Jump to content

(PrestaShop ve Diğer) E-Ticaret Eksikleri / Fazlalıkları Nelerdir ?

SahinSOLMAZ

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar,

Bir araştırma yapmaktayım ve fikirlerinize ihtiyacım var.

Kullanmakta olduğunuz e-ticaret sistemleri arasında başta PrestaShop olmak üzere, gördüğünüz eksikler ve fazlalıklar nelerdir ? Örneğin: "Şöyle bir modül PrestaShop sistemi ile birlikte gelmeli" ya da "Bu tarz bir modüle gerçek anlamda ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum" gibi düşünceleriniz ne yönde olur acaba?

Teşekkürler.

• Like 2

Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz.

Benim özellikler yıllardan beri kullanımda olan ve güncellenmesi gereken sitelerle başım dertte :)

Veri tabanı ve image dosyalarının çokluğu takdir edersiniz ki güncelleme işlemlerini zorlaştırıyor.

Bu konuda çalışma yapılırsa fena olmaz sanırım ;)

İyi forumlar..

• Like 1

Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz.

Benim özellikler yıllardan beri kullanımda olan ve güncellenmesi gereken sitelerle başım dertte :)

Veri tabanı ve image dosyalarının çokluğu takdir edersiniz ki güncelleme işlemlerini zorlaştırıyor.

Bu konuda çalışma yapılırsa fena olmaz sanırım ;)

İyi forumlar..

Sn #kalender-jack

Yanıtınız için teşekkür ederim, farklı öneri ve tavsiyeleriniz olursa lütfen esirgemeyiniz. :)

İyi çalışmalar.

E-Ticaret'e Başlarken

E-Ticaret Dünyası

Günümüzde tüm ticari işlemlerin %90'nı internet üzerinden dönmeye başladı. Bu sebeple, e-ticaret en popüler meslekler arasınada yerini her geçen gün güçlendirmektedir. Peki e-ticaret'e başlarken nelere dikkat etmeliyiz.

• Tamamı Ücretsiz ve Lisanssız Bir Yazılım Tercih Etmeliyiz...
  • Tamamı Açık Kaynak Kodlu Bir Yazılım Tercih Etmeliyiz...
  • Gizli Kod ve Reklam Kodları İçermemeli
  • Sunucu Değiştirme İmkanı Olmalı
Neden?
Ücretsiz ve Lisanssız Olmalı

Lisanslı yazılımlar size ait bir yazılım değildir, sitenizde yaptığınız tüm işlemler, sitenizi değil lisans sahibini güçlendirmek için yapılır, seo'nuz ve arama motorları tarafından indexlenen linkleriniz yazılımın içinde kalmaktadır. Daha sonra çıkacak bir ihtilaf durumunda mevcut içeriğiniz, yazılım sahibi firmada kalmaktadır, daha sonra sitenizi başka bir firmada tekrar acmanızın bir faydası olmayacaktır, linkleriniz arama motorları tarafından boş görünecektir, boş olan linklerinizden dolayı siteniz spam site olarak tanımlanacak ve internet dünyasında geri dönüşü olmayan yok olma işlemine tabi tutulacaksınız...

Neden?
Açık Kaynak Kodlu Olmalı

Müşterileriniz artıkça sitenizde bazı yapısal ve görsel değişikler yapmak isteyeceksiniz, ücretli ve lisanslı e-ticaret yazılımların %99 'unda işlem yapmanıza izin verilmez, yapılacak değişimler sadece yazılım sahibi tarafından yapılabilir, bu sebeple küçük bir işlemde dahi sizden yüksek ücretler taleb edilebilir.

Neden?
Gizli Kod ve Reklam Olmamalı

Satın alınan e-ticaret sisteminin alt kısmı(footer) alanına yazılımcı firma tarafından reklam kodları eklenir, ücret vererek aldığınız yazılım ile başka bir firmanın reklamını ücretsiz yapmış olursunuz, bu işlem ticari anlamda etik olmayan bir işlemdir, zaman ilerledikce bu işlem size rahatsızlık vermeye başlayacaktır...

Neden?
Sunucu Değiştime Olanağı Olmalı

Bazı e-ticaret yazılımları sistemin başka sunucuya taşınmasına izin vermezler. Bu işlem açıkça sitenizin bir başkasına ait olduğunu göstermektedir. Başka sunucuya taşımanıza izin verilen e-ticaret sistemleri ise domain adresinize veya ip numaranıza kilit koyulmuş halinde taşımanıza izin verilir, daha sonra domain adresinizin veya ip numaranızın değiştirlmesine izin verilmez...

E-Ticaret'e Başlarken

E-Ticaret Dünyası

Günümüzde tüm ticari işlemlerin %90'nı internet üzerinden dönmeye başladı. Bu sebeple, e-ticaret en popüler meslekler arasınada yerini her geçen gün güçlendirmektedir. Peki e-ticaret'e başlarken nelere dikkat etmeliyiz.

