Jump to content

update stoc din data feed-ul distribuitorilor


lightsb

Recommended Posts

Update stoc din data feed automat - actualizarea stocurilor in mod automat

Caracteristici import feed:

- referinta produs (cod produs);

- stoc produs.

Actualizarile stocurilor se fac pe baza referintei produsului.

Inainte si dupa actualizarea datelor se genereaza, automat, rapoarte care se trimit pe adresa de email aleasa.

Compatibilitate Prestashop:

- 1.3.x

- 1.4.x

- Nou 1.5.x

 

 

 

http://www.kritondesign.ro/ro/module-disponibile-prestashop/14-import-data-feed-4.html

Acesta nu este un modul , este un script, din cauza ca item-urile feed-urilor difera de la un feed la altul.

 

 

 

Update stoc +atribute din data feed- actualizarea stocurilor in mod automat

Caracteristici update stoc produse din feed:

- referinta produs (cod produs);

- stoc produs.

- atribute produse

Actualizarile stocurilor se fac pe baza referintei produsului.

Inainte si dupa actualizarea datelor se genereaza, automat, rapoarte care se trimit pe adresa de email aleasa.

Compatibilitate Prestashop:

- 1.3.x

- 1.4.x

- Nou 1.5.x

 

 

http://www.kritondesign.ro/ro/module-disponibile-prestashop/17-update-stoc-pentru-produse-atribute-din-data-feed-automat.html

 

Acesta nu este un modul , este un script, din cauza ca item-urile feed-urilor difera de la un feed la altul.

 

 

 

PENTRU CELE 2 SCRIPTURI NU ESTE NECESARA PRELUCRAREA NICI UNUI FISIER DE TIP EXCEL SAU CSV. UPDATAREA STOCURILOR SE FACE DIRECT DIN DATA FEED-UL DE TIP XML PUS LA DISPOZITIE DE DISTRIBUITORI.

Edited by lightsb (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

<p>

ceva de exportat si creat feed-uri din magazinul propriu nu ai? as vrea sa creez un feed pentru un alt magazin care sa-si adauge pe site produsele mele
</p>

 

Salut,

 

http://www.kritondesign.ro/ro/module-disponibile-prestashop/12-data-feed-prestashop-19.html >aici gasesti feed in format XML varianta short.

http://www.kritondesign.ro/ro/module-disponibile-prestashop/13-data-feed-complet-15.html

Aici gasesti feed in format XML varianta completa.

 

 

Cateva explicatii:

http://www.kritondesign.ro/ro/module-disponibile-prestashop/12-data-feed-prestashop-19.html

pentru 1: este util celor care fac update automat de stocuri + preturi :

- referinta produs

- stoc

- pret (cu TVA)

- pret recomandat

- producator

 

 

http://www.kritondesign.ro/ro/module-disponibile-prestashop/13-data-feed-complet-15.html

Pentru 2: este util pentru exportul de produse + actualizare stocuri +preturi

- ai toate detaliile produsului si anume:

* descriere scurta

* desriere lunga

* referinta produs

* pret

* pret recomandat

* greutate

* stoc

* poze

* categorie

* producator

.. etc

 

Edited by lightsb (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

UPDATE de versiune:

 

Update stoc din data feed automat - actualizarea stocurilor in mod automat

Caracteristici import feed:

- referinta produs (cod produs);

- stoc produs.

Actualizarile stocurilor se fac pe baza referintei produsului.

Inainte si dupa actualizarea datelor se genereaza, automat, rapoarte care se trimit pe adresa de email aleasa.

update: generarea unui raport a produselor iesite din gama distribuitorilor.

Compatibilitate Prestashop:

- 1.3.x

- 1.4.x

- Nou 1.5.x

 

 

 

Acesta nu este un modul , este un script, din cauza ca item-urile feed-urilor difera de la un feed la altul.

 

 

 

PENTRU ACEST SCRIPTURI NU ESTE NECESARA PRELUCRAREA NICI UNUI FISIER DE TIP EXCEL SAU CSV. UPDATAREA STOCURILOR SE FACE DIRECT DIN DATA FEED-UL DE TIP XML PUS LA DISPOZITIE DE DISTRIBUITORI.

