Jump to content

Nasıl Dinamik CMS Oluştururum

ugrkurt

Recommended Posts

Marhaba arkadaşlar foruma yeni katıldım PrestaShop konusunda da yeni sayılırım.

Örneğin "Satış Sözleşmesi" diye bir cms sayfası oluşturdum. Bu sayfada o an o sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcının adı, soyadı, telefonu vb. bilgileri dinamik olarak nasıl görüntüleyebilirim.

sitem bu: www.modakoku.com

Ayrıca gördüğünüz hatalar varsa belirtirseniz sevinirim.

Hepinize kolay gelsin.

Merhaba

Öncelikle sitenizin tasarımı bana göre oldukça güzel ve sade. Ancak bazı kırık linkler ve çalışmayan modüller var. Mesela facebook comments modülü :) (Kendi tasarımım aslında, sorun olduğunu görünce üzülüyorum) Zamanla düzeltirsiniz sanırım.

CMS konusu ile ilgili olarak, ilginç bir soru olduğundan cevap yazmak istedim.

CMS içeriği kaydolan verilere text (HTML) olarak davranıyor. Bu nedenle metin içinde TinyMCE (cms içeriğini yazdığınız metin editörü) kullanarak kaydettiğiniz verilerde smarty değişkenleri (ad, soyad, vs) kullanamazsınız. <?PHP ?> etiketi kullandığınızda da bunları comment eder, yani göstermez.

Tiny_MCE'nin javascript kodunu düzenleyerek ve CMS sayfalarında da ek bazı düzenlemeler yaparak bu sorunu aşabilirsiniz ancak hem meşakkatli, hem de güvenlik açığı oluşturabileceğinden tavsiye etmem.

Bana göre en kolay çözüm, CMS sayfasında en başa veya en sona bir yeni bir hook tanımlamak ve bu hook içinde gösterilecek küçük bir modül yazmak. Modül istediğiniz bilgileri (ad, soyad,vs.) gösterir ve bir if bloğu içine koyularak sadece cms id=2 olan ya da Terms and Conditions CMS sayfanızın id'si ne ise onda göster gibi bir kod içine alınabilir. Size özel bir çözüm olur.

Yazdıklarımla bir şeyler anlatabildiğimi umuyorum. Prestashop ile ilgili iseniz ve biraz kod bilginiz varsa rahatlıkla yapabilirsiniz. Ama eğer yapamam diyorsanız ve çok elzemse, 2013 başında hatırlatırsanız ben size yazabilirim. Bir tane de güzel parfümü indirimli alırım :) Şaka tabii :)

İyi çalışmalar...