Jump to content

Prestashop admin performans

selin

Recommended Posts

Performans yükseltmek için Litespeed eklentisini tavsiye ederim...

Litespeed nedir ?

Litespeed kısaca modifiye edilmiş apachedir.

LiteSpeed, en eski web serverlerden birisi olan Apache’ye nazarandaha az işlemci tüketimi gerçekleştiriyor. Bu da beraberinde Load değerlerinizin dengelenmesini sağlıyor. LiteSpeed’i performans bazlı olarak ele alırsak, Apache’ye nazaran daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Litespeed ücretli bir eklentidir,  hemen hemen aynı işi gören ücretsiz bir eklenti arıyorsan,  Wikipedia / youtube de  kullanıldığı söylenilen Lighttpd eklentisini kullanabilirsin..

evet innodb ve vds kullanıyorm :( vds de iyileştrme içn ne yapabilirm?

Ben size en iyi performans parametrelerini yazayım, siz google'dan aratıp VPS'inize uygulayın.

1.) Run PHP as Fast-CGI. Apache'den daha hızlı ve permission konusu ile uğğraşmazsınız.

2.) PHP FPM support (Litespeed'ten çok daha iyidir ve ücretsizdir,litespeed network yükü büyük siteler için uygundur, sunucu içi servis sorgularıyla çalışan işlemci yükü yüksek siteler içi için artısı yoktur)

3.) Veri tabanında en önemli nokta mysql servisinin internal olmasıdır. Bu sayede sunucuya ek network sorunu yaşatmaz. Teknik olmayan bir dille anlatırsak Cloud, bulut, v.b. altyapıda olan veri tabanı yavaştır.

4.) Sürücü olarak InnoDB veri okuma hızında bir adım daha öndedir. Ayrıca bozulmaya karşı daha dayanıklıdır. Myisam ise sürekli güncellenen tablolarda daha iyidir. Ben sepet, sipariş, ziyaretçi sürekli satır eklenip silinen gibi tablolar için myisam öneriyorum. Ürün ve kategori tabloları gibi nispeten daha sabitleri InnoDB yapabilirsiniz. 

• 1 month later...
  • 7 months later...

bu admin panelindeki yavaşlık için biz çözüm bulunamadı mı hala? gerçekten çok can sıkıcı hal alabiliyor bazen.

Yukarıda sorulan bir iki soruyu yinelemek istiyorum: "Paylaşımlı hosting mi kullanıyorsunuz ve özellikle bir sayfada mı yoksa genelinde mi problem var?"  

• Admin panelde performans problemi yaşanırken mağaza ne durumda? ve
  • Belirli saatlerde yaşanan bir problem mi?

Analiz için önemli sorular ve cevapları da bir o kadar öneme sahiptir.

Selamlar,

Şahin SOLMAZ

paylaşımlı hosting kullanıyorum. özellikle modüller ve ürünler sayfalarında çok yavaş. admin panelinde sorun varken baika hiç bir yerde hız problemi olmuyor. belirli saatlerde değil devamlı olarak bir yavaşlık söz konusu.

memcached özelliğini aktif ederek bu sorunu çözdüm bu arada :D