Jump to content

Problema gazduire VPS


Recommended Posts

Salut,

 

Am urmatoarea problema : am migrat site-ul pe un server VPS cu o memorie garantata de 1 Gb si cu burst pana la 2 Gb . Consumul de memorie creste progresiv pentru ca in 2-3 zile sa ajunga la 100 % .

Habar nu am ce procese ar putea consuma memoria alocata de 2 Gb, iar firma de hosting spune ca este o problema interna a site-ului .

Am incercat cu : renuntarea la cahe Memcached si Fille System, am sters fisierele din cache si compile, am dezinstalat Livezilla.

 

Orice sfat este binevenit !

Link to comment
Share on other sites

vps-ul trebuie si el protejat cu un firewall

vezi daca nu ai fost hackerit, vps inseamna o masina indepedenta intr-o alta masina, deci trebuie bine configurat

vezi ce proceze ai deschise, cu comenzi de interogare simple de linux ;)

Link to comment
Share on other sites

Daca Dan sau Adrian ti-au spus lucrul asta, ar trebui sa arunci o privire in cod si sa vezi daca si in ce fel se inchid sesiunile respective.

Ceva similar cu

if(isset($_SESSION['expiretime'])) {
   if($_SESSION['expiretime'] < time()) {
    //logged out
   }
   else {
    $_SESSION['expiretime'] = time() + 600;
   }
}

sau sa te folosesti de sintaxele specifice php:session_destroy, session_unset, unset('$_SESSION['$varname']), sau session_write_close. Manual php pentru session | Session cache expire

Sa ai un VPS nu este la fel de simplu ca si cu un cont de gazduire. Verifica si configuratia php :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...