Jump to content

2 domenii, aceeasi baza de date, moneda si limba diferite pe domeniu


Cipo

Recommended Posts

Salut,

 

Am vrea sa utilizez aceeasi baza de date, dar cu posibilitatea de a avea configurate moneda si limba diferite in functie de domeniu, astfel: domeniu.ro sa fie cu romana si ron, iar domeniu.com sa fie english si euro?

 

Exista aceasta posibilitate? domeniile vor fi hostate pe acelasi host si stiu ca setarile de moneda si limba default sunt campuri in tabelele bazei de date, deci daca declar o limba/moneda default, cealalt domeniu va prelua aceste setari.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

No, v 1.5 este in versiune beta, iar eu am deja o customizare pe 1.3. Schimbarea de versiune si implicit upgrade-ul... il scot din discutie(upgrade-ul). Stiam ca se pot customiza o serie de parametrii, dar trebuie sa mai fac "investigatii"... Daca exista cineva care a experimentat/rezolvat aceasta problema il rog sa i i-mi dea si mie cateva sfaturi.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

deci sa ai aceasi baza de date cu doua domenii diferite, nu prea merge, si dece nu merge:

prestashop este orinetat pe obiecte, un obiect un user:grup, obiectele sunt stocate in baza de date mysql,

darteoeretic potzi sa incerci, cum?? faci un presta de baza www.xxxx.ro si alata cu www.xxxx.com la ultim definesti in config/setting.inc.php sa se uita in prima baza de date, vezi ce isese eu nu am incercat

o zi faina

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...