Jump to content

PRESTA 1.4.9.0


Start

Recommended Posts

Buna,

 

Sunt un utilizator nou al PS, de fapt doar ce am instalat PS 1.4.9.0. si incerc sa ma familiarizez cu acesta.

Am incercat sa creez un cont in magazin si cand am ajuns la Country ID, meniul Scrolldown, nu functioneaza, deci nu am cum sa aleg tara, desi este un camp obligatoriu.

Ma intereseaza totodata si template-uri 100% funtionale in limba romana, atat teme gratis cat si platite.

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

verifica din nou ceva nu ai facut bine

 

 

Multumesc mult pentru mesaj.

Iata pasii ce i-am facut.

1 Am instalat PS 1.4.9.0

2 Am adugat limba romana

3 Am instalat traducerile disponibile

4 Dupa care m-am logat ca admin si am vizualizat magazinul asa cum este prezentat fara sa fac modificari.

5 Am incercat sa fac un cont de client si totul okay pana la rubrica Country ID.

Aici meniul nu functioneaza, adica nu se desfasoara si deci nu pot sa aleg tara.

!!!???

Ce sugerezi in continuare?

 

Ai ceva recomandari pentru template functionale?

Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Am facut si eu update la 1.4.9, si am eroare la adaugarea sau modificarea produsului, imediat ce deschid pagina de editare. Aceste erori sunt: Supplier ajax error: parsererror si Manufacturer ajax error: parsererror.

Dupa ce dau ok, nu-mi afiseaza nici un producator in lista, desi ii am adaugati.

 

Alta problema care am gasit-o este incarcarea categoriilor si a subcategoriilor in care trebuie sa adaug grupele, subgrupele sau produsele. Se tot incarca si nu afiseaza, singura optiune care o pot alege este "Home".

 

Aveti vre-o sugestie cum pot sa rezolv aceste probleme?

 

www.depozitcartuse.ro

Link to comment
Share on other sites

Am facut si eu update la 1.4.9, si am eroare la adaugarea sau modificarea produsului, imediat ce deschid pagina de editare. Aceste erori sunt: Supplier ajax error: parsererror si Manufacturer ajax error: parsererror.

Dupa ce dau ok, nu-mi afiseaza nici un producator in lista, desi ii am adaugati.

 

Alta problema care am gasit-o este incarcarea categoriilor si a subcategoriilor in care trebuie sa adaug grupele, subgrupele sau produsele. Se tot incarca si nu afiseaza, singura optiune care o pot alege este "Home".

 

Aveti vre-o sugestie cum pot sa rezolv aceste probleme?

 

www.depozitcartuse.ro

 

Nu sunt sigur dar cred ca ar trebui sa verifici in Back Office daca sectiunile (modullele) respective sunt activate.

Se intampla de multe orica ca sa fie instalate dar nu si activate.

 

Incearca si daca acolo este solutia te rog info.

 

Spor la treaba.

 

P.S.

Am vizitat magazinul tau. Cred ca nu ai instalat toate traducerile disponibile, cum ar fi cosul de cumparaturi, etc.

Link to comment
Share on other sites

sunt active modulele, sunt configurate, dar tot imi da eraorea aia

 

M-am jucat un pic cu operatiunile la care tu ai erori si pot spuneca functioneaza okay.

Este foarte important sa parcurgi toti pasii, si sa bifezi toate casutele, campurile ce tine de ceea ce introduci tu.

de pilda, la Cattegory, trebuie sa bifezi categoriile noi create de tine si dupa accea poti sa le alegi dintr-un meniu scrolldown, altfel in acest meniu apare doar Home.

Cateogriile si subcategoriile noi creeate de tine, se afiseaza in primul rand intr-un meniu scrolldown al categoriei Home.Le bifezi aici si apoi poti sa le selectezi acolo unde ai nevoie.

Este mai mult de lucru, dar in general sunt erori ale noastre si mai putin de script.

 

Tinem legatura.

 

O zi buna si cu spor.

Link to comment
Share on other sites

nu este de acolo, la module este totul ok.

 

www.depozitcartuse.ro

Am instalat PS 1.5.017.

cred ca merita sa faci un upgrade si sa lucrezi in aceasta versiune ca sa fii la zi cu update-urile.

S-r putea acolo sa functioneze altfel.

Eu asta fac acum.

O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...