Jump to content

prestashop 1.6


Recommended Posts

Buna ziua,am instalat recent pe unul din domeniile mele ultima versiune 1.6 si in meniul de limba romana imi dispare partea dreapta cu cele 2 imagini suprapuse,cum pot face sa apara si in romana cele 2 imagini din dreapta ca si in limba default?Am atasat si 2 imagini pentru a intelege mai bine .

post-726283-0-62725900-1395260574_thumb.jpg

post-726283-0-14224200-1395260580_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,am instalat recent pe unul din domeniile mele ultima versiune 1.6 si in meniul de limba romana imi dispare partea dreapta cu cele 2 imagini suprapuse,cum pot face sa apara si in romana cele 2 imagini din dreapta ca si in limba default?Am atasat si 2 imagini pentru a intelege mai bine .

mai deschideti modulele pe care le ai acolo, mai ales pe cele noi, si ai sa vezi diferente uriase, deci mai cu grija, daca ai fost obisnuit cu 1.5.x uital, si incepe din nou cu 1.6

Link to comment
Share on other sites

ai acolo modulul 1clickupdate si e gratis :D

Dupa ce am facut update la 1.6- pagina de produs este schimbata. nu mai apar blocurile din stanga si din dreapta...

Ce trebuie sa modific pentru a arata ca in 1.5.6.2?

Am atasat doua imagini sa intelegeti la ce ma refer.

www.iluminat-electrice.ro

Please help me:)

 

post-709704-0-34211900-1395311049_thumb.png

post-709704-0-80415800-1395311066_thumb.png

Edited by NICOLETA (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

- activeaza limba ro (acum nu e activa)- aici poti sa descarci pachetul de ro (http://www.prestashop.com/en/translations)

- preference-> setare url-> 

           - setare url -> da

           - url accentuat -> nu

           - dezactiveaza apache multi..-> da

           - dezactiveaza apache sec.. -> nu

 

Dupa ce faci setarile astea ar trebui sa revi pe forum pentru a veadea ce-ti lipseste.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

- activeaza limba ro (acum nu e activa)- aici poti sa descarci pachetul de ro (http://www.prestashop.com/en/translations)

- preference-> setare url-> 

           - setare url -> da

           - url accentuat -> nu

           - dezactiveaza apache multi..-> da

           - dezactiveaza apache sec.. -> nu

 

Dupa ce faci setarile astea ar trebui sa revi pe forum pentru a veadea ce-ti lipseste.

 

Bafta.

Am revenit si tot la fel ,si la mine se intampla cu tva-ul tot la fel nu se incarca 

Link to comment
Share on other sites

am facut setari peste setari si tot degeaba...tva-ul nu il ia. n ajuta cineva. sau este un bug pe undeva... multumim :)

 

Dupa cum am spus zilele trecute

-pentru poze in slide -> cum sunt setate pentru EN asa ar trebui si pentru RO

- reguli Taxe -> ar trebui sa ai taxa de 24 %

- TVA -> localizare -> afiseaza TVA

- localizare-> tari -> Romania - > ar trebui sa ai bifata -> Afișează eticheta privind taxele

Edited by lightsb (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua!

Eu am o problema legata de trecerea de la 1.562 la 1.605 in sensul ca dupa upgrade totul nu mai arata cum trebuie, asa ca am facut un backup am decis sa instalez de la 0 prestashop 1.605.

Toate bune si frumoase pana la setarea "Database name" si "Database login" , nu le mai recunoaste..... 

Am facut alta baza de date, degeaba.

Pur si simplu nu recunoaste....

Stie cineva care ar putea fi problema?

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am spus zilele trecute

-pentru poze in slide -> cum sunt setate pentru EN asa ar trebui si pentru RO

- reguli Taxe -> ar trebui sa ai taxa de 24 %

- TVA -> localizare -> afiseaza TVA

- localizare-> tari -> Romania - > ar trebui sa ai bifata -> Afișează eticheta privind taxele

Deja erau setate cele de mai sus, dar tot nu imi afiseaza pretul cu TVA....

Link to comment
Share on other sites

ok .. o ultima/2  intrebari

- preturile in BO sunt cu TVA sau fara TVA ?

- daca preturile declarate sunt cu TVA ai vrea sa-ti afiseze in front cuvintele "cu TVA ?" langa pret ?

 

 

Daca raspunsurile sunt da .. ar trebui sa te uiti in product.tpl din tema pentru ca de acolo poate sa vina problema.

Link to comment
Share on other sites

ok .. o ultima/2  intrebari

- preturile in BO sunt cu TVA sau fara TVA ?

- daca preturile declarate sunt cu TVA ai vrea sa-ti afiseze in front cuvintele "cu TVA ?" langa pret ?

 

 

Daca raspunsurile sunt da .. ar trebui sa te uiti in product.tpl din tema pentru ca de acolo poate sa vina problema.

 

Da sunt setate  cu TVA dar in FO imi apare pretul fara TVA (in loc de 52.10 imi apare 42.02)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...