Jump to content

Localitati pentru modulul Fan Courier


sfinx

Recommended Posts

Dupa cum s-a spus si in topicul despre modulul Fan Courier, s-a obtinut direct de la sursa modulul compatibil pentru versiunea 1.5.4.0.

Personal l-am instalat, l-am configurat si pare totul ok pana acum.

 

M-am lovit totusi de un neajuns:

In aplicatia SelfAwb, cand creezi o adresa, selectezi dintr-o lista predefinita de judete si localitati. In felul acesta aplicatia iti calculeaza automat km exteriori (daca este cazul) si valoarea transportului. Lista cu localitati si km exteriori in format *.csv se poate downloada de pe www.selfawb.ro.

 

DAR, modulul Fan Courier pentru Prestashop nu pare sa beneficieze de aceasta baza de date.

In consecinta, un client care isi face cont si isi introduce adresa de livrare poate selecta dintr-o lista (predefinita de admin) judetul de destinatie iar localitatea trebuie sa o scrie personal cu manuta. De aceea, daca nu ai toate localitatile Fan Courier (cu sau fara punct de lucru), la checkout, modulul Fan Courier cel mai probabil va transmite ca nu poate livra la acea adresa.

 

O solutie ar fi sa introduci manual toate localitatile (12560 la numar) si cea a kilometrilor exteriori (tot 12560). Glumeam...Hmm..

 

Evindet, ca in prima faza trebuie sa definesti la zone "Romania", la coutries "Judetele Romaniei" si la states "Localitatile din Judetele Romaniei - fiecare set de localitati corespunzator judetului din care face parte". Si apoi sa reusesti sa obligi user-ul sa-si selecteze dintr-o lista Judetul si Localitatea atunci cand isi creaza adresa de livrare (asta parca tin minte ca se poate).

 

Daca a avut cineva rabdare sa citeasca tot si are vreo idee, e binevenit. Sunt sigur ca acest raspuns este asteptat de multi.

 

In atasament sunt 2 fisiere *.csv cu localitatile si distantele Fan Courier.

 

Succes!

Localitati Fan Courier si distante.zip

Edited by sfinx (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
×
×
  • Create New...