Jump to content

Ce trebuie să conțină un mesaj prin care se cere ajutor


The Ge

Recommended Posts

Văd că mesajele prin care se cere ajutor pentru rezolvarea problemelor legate de Prestashop și care conțin informațiile necesare pentru cei care ar fi dispuși să ajute sunt rare.

 

Așa că pun aici o listă:

1. versiunea de Prestashop

2. informații despre server (local/shared/vps/whatever, versiuni de PHP, MySQL, Apache - ce este disponibil)

3. capturi de ecran cu problema

4. link către pagina cu problema, dacă este disponibil

5. descrierea amănunțită a problemei

6. soluțiile încercate pentru rezolvarea problemei

 

Îmi dau seama că nu sunt mereu disponibile toate informațiile, dar când majoritatea cererilor de ajutor nu conțin nici măcar versiunea de Prestashop, ceva nu e în regulă.

 

Dacă cineva vă rezolvă problema, inserați la începutul titlului discuției "[REZOLVAT]" sau ceva asemănător, pentru a vă ajuta colegii de forum care se lovesc și ei de aceeași problemă.

 

Iar celor care v-au ajutat le prinde bine un semn de apreciere - un Like sau un Mulțumesc.

 

Dacă nu primiți răspuns, amintiți-vă că nu sunt mulți cei care au și priceperea și timpul și disponibilitatea de a presta muncă gratuită pe forumul Prestashop. Așa că este mult mai civilizat ca mesajele de împrospătare să conțină "Bump!" sau "Încă nu am rezolvat, orice ajutor este bine venit." în loc de "Chiar nimeni nu ma poate ajuta?" (citat la întâmplare).

Edited by Gabi T (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gabi ai atins un subiect foarte important, multi bifam ca am acceptat criteriile de folosire a unui forum, si cand nu le mai raspunde nimeni atunci se supara

aviz si eu cer reteta ciorbei........... care ciorba???

cam asta cer multi aici, nici macar verziunea nu o scriu, nici macar link catre pagina cu probleme, dupa acea sa te apuci sa sugi, daca ai de unde :)

eu sunt mai mult linux-ist cu servere, si stiu cum functioneaza cate ceva, cum sa ajut pe cineva care nu da nici o informatie

Edited by costi43 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...