• Tamamı Ücretsiz ve Lisanssız Bir Yazılım Tercih Etmeliyiz...
  • Tamamı Açık Kaynak Kodlu Bir Yazılım Tercih Etmeliyiz...
  • Gizli Kod ve Reklam Kodları İçermemeli
  • Sunucu Değiştirme İmkanı Olmalı
Neden?
Ücretsiz ve Lisanssız Olmalı

Lisanslı yazılımlar size ait bir yazılım değildir, sitenizde yaptığınız tüm işlemler, sitenizi değil lisans sahibini güçlendirmek için yapılır, seo'nuz ve arama motorları tarafından indexlenen linkleriniz yazılımın içinde kalmaktadır. Daha sonra çıkacak bir ihtilaf durumunda mevcut içeriğiniz, yazılım sahibi firmada kalmaktadır, daha sonra sitenizi başka bir firmada tekrar acmanızın bir faydası olmayacaktır, linkleriniz arama motorları tarafından boş görünecektir, boş olan linklerinizden dolayı siteniz spam site olarak tanımlanacak ve internet dünyasında geri dönüşü olmayan yok olma işlemine tabi tutulacaksınız...

Neden?
Açık Kaynak Kodlu Olmalı

Müşterileriniz artıkça sitenizde bazı yapısal ve görsel değişikler yapmak isteyeceksiniz, ücretli ve lisanslı e-ticaret yazılımların %99 'unda işlem yapmanıza izin verilmez, yapılacak değişimler sadece yazılım sahibi tarafından yapılabilir, bu sebeple küçük bir işlemde dahi sizden yüksek ücretler taleb edilebilir.

Neden?
Gizli Kod ve Reklam Olmamalı

Satın alınan e-ticaret sisteminin alt kısmı(footer) alanına yazılımcı firma tarafından reklam kodları eklenir, ücret vererek aldığınız yazılım ile başka bir firmanın reklamını ücretsiz yapmış olursunuz, bu işlem ticari anlamda etik olmayan bir işlemdir, zaman ilerledikce bu işlem size rahatsızlık vermeye başlayacaktır...

Neden?
Sunucu Değiştime Olanağı Olmalı

Bazı e-ticaret yazılımları sistemin başka sunucuya taşınmasına izin vermezler. Bu işlem açıkça sitenizin bir başkasına ait olduğunu göstermektedir. Başka sunucuya taşımanıza izin verilen e-ticaret sistemleri ise domain adresinize veya ip numaranıza kilit koyulmuş halinde taşımanıza izin verilir, daha sonra domain adresinizin veya ip numaranızın değiştirlmesine izin verilmez...

Merhaba Sn. #ServerBilgisayar

Açıklayıcı iletiniz için teşekkür ederim. Bu genel yapının haricinde modüler sistem / e-ticaret özellikleri ile ilgili eklemek istedikleriniz var mıdır acaba?

..Örneğin: "Şöyle bir modül PrestaShop sistemi ile birlikte gelmeli" ya da "Bu tarz bir modüle gerçek anlamda ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum" gibi.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

• 3 weeks later...

Şahin bey merhaba

Görüşmeyeli epey oldu umarım iyisinizdir

prestashopta benim için önemli bir eksiklik yeni çıkan internetten satış larla ilgili yönetmelikleri ve şartları satış aşamasında bir defalık pop up veya pop up açmadan işaretlemeyle müşteri onayı alabiliyoruz. Bu bölümü çokluya çevirebilirsek mesela ilk pop up satış koşulları, bu onaylandıktan sonra 2. pop up aldığı ürünün meblası ve id si ve deiştirme şartları , 3. son kullanıcı sözleşmesi özel koşullar gibi birden çok onaylı pop up lar açabilirsek daha çiddi bir satış  ve detaylı müşteri bilgilendirme olacaktır. diye düşünüyorum.

Bu değişken satış ortamında böyle bir modülün çok kullanılacağını düşünüyorum..

Edited by askinjew (see edit history)
  • Like 1

Bir taksitlendirme modülü ofline ödeme modülleri için  fena olmaz buda benim ihtiyacım olan :)

Aşkın Bey Selamlar,

Teşekkür ederim iyiyim, umarım sizler de iyisiniz ve her şey yolunda gidiyordur. :)

Gerekli notlarımı aldım ben, eklemek istedikleriniz olursa mesajınızı bekliyorum.

Görüşmek üzere, iyi çalışmalar.

• Like 1

Yeni yüklenen ürünlerin abonelere mail atılması olabilir. alternatif model veya renkleri çok olan ürünlerin alternatiflerinin yorumlar tabının yanında extra mesela rekler tabı olarak açılıp makul boyutlar kullanılarak renk yada cins seçimi yapılan bir modül olabilir. buradaki gibi.