Jump to content

Prestashop v1.2 FINAL a fost lansat !


sidro

Recommended Posts

Prestashop v 1.2 FINAL a fost lansat !

Am inceput traducerea in Limba Romana pentru aceasta versiune si teste.

Imediat ce traducerea va fi terminata o veti putea descarca de pe http://prestashop.sidro.ro , site ce va ofera traduceri, module, theme gratuite, si altele pentru PrestaShop.

De asemenea am adaugat arhiva install pentru download pe http://prestashop.sidro.ro

Link to comment
Share on other sites

Salutari.

Tocmai am facut un UPDATE de la 1.0 la 1.2. Am avut pb cu traducerile, mai bine zis cu lipsa fisierelor, dar le-am deslusit eu.
Problema mea MARE era ca nu mai mergea blocul de categorii produse. Era GOL. Mergea doar daca nu foloseam animation in configurarea lui din BO. Pana la urma am rezolvat-o prin dezactivarea apoi activarea mai multor module/blocuri din BO.

Poate reusesc si eu sa postez 1 sau 2 module facute de mine. Unu cu afisarea unui contact rapid (ex: email, tel, fax) sub descrierea scurta a prosusului si altul cu posibilitatea de a trimite un mail rapid pentru a cere informatii suplimentare despre produs. Daca suna interesant astept un feedback k altfel nu ma apuc sa postez daca nu intereseaza pe nimeni.

Cu stima!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

SIDRO, site-ul tau nu accepta inregistrare de user, dupa inregistrare nu se primeste mail de activare cont, dupa 24 de ore te poti inregistra again and again cu aceleasi credentiale sau cu altele... In plus popup este sacaitor... stau si ma gandesc, dupa ce am vazut si ceva secvente de cod dela tine... nu cumva faci ''colecta'' de conturi de email?????

In rest numai de bine....

Link to comment
Share on other sites

Selectia utilizatorilor se face deoarece s-au introdus date de inregistrare la “STO” gen [email protected] (acest lucru imi da mie mail delivery failed)
sau nume utilizatori gen “cineva”, “caca”, si alte aberatii , cat si din amabilitatea unora de a nu se multumii doar cu ce este pe site-ul http://prestashopdownload.sidro.ro , furand thema de pe celelalte site-uri sidro.ro



Cui nu-i convin conditiile impuse de acest serviciu gratuit este invitat sa nu se inregistreze si sa caute ceea ce are nevoie in alta parte !!!

In momentul de fata pe acest site sunt activi 117 useri din totalul de 226 useri inregistrati.
Diferenta sunt useri ce s-au inregistrat cu adrese de mail invalide ([email protected] - acest lucru imi da mie mail delivery failed si este agasant) sau cu nume la STO - inclusiv tu P. CIPO (caca, cineva, asdsdaad, test, kk mak, si altele).

Fiecare inregistrare de user trebuie aprobata manual de catre mine personal inainte de a avea acces la download !
Asta nu inseamna ca stau 24 ore din 24 ; 7 zile din 7 ; 365 zile din 365 pe calculator ca sa aprob conturile pe acest site doarece el este oferit gratuit si sunt si eu om !



Este un serviciu gratuit, dar nu drept bataie de joc pentru orice individ.

Referitor la adresele de mail....Nu fac colectie de mailuri pentru ca nu ma intereseaza acest lucru.
Orice site care iti faci cont iti cere o adresa de mail ! Asta nu inseamna ca vor sa faca o colectie de mailuri.

Am si 8 directoare web care cer adresa de mail obligatoriu la inscrierea site-ului... au vreo 1750 de site-uri inscrise momentan... ce crezi ca fac cu ele ?
Se cere mail pentru a comunica daca au fost aprobate/modificate/sterse site-urile inscrise si asa este scriptul facut. La fel se intampla si cu http://prestashopdownload.sidro.ro !!!




Pop-up-ul este pus tocmai pentru cei ca tine !

Te-ai inregistrat cu :

Last name: P
First name: Cipo

Adresa este doar o localitate , iar codul postal si nr. de telefon sunt "la plesneala" ... te-ai jucat cu tastele ...
tel: 02xx 123456



Din aceasta cauza nu poti accesa sectiunea de download ! Nu ti-am validat contul !


