Jump to content

Veritabanı boyutu ve yedekleme

glsnkb

Recommended Posts

Merhaba,

Her akşam veritabanı yedeğimi almak istiyorum fakat yedek alırken sürekşi hata ile karşılaşıyorum. BO dan da aynı şekilde işlem sonuçlanmadan uzun süre bekliyor. Sebebini hosting firmama sorduğumda boyutu büyük olduğu için sorun yaşıyorsunuz dediler.

Her gün onlardan talep etmem gerektiğini söylediler. Boyutuna bakktığımda 238Mb sizce bu çok büyük bir boyutmu? aşırı bir ürün kalemim yok aslında ve 238 mb çok büyük bir boyut gibi gelmedi bana. Normalde ortalama olarak bu boyutlar nedir? Benim gibi herkes bun sorunu yaşıyormu? Birde database boşaltma diye bir şey varmı yük temizleme gibi. Yani cache temizleme gibi bir bakım yapılmalı mı? Ürün vs dışında databse'i şişiren başka faktörler varmıdır? Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

• 4 months later...

238 mb 'lık bir veritabanı düşünemiyorum . bence bu senin sitenin dosya ve veritabanı yedeği toplamıdır.

fazlada büyük bir bacup değil aslında biraz küçütmek için yukarıdaki arkadaşın bahsettiğin cache leri temizleyebilirsin

Merhabalar,

Siteniz nedir, içeriğinde neler var bilmiyorum ama çok geniş sistem kullanmıyorsanız yani, ürün sayısı, modüller (entegrasyon, özel enkentiler vs) mevcut değilse, belirtmiş olduğunuz boyut çok büyük bence. Örneğin, yaklaşık 1 yıllık bir e-ticaret sitesinin sıkıştırılmış veritabanı dosyasının boyutu 6 MB olabilir. Ama aslında sitenin yaşının bir önemi yok veritabanında ne kadar veri barındırdığınıza bağlı.

...bence bu senin sitenin dosya ve veritabanı yedeği toplamıdır.

<- arkadaşın dediğine katılıyorum.

Eğer her gün yedek alacaksanız, hem veritabanı hem de ftp dosyalarınızın yedeğini alıyorsanız, bunun yerine bence her gün veritabanı yedeği almanız yeterli olacaktır. Ftp dosyalarında değişiklik yaptığınız sürece yedeğini almanız en mantıklısı olacaktır.

Ayrıca, phpMyadmin 'den aldığınız veritabanı boyutu yüksek olabilir ve bu yedeği içeri aktarmayı denediğinizde işlem başarılı olmayabilir bunun sebebi; neredeyse tüm sunucularda limit vardır.

İçeri aktarma işlemini myAdmin üzerinden yapamayacağınız için genelde kullanılan iki seçenek vardır:

1. BigDump yöntemi ile import etmek

2. Manuel olarak phpMyadmin -> Sorgu penceresinden parça parça sql sorugusu çalıştırmak.

1. Yöntem ile ilgili olarak; öncelikle anahtar kelimemiz bigDump

Şu adreste BigDump dosyası ve anlatımı mevcut.

2. Yöntem ile ilgili olarak da,

Sql dosyanızı notepad++ tarzı bir editörle açıp, örneğin 1000 satır 1000 satır sorguların başlangıç ve bitişlerine dikkat ederek kopyalayıp, phpMyadmin sorgu penceresinden çalıştırarak yapabilirsiniz.