Jump to content

Ürün Listelemesinde Hem TL hemde $ Göstermek

alexander_the_great

Recommended Posts

Merhaba Prestashop Sakinleri :)

Bayağı bir arattım lakin bu tarz bir konuya rastlayamadım yada ne diye aratacağımı bilemedim.

Ürün listelemesinde hem TL hemde $ olacak şekilde alt alta göstermek istiyorum ama bir türlü beceremedim ve hatta mümkünse € da olabilir. Forumda aradığım zaman genellikle çoklu para birimiyle ürün girmek isteyen arkadaşların konularıyla karşılaştım. Şayet bu konu açılmış ise kusura bakmayın bulamadım.

Şİmdiden teşekkürler...

Bol satışlı günler dilerim.

Merhaba Prestashop Sakinleri :)

Bayağı bir arattım lakin bu tarz bir konuya rastlayamadım yada ne diye aratacağımı bilemedim.

Ürün listelemesinde hem TL hemde $ olacak şekilde alt alta göstermek istiyorum ama bir türlü beceremedim ve hatta mümkünse € da olabilir. Forumda aradığım zaman genellikle çoklu para birimiyle ürün girmek isteyen arkadaşların konularıyla karşılaştım. Şayet bu konu açılmış ise kusura bakmayın bulamadım.

Şİmdiden teşekkürler...

Bol satışlı günler dilerim.

siz fiyatları tl olarak gireceksiniz ama ürün sayfasında euro dolar fiyatlarınıda göstermek istiyorsunuz.

doğrumu anlamışım ?

Tekrar Merhaba,

Mahmut bey ürünler döviz üzerinden satılmakta genellikle. Burası biraz karışık umarım anlatabilirim.

bizden sadece son kullanıcı değil meslektaşlarımızda ürün almakta. ve biz telefonda yada iş yerimizde müşteriyi ağırlarken dolar üzerinden konuşuruz yada ana dağıtıcıdan alırken TL konuşmuyoruz. $ burada alt bayi için geçerli 2. olarak son kullanıcı bu kitleye de ürün verirken özellikle doğu kesimi ve resmi yerlere $ söylediğimiz zaman ben anlamam dolardan nerede yaşıyoruz diye espirili bir şekilde fırça yiyoruz :)

bu sebepten dolayı fiyat kısmında $ ve TL gözükmesi en azından hesap makinesi ile destek hattından yada telefonda zaman kaybını önlemek amaçlı.

malesef yukarıdaki kur kısmını kimse kullanmıyor çoğunlukla üyede olmadan olmakta çoğu işlem sadece ürünü görmek açıklamasını okumak ve telefonda havale ile ürün alışverişini tamamlamak amaçlı oluyor. bu olayı çoğu aynı meslek grubundan olan çoğu site gerçekleştirdi. bir örnek resim ekliyorum.

cevaplar için şimdiden teşekkürler.

tl.jpg

Edited by (serdar) (see edit history)

Tekrar Merhaba,

Mahmut bey ürünler döviz üzerinden satılmakta genellikle. Burası biraz karışık umarım anlatabilirim.

bizden sadece son kullanıcı değil meslektaşlarımızda ürün almakta. ve biz telefonda yada iş yerimizde müşteriyi ağırlarken dolar üzerinden konuşuruz yada ana dağıtıcıdan alırken TL konuşmuyoruz. $ burada alt bayi için geçerli 2. olarak son kullanıcı bu kitleye de ürün verirken özellikle doğu kesimi ve resmi yerlere $ söylediğimiz zaman ben anlamam dolardan nerede yaşıyoruz diye espirili bir şekilde fırça yiyoruz :)

bu sebepten dolayı fiyat kısmında $ ve TL gözükmesi en azından hesap makinesi ile destek hattından yada telefonda zaman kaybını önlemek amaçlı.

