Jump to content

E-ticarette yeniyim

Recommended Posts

Öncelikle herkeze merhaba arkadaşlar  :)
ben webmaster'im ilk defa e-ticaret işine giriyorum daha önce hiç yapmadım bunun için size bir kaç sorum olucak ve önerilerinizi isteyeceğim.

Daha önce bir reelde işyerim mağazam olmadı, yani vergi verme gibi vs türde işlerim olmadı fakat aklımda çok istediğim bir site var www.trendmio.com şuan kurdum hazırlanıyor, ayakkabı butik vs gibi şeyler satacağım fakat sorunum şu vergi den flan pek fazla anlamam sadece online satış yapacağım siteyi açmak yayınlamak satış dışında yapmam gereken birşeyler varmıdır olmazsa olmazı zorunlu yapılması gereken?

Ürünleri koyduğum gibi satış yapabilirmiyim herhangi bir zorunlu yapılması gerek yasası vs varmıdır?

bana e-ticaret hakkında biraz tüyolar ve fikirlerde bulunabilirmisiniz

ben webmaster'im ilk defa e-ticaret işine giriyorum daha önce hiç yapmadım bunun için size bir kaç sorum olucak ve önerilerinizi isteyeceğim.

Daha önce bir reelde işyerim mağazam olmadı, yani vergi verme gibi vs türde işlerim olmadı fakat aklımda çok istediğim bir site var www.trendmio.com şuan kurdum hazırlanıyor, ayakkabı butik vs gibi şeyler satacağım fakat sorunum şu vergi den flan pek fazla anlamam sadece online satış yapacağım siteyi açmak yayınlamak satış dışında yapmam gereken birşeyler varmıdır olmazsa olmazı zorunlu yapılması gereken?

Ürünleri koyduğum gibi satış yapabilirmiyim herhangi bir zorunlu yapılması gerek yasası vs varmıdır?

Merhaba

Ben temel düzeyde bilgi vereyim fakat siz yine de profesyonel düzeyde bir muhasebeciye danışın.

Resmi mevzuata göre e-mağaza ile fiziksel mağaza arasında yükümlülük farklı yoktur. Fiziksel bir ticarethane açmak için vergi kaydınızın olması gerekiyor. E-ticaret için de aynı şekilde.

E-ticaret yapabilmeniz için özel yasa veya kanun yok. Türk ticaret kanunu ve Vergi usul kanunu diğer tüm iş yerlerinde olduğu gibi e-ticaret için bağlayıcıdır. Kısacası bir vergi lehvası almak yani vergi mükellefi olmak, anlaşmalı bir yerden fatura bastırmak yeterlidir.

Ek olarak (kanunen zorunlu olmasa da, yönetmeliklerde yükümlülük gibi geçiyor.) meslek örgütlerine (San. odası, tic odası, esnaf odası gibi) kayıt yapabilirsiniz.

Daha ileri düzeyde güvenilir ve tüzel bir kimlik istiyorsanız (buna Türkiyede kurumsallaşmak deniyor)

Türkiye bu konuda bir cennet, ne inceleyen var ne soran, ben dijital faturayı A4'e basıp fatura diye ürün satanları dahi gördüm...

Fakat ben normal şekilde çalışmak istiyorum, derseniz...vergi mükellefi olmanız yeterli, bu şahıs firması olur, limited şirketi olur fark etmez...

Gelir vergisi kanunu:

Madde 18 - (Değişik: 4/12/1985 - 3239/40 md.)

(Değişik birinci fıkra: 11/8/1999 - 4444/4 md.)

Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar program-

cısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, maka-

le, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karika-

tür, fotoğraf, film, video band,radyo ve televizyon senorya ve oyunu gibi eser-

lerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve vide-

oda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri

ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve

temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden

müstesnadır.

Eserlerin neşir, temsil, icra ve teşhir gibi suretlerle değerlendirilmesi

karşılığında alınan bedel ve ücretler istisnaya dahildir.

Yukarıda yazılı kazançların arızi olarak elde edilmesi istisna hükmünün uy-

gulanmasına engel teşkil etmez.

Serbest meslek kazançları istisnasının,bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca

tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur.

anladım hocam valla başlangıçta ilk anlattığınız gibi basitten başlarım gelir getirebilirsem vergiye geçerim çünkü şahsi olarak açıyorum yapamazsam riske girmek istemiyorumda hocam

• Create New...