Jump to content

Nu stiu cum sa structurez baza de date


Rares

Recommended Posts

Buna ziua!

Imi sparg capul de cateva zile si nu gasesc solutia cea mai buna. Despre ce e vorba?

Vreau sa fac un magazin de piese auto. Intrucat acestea sunt foarte multe (de ordinul zecilor de mii) si pentru ca vreau ca clientul sa faca singur cautarea, nu stiu cum sa structurez produsele.

 

Adica, as dori ca clientul sa faca cautarea astfel:

 

Marca masina-->model masina-->an fabricatie-->combustibil-->capacitate cilindrica-->putere motor-->categorie de produse-->produse.

 

De exemplu, sa zicem ca vreau sa caut o pompa de injectie pentru un Mercedes. Cautarea ar fi cam asa:

Mercedes --> 220 C Classe --> 1997 --> Diesel --> 2150 CC --> 75 CP --> Componente motor --> Pompe de injectie -------> (listate pompele de injectie).

 

Va rog sa-mi dati o idee (doua, trei, oricate), ca ma invart in jurul cozii de cateva zile.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

categorii produse

- produse, unde completezi fabricant, si la caracteristici pui restul (model masina, an fabricatie, combustibil., ...)

te asiguri inainte ca ai un modul care face filtrare dupa caracteristici (cred ca gasesti o varianta gratuita).

 

inainte sa incepi sa faci un test cu 2 categorii / 5 produse fiecare.

 

sper ca acum te-am prins de nas si o tii tot inainte :))

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru idee.

Asa ma gandeam ca ar fi cel mai bine. Incepusem prost, am definit categoriile ca fiind marcile masinilor cu enshpe subcategorii. Dupa ce am bagat 2215 categorii+subcategorii, abia se misca, fara sa introduc decat vreo 30 de produse.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Buna ziua!

Imi sparg capul de cateva zile si nu gasesc solutia cea mai buna. Despre ce e vorba?

Vreau sa fac un magazin de piese auto. Intrucat acestea sunt foarte multe (de ordinul zecilor de mii) si pentru ca vreau ca clientul sa faca singur cautarea, nu stiu cum sa structurez produsele.

 

Adica, as dori ca clientul sa faca cautarea astfel:

 

Marca masina-->model masina-->an fabricatie-->combustibil-->capacitate cilindrica-->putere motor-->categorie de produse-->produse.

 

De exemplu, sa zicem ca vreau sa caut o pompa de injectie pentru un Mercedes. Cautarea ar fi cam asa:

Mercedes --> 220 C Classe --> 1997 --> Diesel --> 2150 CC --> 75 CP --> Componente motor --> Pompe de injectie -------> (listate pompele de injectie).

 

Va rog sa-mi dati o idee (doua, trei, oricate), ca ma invart in jurul cozii de cateva zile.

 

Multumesc anticipat.

Salut Rareș , ai gasit cumva vreun modul sa poti pune masina -> model -> an -> si toate cele ? As vrea sa imi dai si mie un reply daca ai vreo rezolvare , multumesc mult .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...