Jump to content

Prestashop 1.4.10 cale imagine


NelutuO

Recommended Posts

Salut.

 

Trebuie să import produsele de pe un sit Prestashop 1.4 pe unul 1.5. Folosesc asta pentru export. Problema mea e la calea imaginilor, care e de genul „http://www.numesit.ro/1956-2817-large/plic-cu-bule.jpg”.

 

1956, e id-ul produsului, iar 2817 e id-ul imaginii, dar nu înțeleg ce e cu slash-ul de după large. 1956-2817-large, e un dosar care conține plic-cu-bule.jpg?

 

Mă poate ajuta cineva? Mulțumesc.

Edited by NelutuO (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru răspuns dar nu prea înțeleg cum funcționează. În ftp img/p/ este o imagine 1956-2817-large(.jpg - presupun), dar cum poate conține aceasta o altă imagine și mai ales, cum se ajunge la calea www.numesit.ro/1956-2817-large/plic-cu-bule.jpg

 

Eu înțeleg această cale doar printr-un dosar 1956-2817-large, care se află în root și care conține imaginea plic-cu-bule.jpg, dar e evident că nu e așa.

Edited by NelutuO (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

de ce te deranjeaza??

daca te uiti prin module si tema la fisierele tpl, acolo ai sa vezi ca ele lucreaza cu imagini diferite, adica tu pui imagini de 50000px X 50000px , crezi ca va vedea cineva imaginea??

nu va fi vazuta decat pe un ecran cat peretele.

asa ca prestashop iti modifica dimenziune imagini dupa cu are el nevoie, pentru asta el le redenumeste si le reconstruieste, pentru a fi vizibile

daca ai observat o imagine apare in trei patru ipostazae (dimenziuni diferite), pentru asta e nevoie sa fie culeaza din locati sau cu denumiri diferite

daca pe toti de pe forum iar chma "ionica" si tu ai cere un raspuns de la ionica, tiar veni cateva mii de raspunsuri

 

deci prestashop este construit logic

Link to comment
Share on other sites

Știu că atunci când se încarcă o imagine pentru un produs, Prestashop o recreează de mai multe ori în mai multe dimensiuni pentru fiecare caz în care are nevoie de imaginea respectivă (lista de produse, pagina produsului-imagine mare, pagina produsului-miniatură, etc.). Problema mea e că nu înțeleg care e legătura dintre calea pe care am menționat-o și sistemul de dosare pe care îl folosește Prestashop.

 

Am să dau acest exemplu: www.auto-clean.ro/5-large_default/car-truck-wash-25-kg.jpg

 

În root există dosarul img, care conține dosarul p, care la rândul lui conține toate imaginile. Eu am nevoie de calea spre imaginea cu dimensiunea cea mai mare pe care și-o creează Prestashop, cale pe care s-o pun în scriptul la care am făcut referință când am deschis subiectul. Dacă folosesc scriptul așa cum e, îmi dă eroare la încărcarea imaginilor pentru produse. La imaginile pentru categorii funcționează foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...