Jump to content

Metoda de calculare TVA


Recommended Posts

Salut,
Doresc sa stiu si eu daca exista o metoda mai simpla de a calcula T.V.A-ul la produse,pentru ca metoda care o fac eu cea"babeasca" e foarte grea.
Intai si intai ce doresc sa fac:

1.am un produs pe care il vand pe site cu garantie inclusa;am facut un camp pentru client de a alege cum doreste produsul daca il vrea fara garantie ii scade automat 50 ron.
2.Problema abia aici apare doresc sa fac un camp cu TVA pentru a putea alege cumparatorul daca vrea sau nu factura.
Doresc sa stiu cum pot face ca un client sa aleaga fie t.v.a la pretul afisat cu garantie sau sa calculeze t.v.a-l la pretul fara garantie,asta in functie de ce alege anterior el la garantie.
Doresc sa stiu daca este imposibil sau trebuie sa recurg la metoda rudimentara sa calculez la ficare produ in parte cat insemana 19% din el pentru ca la atribute nu merge sa fac reducere sau marirce cu procent.

site-ul este www.solomobiles.ro

Multumesc!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ceea ce spui tu se poate rezolva in felul urmator:
pe langa ceea ce ai facut tu se mai adauga un checkbox langa atribute

[x] produs fara factura (fara TVA)
care prin Javascript modifica valoarea produsului fara TVA.

bine asta e o idee. cat de bine se poate implementa nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

da asta fac acum chiar nu merge cu procentaqj am incercat,te rog frumos daca ai idee asta icnercam acum cum pot adauga o casuta sau un text acolo sub adauga in cos ma refer cand descrid produsul pentru detalii apare acolo un chenar mic in dreapta si as vrea sub el sa pun textul,ai idee te rog de unde pot modifica? ce fisier sau exista vreun modul ceva?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...