malesef yukarıdaki kur kısmını kimse kullanmıyor çoğunlukla üyede olmadan olmakta çoğu işlem sadece ürünü görmek açıklamasını okumak ve telefonda havale ile ürün alışverişini tamamlamak amaçlı oluyor. bu olayı çoğu aynı meslek grubundan olan çoğu site gerçekleştirdi. bir örnek resim ekliyorum.

cevaplar için şimdiden teşekkürler.

tl.jpg

Merhaba Serdar Bey

Anladım. Bunu yapabiliyoruz. Bu formatı isteyen müşterilerimiz olmuştu. İsterseniz PM ile bilgilerinizi gönderin yapıp sonucu buradan paylaşalım. Temaya ve versiyona göre farklı şekilde çözüldüğü için buradan şimdilik kod yazmıyorum. 

• Like 1

tema

Sevgili Safa,

Ürünlerin ücretini $ olarak griyorum ülkeye göre kuru tl olarak göster diyorum ama TL nin altında birde $ gözükse  yada $ altında TL çok iyi olur :)

umarım anlatabilmişimdir. Burdada başka bir örnek resim mevcut.

euro.jpg

tema içindeki fiyat gösterme fonsiyonları değiştirilerek çok kolay bir şekilde yapılabilir.

yardıma ihtiyarcınız olursa burdan belirtin.

• Like 1

Çözüm şu şekilde yapabilirsiniz...

Ürün fiyatını dolar olarak girdiğinizi düşünelim....tcmb kaynaklı TL'ye otomatik cevirelim...

config/config.inc.php 

aşağıdaki  kodu en üste yapıştırın...

function tl_cevir($miktar) {

$baglanti = implode('',file('http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.html'));
        preg_match('#ABD DOLARI[[:space:]]+([0-9\.]+)[[:space:]]+([0-9\.]+)#',$baglanti,$dolar);
        $alis  = $dolar[1];
        $satis = $dolar[2];
        $tl = ($miktar * $alis);

return $tl;

$smarty->assign('tl_cevir', $tl_cevir);
} 

Son olarak aşağıdaki kodu product.tpl uygun bir yere yapıştırın...

{tl_cevir({$productPrice})}

tslswty.png

• Like 3

Ondalık olarak görünmesini istemeyen arkadaşlar aşağıdaki kodu kullanabilir...

Örnek : 3.45 TL ise 3 TL gösterir

Örnek : 3.55 TL ise 4 TL gösterir

config/config.inc.php 

aşağıdaki  kodu en üste yapıştırın...

function tl_cevir($miktar) {

$baglanti = implode('',file('http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.html'));
        preg_match('#ABD DOLARI[[:space:]]+([0-9\.]+)[[:space:]]+([0-9\.]+)#',$baglanti,$dolar);
        $alis  = $dolar[1];
        $satis = $dolar[2];
        $tl = round($miktar * $alis);

return $tl;

$smarty->assign('tl_cevir', $tl_cevir);
} 

Son olarak aşağıdaki kodu product.tpl uygun bir yere yapıştırın...

{tl_cevir({$productPrice})} TL

YF0EoIX.png

• Like 2

• 2 weeks later...

şahin bey aynı işlemi tam tersi olcak şekilde yani türk lirası giriyorum ben üstte tl altta dolar olarak görebilirmiyiz versiyon 1,6,05

TL tutarının Dolara çevrilmesinin mantığını anlamadığım için böyle bir kodlama yapmadım...

Genelde insanlar dolar tutarının kaç Türk lirası ediyor diye sorarlar ...

sitenin ilk kurulusundan itibaren ürünleri hep tl olarak giriş yaptım.ondan sebep tl den dolara dönüstürebilirmiyiz diye sordum şu anki hali ilede vermiş oldugunz kod sorunsuz birşekilde çalışıyor tek sorun tl girdigim ürünün dolar kuru ile çarptıgı için dolar kuru tl tutarından düşük olmasi gerekirken otomatikmen dolar kuru daha yüksek oluyor.sizin dediginiz gibi dolar olarak giriş yapsaydım başlangıçtan itibaren o zaman sıkıntı olmicekti ama yinede yardımlarınız için teşekkürler

• 10 months later...