Jump to content

Probleme Prestashop 1.5.3.1 product grid


Recommended Posts

Salutare,

 

Va rog sa ma ajutati cu o problema delicata la care nu am gasit raspuns pe forum si nu pot sa o rezolv singur deoarece nu cunosc prea multa programare.

Am facut modificare la tema default 1.5.3.1 ca produsele sa fie afisate sub forma de grid, am facut testare pe localhost unde nu am vazut probleme iar in final am aplicat modificarea si la siteul www.cu-drag.ro dar aici am intampinat o problema si anume in unele categorii exista spatii libere intre produse, spatii cu suprafete ca si 3-4 produse si nu stiu de ce.

Atasez si un printscreen pentru exemplificare.

Dupa modificare am dat force compile, am dezactivat cache-ul dar tot degeaba.

Modificarile la site le-am facut dupa urmatorul post: http://nemops.com/grid-display-prestashop-1-5/

Va rog sa ma ajutati.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

post-487403-0-24005300-1368377194_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Paginile cu spatii mari intre produse (ca in atasamentul din primul post) au rezolvat-o cei care i-mi fac SEO, ce nu au rezolvat este intervalul inegal intre produsele de pe prima pagina (produsele recomandate) si centrarea lor.

Deasemenea am eroare la afisarea pozelor din categorii in browserul Internet Explorer.

 

post-420573-0-64023100-1368632840_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

pentru eroare de afisare in IE intra in tema ta si modifica fisierul product-list.tpl

trebuie sa inlocuiesti partea de mai jos

{if isset($homeSize)} width="{$homeSize.width}" height="{$homeSize.height}"{/if}

cu

{if isset($mediumSize)} width="{$mediumSize.width}" height="{$mediumSize.height}"{/if}

Link to comment
Share on other sites

referitor la celalta problema trebuie sa editezi in tema la tine /modules/homefeatured/homefeatured.tpl

daca apare acolo altfel pleci direct in radacina

si modifica linia asta

{assign var='nbItemsPerLine' value=4}

 

cu value=5

 

nu uita apoi in perfomance sa pui force compile pana apar schimbarile apoi pui la loc

Edited by valentin.g (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salutare Valentin,

 

Aranjarea in pagina am rezolvat-o simplu prin modificarea sugerata de tine, a mers foarte bine.

Partea cu eroarea in IE nu functioneaza desi am facut modificarile cerute.

 

post-487403-0-77670400-1368683162_thumb.jpg

 

Foarte interesant ca imaginea apare cand se da click pe ea pentru afisare maxima.

Am dat force compile dar nu sa intamplat nimic.

Ai alta sugestie?

Multumesc de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Inca o modificare pe care doresc sa o fac este sa mut putin mai jos cuvantul "Vizualizeaza" din pagina cu produse recomandate deoarece aproape ca se incaleca cu descrierea produsului.

 

 

post-487403-0-81004800-1368720183_thumb.jpg

 

Ce solutii am in acest caz?

Link to comment
Share on other sites

Si totusi nu am scapat de aceste probleme de afisare inca:

- nu afiseaza pozele din subcategorii, ma refer la poza subcategoriei

- nu se afiseaza pozele minimizate din pagina de produs, acolo unde sunt mai multe poze ale aceluiasi produs se vede doar poza activa, cele de sub ea nu se vad.

 

Si ca sa fie completa treaba...cu Internet Explorer, la unele produse nu pot intra pe pagina, apare eroare 500. Poate fi de la modificarile facute pana acum, sau am alta problema? Pe Google Chrome nu am aceste probleme.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...