερα :

<?php

global $_MODULE;
$_MODULE = array();

$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_fc02586aa99596947b184a01f43fb4ae'] = 'Ταμπλό στοιχείων επικοινωνίας';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_8[spam-filter]ae1631be34a6fcbf1a4584f5abe'] = 'Προσθέστε ένα block για να προσθέσετε πληροφορίες σχετικά με την επικοινωνία με το κατάστημα';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_20015706a8cbd457cbb6ea3e7d5dc9b3'] = 'Η διαμόρφωση ενημερώθηκε';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_f4f70727dc34561dfde1a3c529b6205c'] = 'Ρυθμίσεις';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_c281f92b77ba329f692077d23636f5c9'] = 'Όνομα εταιρίας';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_dd7bf230fde8d4836917806aff6a6b27'] = 'Διεύθυνση';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_1f8261d17452a959e013666c5df45e07'] = 'Αριθμός τηλεφώνου';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_ce8ae9da5b7cd6c3df2929543a9af92d'] = 'e-mail';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_c9cc8cce247e49bae79f15173ce97354'] = 'Αποθήκευση';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_02d4482d332e1aef3437cd61c9bcc624'] = 'Επικοινωνήστε μαζί μας';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_2e006b735fbd916d8ab26978ae6714d4'] = 'Τηλ:';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_6a1e265f92087bb6dd18194833fe946b'] = 'E-mail:';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_80a11d2a54a677f6fadd9c041c0d6b98'] = 'ΠΛηροφορίες';
$_MODULE['<{blockcontactinfos}prestashop>blockcontactinfos_320abee94a07e976991e4df0d4afb319'] = 'Καλέστε μας τώρα:';


return $_MODULE;

Edited by skech (see edit history)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα όλλα αυτά που μεταφράζω να μπορέσω με κάποιο τρόπο να τα αποθηκεύσω και να μην αλλάξουν όταν θα κάνω κάποια αναβάθμηση?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα όλλα αυτά που μεταφράζω να μπορέσω με κάποιο τρόπο να τα αποθηκεύσω και να μην αλλάξουν όταν θα κάνω κάποια αναβάθμηση?

Νίκο γειά σου και πάλι..Αρχικά χαίρομαι πολύ που το ποστ μου σε βοήθησε και τελικά έγινε η δουλειά σου! Όσο για το θέμα της αναβάθμισης ναι, υπάρχει τρόπος.Πέρα απο τον χειροκίνητο που σε αυτή την περίπτωση δεν είναι και ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις εξαγωγή του αρχείου γλώσσας μέσω του μενού διαχειριστή και να την εισάγεις στη συνέχεια..

 

Localization --> Translations --> Export a  Language .Επιλέγεις τη γλώσα (ελληνικά) και το theme για το οποίο έχει γίνει η μετάφραση και πατάς Export. Συνήθως οι αλλαγές από εκδοση σε εκδοση, μεταξυ κοντινών αναβαθμίσεων είναι αμελητέες αν οχι μηδαμινές (Μήπως μου ξεφεύγει κάτι λόγω αυπνιας;Ισως .. ;-) )

 

Με την ευκαιρία θα το δοκιμάσω με την ευκαιρία μιας και έχω μια έκδοση των Ελληνικών απο την 1.0.6 και έχω κάνει αναβάθμιση πλέον σε 1.0.8.

Σε εκδόσεις 1.5.Χ  πάντως το έχω κάνει στο παρελθόν...Θα επανέλθω στο θέμα..

B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ καλή σου και έυστοχη απάντηση θα το δοκιμάσω γιατί έχω αλλάξει αρκετα στις μεταφράσεις στα ελληνικά και στα module και θα ήθελα να τα αποθηκεύσω και να τα επαναφέρω όταν θα κάνω κάποια αναβάθμηση και θα έχουν αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα παιδιά, εχω το ίδιο πρόβλημα στην εκδοση 1.7.7.7, εχω μπεί στις μεταφράσεις το εχω αποθηκεύσει όμως εξακολουθεί να το βγάζει μενού_παραμετροποίηση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...