Jump to content

[rezolvat]CVS import


Fabbritzio

Recommended Posts

In coloana 'Categories (x,y,z...)' din fisierul CSV pui toate categoriile din care face parte fiecare produs, separate de un caracter care sa nu existe in textul fisierului (eu folosesc |).
La import specifici separatorul ales.

De ex. daca ai produsul "Tichie de margaritar" in categoria "Imbracaminte", subcategoria "Palarii", in categoria "Bijuterii" si mai vrei sa apara si in prima pagina (modulul homefeatured), pui in campul Categories (x,y,z...) urmatorul text:

Home|Imbracaminte|Palarii|Bijuterii



Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

- Dar daca nu am categoriile create si subcategoriile le creeaza el?
- Daca import fisierul CVS cu adaugari la lista de produse initiale, imi modifica si la cele existente? (ma gandesc sa nu imi schimbe stocul)
- Exista un camp caracteristici , la ce foloseste si cum se introduc datele?
-La import primesc aceasta eroare: 2 erori

1. Nume * (ID ID) cannot be saved

Link to comment
Share on other sites

- Dar daca nu am categoriile create si subcategoriile le creeaza el?
- Daca import fisierul CVS cu adaugari la lista de produse initiale, imi modifica si la cele existente? (ma gandesc sa nu imi schimbe stocul)
- Exista un camp caracteristici , la ce foloseste si cum se introduc datele?
-La import primesc aceasta eroare: 2 erori

1. Nume * (ID ID) cannot be saved


Pe rand:
1. da, le creeaza Prestashop
2. fisierul este CSV, ceseve, comma separated values; da, introduce tot ce este in el.
3. "caracteristici" este o traducere pentru "features"; le gasesti in Back Office > Catalog > Features
4. mie imi apare cand uit sa ii spun sa sara peste prima linie din fisierul CSV, cea care contine capul de tabel (Back Office > Tools > Import, Ignoră 1 linii).
Link to comment
Share on other sites

Am inteles.
Nu e nicio problema.

Eu am avut 2 chestiuni de rezolvat cu fisierul tau (desi fisierul e in regula):

1. Ca sa pui categoriile unde trebuie, te duci la Back Office > Catalog > pagina de editare a categoriei si alegi de acolo Parent category, pt Hartie de scris alegi Hartie si accesorii din hartie ca parinte samd. Daca aveai categoriile definite inainte de importul produselor (eu le fac in ordinea manufacturer > categories > products), nu mai trebuia sa faci asta acum. Oricum, asta nu-i o problema.

2. Au trebuit bifate grupurile care au acces la categoriile respective, in aceeasi pagina de editare a categoriei (Groups access).

Am facut asta pe localhost, in 15 min o fac si pe site-ul de test din semnatura.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

Cam de 2 luni asa am inceput sa aflu de Presta si cam de o luna lucrez efectiv numai in el, si incerc cumva sa finalizez un magazin in perioada urmatoare.

Pana acum pot sa spun ca a fost ok cam tot ce am descoperit in el si am reusit sa i dau de cap pe unde mai apareau probleme.

Sunt de cateva zile la o problema unde nu prea am mai gasit rezolvare.


Mi-am facut categoriile si subcategoriile din Back Office.


Am zis sa adaug produse cu functia import.

Am respectat acolo tabelul CSV cu valorile acceptate si am introdus produsele. Eu am un tabel pentru fiecare categorie de produse...de exemplu "Suc acidulat", am importat un CSV, "Apa plata" am importat alt CSv.


Import "Suc acidulat", totul ok, apare exact unde imi doresc, desi apare o problema la cantitate....de exemplu am 7 produse pe stoc...in subcategoria Suc acidulat apare ok, cantitate 7.....daca ma uit la subcategoria Bauturi racoritoare de unde apartine "Suc acidulat", apar 14 pe stoc si daca ma intorc in prima categorie mama "Produse alimentare" apar iar mai multe , 28....nu prea am inteles de ce, desi nu am pe stoc atatea, cum ma duc de la subcategorie spre categoria mama se inmultesc nr de produse de pe stoc.



Am trecut totusi peste asta, am zis ca poate asa face el...ma intorc sa import Apa plata...si dupa import vad ca Apa plata a intrat ok unde trebuie, dar au disparut Suc acidulat si produsele....n am dat sa mi stearga celelalte produse daca fac import...

Eu la tabel, la categoria unde vreau sa se duca produsele am scris id ul categoriei, numarul ei....


Exemplu: Produse alimentare, Bauturi racoritoare,Suc acidulat...eu am pus ceva de genu 5,7,9


Efectiv nu prea stiu ce sa i fac, acolo cand fac import totul arata ok, tabelul...