Te rog mai citeste odata pop-up-ul si corecteaza datele de inregistrare daca doresti sa ai acces la download sau sa imi comunici daca doresti ca datele tale sa fie complet sterse , respectiv adresa de mail - singura valida pe care ai introdus-o la inregistrare.






Mentionez ca din momentul in care am schimbat regulile si nu mai poate oricine sa aibe acces la download, userii noi nu mai sunt atat de multi si nici nu au mai fost introduse date "la plesneala" la inregistrare atat de multe ca inainte.




Repet ! Daca nu accepti termenii si conditiile impuse NU TE INREGISTRA si NU FOLOSI acest serviciu !



Sincer m-am cam saturat sa dau explicatii unor "GICA-CONTRA"

Vorba unui coleg de pe aici de pe forum.... "cand vulpea nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii ! "


Numai de bine !

P.S. : Felicitari !!! Ai scris primul tau post !!!





UPDATE !

http://prestashop.sidro.ro nu mai solicita cont ! se poate downloada direct de pe pagina produsului !

10653_8YTs5Zbb2Fg2sCZYNukW_t

Link to comment
Share on other sites

Hai sa-ti spun cum stau lucrurile. Chiar apreciez ceea ce faci tu. dat fiind ca discutam despre o comunitate ONLINE nu consider necesara OBLIGATIVITATEA campului telefon... Ti-am pus problema: poate nu am telefon, poate nu vreau sa comunic acest numar atat timp cat - evoluand intr-o comunitate ONLINE - ti-am furnizat o adresa de mail valida. Te rog fa diferenta intre [email protected] si ceea ce ti-am furnizat eu. cat despre gratuitatile gen gica-contra, imi permit sa-ti atrag atentia ca exagerezi.

In rest numai de bine...

PS: Chiar ma interesa acest tip de validare a datelor clientului si este normal sa pun aceste intrebari dat fiind faptul ca dupa 48 de ore nu s-a "miscat" nimic... Discutam totusi despre un sistem online si nu despre un ghiseu... daca ma intelegi...

Link to comment
Share on other sites

Se vede ca esti ori foarte suparat ori modulul de validare nu-ti functioneaza. Nici dupa primirea mailului de confirmare imi spune ca acest cont nu este activ... Imi pare rau, credeam ca sustii o comunitate prin tot ceea ce presupune o comunitate, dar nu esti decat un "ciudos de dupa tastatura"

....

In rest numai de bine .....

Link to comment
Share on other sites

Ajut cum pot, cand pot comunitatea !


Ti-am explicat tie si multor altora despre ce e vorba pe acel site si de ce se cer acele date.

Daca nu iti convine nu te inregistra !


Nu esti primul care zice ce zice si nici nu imi pasa de opinia ta si a celor care nu respecta cel putin munca mea oferita gratuit comunitatii !


Nu stiu cine e “ciudos de dupa tastatura” ... eu ... sau tu pentru ca nu ai acces (din vina ta) la ceva ce vrei si probabil ai nevoie .



PS: Chiar ma interesa acest tip de validare a datelor clientului si este normal sa pun aceste intrebari dat fiind faptul ca dupa 48 de ore nu s-a "miscat" nimic... Discutam totusi despre un sistem online si nu despre un ghiseu... daca ma intelegi...



Nu inteleg cum poti spune asa ceva cand tu te-ai inregistrat azi :

Registration date: 2009-08-17 12:28:21
Link to comment
Share on other sites

Gresit, asta este doar ultima... au mai fost cel putin 4 tentative FINALIZATE in ultimele 3 zile....
Hai ca nu vreau sa intram in polemica... vreau sa ma familiarizez cu Presta... atat... si sunt in cautarea unei comunitati in care sa putem discuta diverse probleme... Vad ca cea romaneasca nu se dezminte.. apropos italienii sunt mai friendly...

In rest numai de bine....

Link to comment
Share on other sites

finalizate ... adica refuzate.... daca te-ai inregistrat cu date aiurea....