Edited by lightsb (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Buna ziua,

 

Conform specificatiilor din pagina produsului:

- Pe baza referintei venite din feed + cea din magazin (evident.. ele trebuiesc sa fie identice) se va face update-ul de stoc si pret direct in baza de date.

- nu fac nici o diferenta intre ce vine din feed si ce e in magazin .. pun valorile reale ale stocurilor si ale preturilor venite din feed ... pana la urma asta se doreste nu?

 

O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Acest script merge si in cazul in care am sa zicem acelasi produs de la 3 distribuitori? 

Mai exact - am produsul x de la distri1 la pretul de 1 ron cu stoc epuizat, acelasi produs de la distri2 la pretul de 1.5 ron cu stoc suficient si de la distri3 la pretul de 2 ron tot cu stoc suficient. Rezultatul va fi produsul la pretul de 1.5 ron cu stoc suficient de la distri2?

 

O seara buna!

Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata,

 

Nu am luat in calcul aceasta posibilitate (dar poate fi dezvoltat) din cauza ca referinta distribuitorilor nu va fi aceeasi. 

Din zecile de feed-uri sau mai bine zis din zecile de distribuitori ... nu am intalnit pana acum sa existe 2 distribuitori care sa aduca aceeasi produse ... ei fiind unici distribuitori pe romania (asta daca sunt mari altfel ... daca vor fi 5 distribuitori mici ce aduc produse din tarile de prin jur exista aceasta posibilitate).

 

O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata,

 

Nu am luat in calcul aceasta posibilitate (dar poate fi dezvoltat) din cauza ca referinta distribuitorilor nu va fi aceeasi. 

Din zecile de feed-uri sau mai bine zis din zecile de distribuitori ... nu am intalnit pana acum sa existe 2 distribuitori care sa aduca aceeasi produse ... ei fiind unici distribuitori pe romania (asta daca sunt mari altfel ... daca vor fi 5 distribuitori mici ce aduc produse din tarile de prin jur exista aceasta posibilitate).

 

O zi buna.

sa stii ca aceasta problema este des intilnita la distribuitori de piese auto, acelasi cod cu diferite preturi, si diferiti distribuitori

nu este o noutate, un magazin poate sa lucreze cu mai multi furnizori, la unu este un produs mai ieftin, la celalalt este altul

Link to comment
Share on other sites

Salut costi,

Intradevar problema expusa de tine poate/este adevarata .. dar oricum eu tratez fiecare magazin individual si nu la modul general .. emularea pe cerintele clientului este importanta pentru mine si cred ca am spus totul.

 

O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Salut costi,

Intradevar problema expusa de tine poate/este adevarata .. dar oricum eu tratez fiecare magazin individual si nu la modul general .. emularea pe cerintele clientului este importanta pentru mine si cred ca am spus totul.

 

O zi buna.

si TU ai perfecta dreptate, defapt cand se intalneste asa ceva fiecare magazin are userul si parola cu discontul in functie de vanzari, magazinul facand comanda direct de pe pagina lor, si aparand produsele cu acelasi cod acelasi pret

 

sa stii ca imi plac modulele si scripturile tale

 

o zi faina sa ai

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Costi,

Aceste scripturi au fost concepute pentru a da incredere magazinelor online.

Eu de exemplu m-am saturat sa dau comanda pe diverse magazine ... (butonul de adauga in cos fiind activ) si sa-mi spuna ca de fapt acele produse nu sunt de fapt in stoc sau ca pretul nu e bun ...

Din exeprienta acumulata si stand de vorba cu ai mei clienti, ei, acum nu fac decat sa introduca produse, sa se ocupe de seo ori reclame (google).. newslettere ... or altceva, si au scapat de povara .. e in soc .. nu e in stoc ... e bun pretul .. etc.

Pe scurt: procentajul de produs livrat catre clienti a crescut de la 10 % - 15 % la aproximativ 90 %.

 

O zi buna sa ai.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
×
×
  • Create New...