Jump to content

Εισαγωγή προϊόντων απο csv


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό να δουλεύω με το prestashop και έχω ενα πρόβλημα με την εισαγωγή απο csv. 

Έχω δει οτι υπάρχει το categories(x,y,z) και το image url(x,y,z)

Δεν έχω καταλάβει εαν μπορώ να βάλω την διαδρομή της κατηγορίας εκεί ή σε ποιες κατηγορίες ανήκει.

π.χ.

Name                                                   Categories(x,y,z)

TRUST 19670 GXT 320 BT HEADSET

AUDIO , VIDEO,A/V ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΙΣ

 

 

Αυτό το είδος θα μπεί στην κατηγορία AUDIO--->VIDEO--->A/V ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΙΣ ή στις κατηγορίες

AUDIO & VIDEO & A/V ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΙΣ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε rippergr.

 

 

Εγώ στα CSV μου χρησιμοποιώ ως field separator (διαχωριστή πεδίων) τον χαρακτήρα ";" και ως value separator (διαχωριστή τιμών, σε όσα πεδία υποστηρίζουν πολλαπλές τιμές όπως είναι π.χ. το Categories) τον χαρακτήρα ",". Με αυτά τα δεδομένα θα σου γράψω δύο παραδειγματάκια για να καταλάβεις.

 

 

Παράδειγμα 1:

Name;Categories
"TRUST 19670 GXT 320 BT HEADSET";"AUDIO","VIDEO","ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΙΣ"
Αυτό το CSV θα αναθέσει το προϊόν ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΡΕΙΣ κατηγορίες.

 

 

Παράδειγμα 2:

Name;Categories
"TRUST 19670 GXT 320 BT HEADSET";"ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΙΣ"
Αυτό το CSV θα αναθέσει το προϊόν ΜΟΝΟ στην κατηγορία "ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΙΣ", άσχετα από το πώς πάει η ιεράρχηση των κατηγοριών.

 

 

Έχω μερικές επιφυλάξεις όμως για την χρήση κατηγοριών με το όνομά τους. Καλύτερα είναι να χρησιμοποιείς τα IDs των κατηγοριών. Έτσι δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ μπέρδεμα, είτε λόγω της χρήσης ελληνικών χαρακτήρων στις κατηγορίες είτε γιατί έχεις π.χ. πολλαπλές κατηγορίες με ίδιο όνομα.

 

 

TIP: Πάντα στα CSV σου να περικυκλώνεις μέσα σε διπλά quotes (αυτάκια) τιμές που είναι αλφαριθμητικά/συμβολοσειρές. Αποφεύγεις κι άλλα προβλήματα έτσι.

Edited by parsifal (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κατάλαβα και εγώ, απλά ήθελα να μάθω εαν υπάρχει τρόπος να κάνω το δέντρο της κατηγορίας γιατί έχω αρχείο απο εταιρία το οποίο θέλω να εισάγω και οι κατηγορίες είναι με την μορφή AUDIO--->VIDEO--->A/V ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΙΣ. Υπάρχει τρόπος δηλαδή εισάγωντας το προϊόν να δημιουργεί όλες τις κατηγορίες και τις υποκατηγορίες;

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω, όχι, δε γίνεται.

 

Νομίζω πως θα πρέπει να φτιάξεις ένα CSV με τις κατηγορίες, να το κάνεις import για να δημιουργηθεί πλήρως η ιεραρχία που θες και μετά να ασχοληθείς με το import των προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει εδώ 

http://blog.prestashopmanager.com/2013/12/import-prestashop-products-into.html

και εδώ 

http://store-manager-for-prestashop-documentation.emagicone.com/prestashop-product-management/import-prestashop-products

ότι μπορώ χρησιμοποιώντας τον χαρακτήρα "pipe | " γίνεται αλλά δεν το έχω καταφέρει.

 

Category - specify the category your product belongs to. If the product should be imported into subcategory use pipe character "|" to separate parent and subcategory, for example: "Computers|Keyboards" - the product will be assigned to Keyboards category.

 

δεν ξέρω εαν δεν μπορώ να το κάνω γιατί δεν ξέρω να το κάνω ( λόγω του ότι τώρα άρχισα να ασχολούμαι με το prestshop) ή απλά δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λάθος έκανα, γίνετε αυτό που θέλω αλλά αυτό που είδα είναι πρόγραμμα και όχι λειτουργία του prestashop.

Ευχαριστώ για την βοήθεια και για τον χρόνο σου.

Edited by rippergr (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...