Jump to content

redirectionare domeniu/limba/ catre domeniu/


Recommended Posts

Buna ziua,

Am inceput de curand sa mut magazinele online de pe X-CART pe Prestashop si inca mai intampin anumite probleme in configurare.

De exemplu, acum nu stiu cum sa fac sa apara site-ul direct la accesare.

Momentan magazinul apare sub forma site.ro/ro/ si as dori sa apara doar site.ro pentru ca nu am mai multe limbi pe site, singura limba si default este ro. Orice link de pe site apare cu /ro/link.

 

Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

inceracti sa copiati fisierul din atasament in Override/Classes

fisierul Language.php ce contine codul de mai jos:

<?php
class Language extends LanguageCore
{
public static function countActiveLanguages()
{
 return 1;
}
}

 

Multumesc pentru raspuns.

Intr-adevar, daca pun acel fisier in Override/Classes nu mai apare /ro/ in paginile site-ului dar cand dau sa vad cosul sau sa trimit comanda imi apare pagina inexistenta deci ceva nu e ok nici asa.

Link to comment
Share on other sites

eu mai zic sa stergi limbile de car nu ai nevoie, inafar de engleza, iar engleza dezactiveazo, regenaeaza htaaces, si vezi ce se intampla; )

 

asa-i cum zice costy numai ca nu trebuie sa stergi nimic. doar dezactiveaza restul in afara de romana.

trebuia sa fiu mai atent.

ms costy

Link to comment
Share on other sites

Va rog din suflet, am facut o prostie, am modificat din seo&url numele de baza al site-ului meu. din nefericire l-am pus gresit si am dat save, acum cand intru pe site mi-l redirectioneaza automat catre adresa pusa gresit de mine!

 

va rog, am nevoie de ajutor, cum pot rezolva aceasta problema, nu pot intra nici macar in bo, evident..

Link to comment
Share on other sites

asa-i cum zice costy numai ca nu trebuie sa stergi nimic. doar dezactiveaza restul in afara de romana.

trebuia sa fiu mai atent.

ms costy

 

Multumesc Valentin si Costi pentru ajutor.

De cand am instalat platforma am lasat doar limba romana.

Acum am verificat si se pare ca in loc sa apara dezactivata limba engleza aparea cu un ! intr-un triunghi galben.

Am dezactivat iar limba engleza si acum functioneaza, a disparut /ro/.

Va multumesc inca o data pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...