Daca stiti cumva de ce apar astfel de probleme si puteti sa mi transmiteti si mie raman recunoscator si va multumesc mult.


O zi buna,

Edi

Link to comment
Share on other sites

Salut,


Am reusit sa rezolv problemele...tabelul era corect facut, problema a fost ca eu bagam ID 1, 2, 3, 4 la fiecare tabel..si cand introduceam alte produse din alte tabele, acele tabele aveau la ID tot 1, 2, 3.. si imi bagau peste celelalte si iesea acolo total aiurea.


Trebuie mers de la ID 1 pana la final cu produsele, nu stiu cum de nu mi am dat seama, am rezolvat pana la urma.


Multumesc.


O zi buna,

Edi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema...
Nu reusesc ca sa import toate subcategoriile pe care le am de importat... imi importa doar ce vrea el... Cum fac?


Am sa atasez si fisierul de categorii... in cazul in care are vreo eroare sa poata fi corectata de voi...

Aceeasi problema o am si cu produsele...

M-am gandit ca sa fac pentru fiecare brand cate un fisier csv pentru ca, dupa parerea mea le pot administra mai usor...

toate categoriile.csv

PLACI DE BAZA ASROCK.csv

Link to comment
Share on other sites

Salut,


Am vazut si eu fisierul tau cu produse.


La fel cum spunea si sidro nu ai ID ul la produse.....trebuie pus in ordine id-ul de la 1 pana la ultimul produs si cand pui produs nou din alta lista sa nu reiei numerotarea de la 1. De exemplu daca la lista de placi de baza ai ramas la numarul 5...si vrei sa faci import la alta lista csv cu alte produse..sa pui numarul incepand cu 6 si tot asa...ca sa nu iti intre produsele unele peste altele, ca asa am patit eu.


Eu iti mai recomand sa pui la coloana de categorie ID-ul categoriei si nu numele ei....cel putin la mine a fost oarecum mai usor sa le pun asa....vezi dupa ce faci categoriile in BO ce id au si dupa la produse pui doar ID ul categoriei unde doresti sa intre produsul.



Tot ca o recomandare....mai bine cand faci tabelul in csv....pune pe primul rand exact ce reprezinta fiecare coloana.. ID...NUME..si tot asa...te poate ajuta sa organizezi mai bine tabelul...si cand faci import pui la skip line 1, ca sa sara peste linia asta ajutatoare a ta.

Bafta.

Eddie

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Salut,


Atasez un cap de tabel, pe care il folosesc si functioneaza sa fac import cu el.


ktulu22, stiu ca mi-ai dat un mesaj aici acum ceva timp.....cred ca ma rugai sa raspund la alta adresa a ta, insa eu am vazut dupa ce am raspuns. Am trimis mail direct din contul de aici si cu fisier atasat, si raspuns la ce ma intrebai. Sper ca a fost ok si ai primit mesajul de aici...ca ma uitam acum la sent in cont aici si apare ca nu am trimis, desi atunci stiu ca a fost ok.

In tabel o sa vedeti ca este putin completat de mine. Desi acolo la categorie o sa vedeti ca in tabel este cu numele categoriei, eu nu mai folosesc asa..merge mult mai ok sa puneti cu numarul categoriei, numar ce il vedeti in back-office in dreptul fiecarei categorii realizate.


Eu am pus in tabel tot ce poate sa ia el posibil la import...si cand ii fac import in back-office pun sa ignore acolo unde nu am completat.


Va recomand sa-l completati cu grija, sa respectati ID-ul in ordine...si sper sa mearga si la voi ok, la mine este ok cu acest tabel, nu a dat nicio eroare la import si am vazut ca baga bine produsele.

Cand deschideti tabelul el da ceva erori....nu stiu exact de ce....si pe net am cautat si am inteles ca asa dau fisierele astea salvate .csv Dau acolo yes, sa vad tabelul...si se dechide dupa si merge ok.

Bafta!

Edi

captabel.csv

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Salut Gaby T, am urmatoarea problema , am o baza de date cu 2000 de produse , le-am aaugat in .csv  dar problema e ca mi le incarca la gramada 

 

am de ex:

 

http://tint.ro/modificarecsv.JPG

 

 

as vrea sa le am asa de ex sa am Categorie piese auto -> audi -> audi a4 -> Aprindere bobina inductie -> bobina inductie audi a4 8E2B6 -> si referinta.

 

ai idee cum pot sa fac chestia asta din csv , am incerca sa fac manual categoriile , dar trebuie sa le asociez si sa iau fiecare produs in parte pana la 2000 ma cam termina, ma gandesc daca pot face acest lucru intr`un mod mai simplu.

 

Multumesc 

Alex.

Edited by tint (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...