Uite cateva din ultimele downloadurile efectuate:

333 V. XXXXXX 0,00 € Free order Payment accepted 2009-08-16 09:09:27 invoice
332 D. XXXXXX 0,00 € Free order Payment accepted 2009-08-14 23:44:26 invoice
331 E. XXXXXX 0,00 € Free order Payment accepted 2009-08-12 13:36:04 invoice


Modulul functioneaza, site-ul functioneaza, doar inregistrarile tale nu sunt corespunzatoare !

tu esti in polemica cu tine.

eu ti-am explicat cum se foloseste site-ul http://prestashopdownload.sidro.ro


ramai la comunitatea italiana daca nu ai nevoie de cea romaneasca!

NOI SUNTEM ROMANI !


SITE-UL este gazduit pe banii mei, intretinut prin eforturi proprii si oferit gratuit utilizatorilor ! Aceste lucruri imi da dreptul de a selecta utilizatorii acestui site !

NU OBLIG PE NIMENI SA IL FOLOSEASCA !

Faptul ca tie nu iti convine aceasta selectie si nu vrei sa te conformezi regulilor impuse pentru acest site imi da dreptul sa nu iti acord accesul pe site si sa te consider un GICA-CONTRA deorece vrei ca regulile sa fie schimbate dupa bunul tau plac !



UPDATE !

http://prestashop.sidro.ro nu mai solicita cont ! se poate downloada direct de pe pagina produsului !

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca amandoi aveti dreptate. Cipo la faza cu numarul de telefon, mai ales Fixul care foarte putiti oameni mai au numar de fix.

Si Sidro are dreptate pentru ca pana la urma este munca lui. Asa ca are dreptul sa si-o arda superior si atacator fata de cei care il critica. Cei care nu vor sa traduca sau sa cauta pe alte siteuri daca mai exista traducerea, au de ales ori sa il injure si sa spere sa fie inregistrati de el, ori sa nu il injure si sa fie inregistrati, sau nu.

Si apropo foarte tare tema de pe Drapelu.ro . In rest ne auzim pe mess

Link to comment
Share on other sites

1. MULTUMESC !

2. are de ales intre fix si mobil

3. daca sunt urmati pasii de inregistrare, iar datele introduse sunt corecte, useri nu trebuie sa-si faca probleme in legatura cu acceptarea lor pe site.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Vietnam si multumesc Sidro pentru munca pe care o depui... Nu am vrut sa jignesc pe nimeni, ca atat mai putin pr tine, care depui o activitate de apreciat pentru acest script de online shop, numai ca am considerat putin fortate conditiile tale... campul de telefon putea fi optional, nu obligatoriu, dar dat fiind ca este munca ta, desigur tu faci regulile. Eu am privit din perspectiva comunitatilor virtuale, atat timp cat poti verifica un e-mail, la ce mai trebuie telefon??? Vrei sa zici ca ne vom auzi la telefon??? Ma cam indoiesc, in rest, as vrea sa demontam disensiunile aparute si vreau sa comunicam rapid si transparent asa cum ii sta bine unei comunitati online...

friends??? ok???!!!!!

In rest, numai de bine....

Link to comment
Share on other sites

Sal.

Nu sunt genul dar cred k tre sa fac si eu putin pe musca si sa ma bag.

Daca pui ceva gratuit, vrei sa faci un bine comunitatii, atunci trebuie sa fie ceva liber, care sa nu restrictioneze accesul la informatii, dupa culoare, nume, ect. Faptul ca trebuie sa completez niste informatii cu caracter personal, unde nimeni nu imi garanteaza confidentialitatea lor catre terti, e deja de suspicios (ca legea 677/2001 nu ne apara de "it wasn't me"). Sa zicem prin absurd, la ce ti-ar folosi numele adevarat, telefonul, ect cand poti avea un nick si un email? Pe forumul asta esti logat cu un nick name si primesti notificari prin email, nu poşta sau sms. Daca ai vrea sa faci statistica, cum mentionezi pe site-ul tau, userul Razvan sau Alexandru pot fi oricand identificati ca Sidro.ro sau Al_x. Click-uri iei oricum pentru orice nume, deci banii intra oricum.
Incerc sa te inteleg si pe tine cu aprobarile cine e membru si cine nu. Cat timp exista si alte surse libere, nu ne obliga nimeni sa ne inregistram la tine pe site. Un bun exemplu sunt EU. Nu vreau sa introduc informatii personale, dau click la urmatorul link pe Google.

Stima pentru oricine care face ceva sa-i fie bine si altuia.

