Jump to content

Mutare Prestashop de la un host la altul ambii Cpanel


Recommended Posts

[REZOLVAT]

 

am pus cateva magazine prestashop la un host in usa (webhostinghub) ce are cpanel sa vad cum merg. din pacate se pare ca este consumator de resurse, numai in procesul de configurare, umbland in backoffice, apoi cu cateva sute de accesari minimale/ zi generate prin addwords, procesorul lor a ajuns la 200% si mi-au trimis avertisment. vreau sa mut magazinele de acolo, am luat spatiu la claus web (au acelasi cpanel), se misca bine acolo alt site, oamenii sunt foarte amabili, dar desi am facut arhiva full backup si le-am dat-o, niciun magazin prestashop nu apare, apare numai un site html si merg conturile de mail. in rest s-au conservat datele de logare..parolele..tot ca si dincolo dar nu vad niciun prestashop.

stie cineva ce pot face sa se vada magazinele prestashop sau cum le pot muta individual? rog raspuns urgent multumesc frumos. am cititt tot netul dar nu ma descurc.

Edited by 1cctv (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

de ce nu ai cautat in forum mai atent

mutare se face in doi pasi

1 phpmyadmin export baza de date

2 copiezi folderul magazinului

 

dincolo la fel numai in loc de export faci import

si modifici /config/settimg.inc.php numele bazai de date si parola la baza de date

intri in BO si setezi la SEO&URL noul domeniu daca e cazul

Link to comment
Share on other sites

toate astea s-au facut prin expandarea arhivei, s-au pastrat toate parolele...etc. baza de date e acolo, o vad, ca si dincolo, domeniul e acelasi, am schimbat numai ns-urile la rotld. domeniul e alarmewireless.ro, nu se vede.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu de unde vezi aia dar e serverul de la claus web pe care sunt acum.

totul s-a facut prin dezarhivarea unui full backup luat de unde erau. tot merge inclusiv conturile de mail...tot. nu mai stiu ce sa fac. contra 15 beri imi poti face tu setarile alea cu teamviewer? multumesc oricum.

 

l.e.

am sters baza de date si userul. am creat baza de date. am creat user. am asociat userul cu baza goala. am facut export din baza buna. am facut import in baza goala. am bagat nume db, nume user, parola in fisierul ala si l-am inlocuit. nu merge. astept sa se termine de downloadat prin ftp ca merge tare greu si cand e gata sterg tot directorul si copiez. adaug fisierul ala editat. complicatie mare.

 

p.s. stie cineva sa instaleze un server cent + cpanel+ softaculuos? am instalat dupa site-ul cpanel un iso ars, nu stiu sa configurez nimic. vreau sa termin cu hostingul, sa-mi pun server.

Edited by 1cctv (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...