Jump to content

Greutate+Fan curier pe judet


vietnam

Recommended Posts

Se poate face un calcul estimativ care sa calculeze cam cat ar costa transportul? Daca siteul ar avea greutatea pentru fiecare produs si pe siteul fan curier s-ar putea vedea preturile estimative pentru fiecare judet in parte.

Am introdus in baza de date toate judetele din Romania, eventual daca e pot sa fac sa adaug orasele pentru fiecare judet in parte. Am doar nevoie de un script care sa poata selecta un pret pentru fiecare oras sau judet care sa calculeze "Cost oras transport*Kg+ cost 3 - 5 Kg, greutatea cutiilor in care este impachetat".

Link to comment
Share on other sites

sigur se poate face trebuie studiat daca nu poate prestashop face calculele deja, daca nu, trebuie programat sa le faca. In principiu e relativ usor... mai greu e cand ai 15 km in plus de exemplu... care se factureaza in plus...

Link to comment
Share on other sites

Greutatea maximă admisă per colet este de maxim 40 kg, iar dimensiunile să se încadreze în următoarele limite :
Lungime – 60 cm / Lăţime – 50 cm / Înălţime - 30 cm
Greutatea ce se va lua în calcul va fi cea mai mare dintre greutatea fizică şi cea volumetrică calculată astfel:
Lungime (cm) x Lăţime (cm) x Înâlţime (cm) /6000

TARIFELE oferite de FAN COURIER EXPRESS SRL sunt următoarele:

EXPEDIŢII IN ŢARĂ:

Plicuri (max. 500 gr.):  13,00 lei
Colete:  15,00 lei pentru primul kg /destinaţie,
 1,20 lei/pentru fiecare kg. suplimentar,
 0,80 lei pentru fiecare km. efectuat în cazul expediţiilor în afara reţelei FAN COURIER EXPRESS intr-un sens,

Returul rambursurilor cu valoare maxima 2500 lei  10,00 lei + 2%din valoare.
Restituire documente (max 500 gr)  10,00 lei
Returul rambursurilor prin virament bancar  5,00 lei
Retur bonuri de masa catre firmele de profil  10,00 lei



Deci vad ca am scapat de calculul pe fiecare oras, in cele 565 de orase si orasele din Romania. Problema ar fi daca vor sa trimitem in afara oraselor respective. Precum si daca trimitem prin Ramburs in afara de cei 15,0 lei fara TVA + 1,2 lei fara TVA per kg suplimentar daca vor prin sistem ramburs trebuie sa mai adaugam inca 10,00 lei fara TVA + 2% din valoarea comenzii.

Deci eu vad ceva cam asa :

1.Livrare prin Fan Curier cu plata prin Card sau OP : Calcul = 15,00 lei fara TVA + 1,2 lei fara TVA Kg suplimentar
2. Livrare prin Fan Curier prin sistem Ramburs : Calcul = 15,00 lei fara TVA + 1,2 lei fara TVA Kg suplimentar +10,00 lei fara TVA + 2% din valoarea transportului.

Si daca vor in ale localitatii unde nu exista fan curier ceva gen : Penru livrarea in alte localitatii veti fi ontactat telefonic de un reprezentant al nosru pentru mai multe detalii.

locatii fan courier cu telefon.xls

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Am dar nu stiu cand o sa intru pe messenger.

Cum pot face la prestashop sa imi calculeze dupa greutate . Ca nu prea mi-am dat seama cum face el preturile la transport.

Vreau sa adaug manual,

intre 1 kg si 2 kg = 16.50 ron
intre 2 kg si 3 kg = 18 ron
intre 3 si 4 kg = 19.50 ron
intre 4 si 5 kg = 21 ron

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...