Link to comment
Share on other sites

DAR IN MOMENTUL IN CARE ORICE INDIVID INTRA SI ISI LASA IN URMA UN CONT IN BATAIE DE JOC IN LOC DATE (UN NUME/ NICK / NICKNAME) VULGARITATI SI CUVINE MENITE SA ATACE BUNUL SIMT IN LOC DE MULTUMIRI (SAU SA-SI VADA DE TREABA) PENTRU CEEA CE AU DOWNLOADAT DE PE SITE-UL TAU.... ??? TU CE AI FACE ?


FOARTE BINE FACI TRECI IN CONTINUARE LA URMATORUL LINK DE PE GOOGLE !

NICI EU NU OBLIG PE NIMENI SA INTRE SI SA-SI LASE DATELE PE SITE !

CLICKURI.... HMMM CONTUL TEXTAD ARE 0,46 EURO (PROVENITI DIN HTTP://DIRECTOR.SIDRO.RO IAR HOSTTIX ARE 0 RON CASTIGATI DIN BANNERE PANA ACUM !


CREZI CA E VB. DE BANI ?

MAI GANDESTE-TE ! SI SPER SA-MI DAI SI MIE UN SFAT ... CE SA FAC CU ACEI INDIVIZI ?

MAI SUS AM SCRIS CATE CONTURI SUNT VALIDE SI CATE SUNT IN TOTAL INREGISTRATE ... DIFERENTA.... PESTE 100!


IN URMA ACESTUI SITE SI A PREZENTEI MELE PE FORUM... NISTE BAIETI MI-AU FURAT THEMA DE PE UNUL DIN SITE-URI... E DREPT RECOMPENSA... SI CULMEA... CAND AM SPUS CE AM PATIT AU SARIT CATIVA PE MINE CA TOT EU SUNT VINOVAT CA MI-AU FURAT THEMA...



IN VIITOR CRED CA O SA MA RETRAG SI VA LAS PE VOI SA VA FACETI TRADUCERILE SINGURI SI TOT CE MAI AVETI NEVOIE !

BAFTA !

Link to comment
Share on other sites

Daca pe indivizii aia ii caracterizeaza la nume o injuratura, inseamna k merita s-o poarte. Poti posta acolo k orice cuvant obscen aduce la dezactivarea contului sau mai bine poti pune un filtru de cuvinte.
Eu am vazut paţeli cand te pune firma (mare) din america sa iei contact cu Dl. Pul@ cu firma pe str. Bulii Mele dar cu un email valabil (deoarece trebuia sa confirme) in vederea incheierii unui posibil proiect. Iei legatura cu directorul si il intrebi frumos dc datele completate pe site sunt in continuare valabile... Atunci se invata minte omul.

Link to comment
Share on other sites

SI DE CE SA SUPORT ASA CEVA ???

DE CE SA MA COBOR LA NIVELUL LOR ???

NU PUN DATE CORESPUNZATOARE ... NU AU CE CAUTA... MAI SIMPLU...

CHIAR SI ASEARA DUPA CONVERSATIA AVUTA CU CIPO A APARUT UN USER CU ADRESA DE MAIL VARZA @ site-care-exista . RO

Link to comment
Share on other sites

Ideea e de nume si alte date personale. Dar cand vine vorba de email tre spus stop. Macar emailul sa fie bun k sa confirme inregistrarea.

PS. vezi ca domeniu gogo.ro chiar exista. Poate chiar exista emailul.

Link to comment
Share on other sites

varza @ site-care-exista .ro da email delivery failed

iar datele erau ceva de genu :

nume : sfgsuefyg
prenume : sijduignnsdoign

adresa: fasiufn

etc....


sper ca individul nu are de nici o legatura cu domeniul respectiv si a introdus acele date aiurea..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://prestashopdownload.sidro.ro s-a transformat in http://prestashop.sidro.ro

Nu mai este necesara inregistrarea pe noul site !!!.

in momentul accesarii http://prestashopdownload.sidro.ro se face redirectionarea catre noul site http://prestashop.sidro.ro

spor la download !

PS: VA ROG NU MAI SUNATI PENTRU DETALII DESPRE PRESTASHOP ! FOLOSITI PM PE ACEST FORUM ! MULTUMESC !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...