Jump to content

[Solved] Button commanda


Recommended Posts

Salutare,

Sunt si eu nou la acest script si as avea o intrebare, am instalat de curand prestashop si sunt un novice in acest script. As dori sa fac in asa fel incat produsele pe site sa nu contina pret dar clientul sa poata efectua o comanda pentru ele si ulterior sa completez eu preturile si sa le trimita inapoi clientului. Deoarece in domeniul in care lucrez eu de cele mai multe ori cand un client doreste un produs defapt vrea mai multe si preturile le fac in functie de fiecare in parte. Acesta va fi mai mult site de prezentare cu posibilitatea de a efectua o comanda pentru produse . Astept un raspuns. Multumesc.

Cu stima,
A.Rahman

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Tu te referi la "Mod catalog", nu? Nu se poate sa fac gen formular de comanda si sa le stranga pe toate in cos si mai departe sa imi trimita mie? Adica nu se poate face o alta metoda de plata care sa se numeasca.. nu stiu.. "Comanda" ? Sa faci un astfel de modul e greu? Eventual doar sa imi scrie mie produsele si iau eu legatura cu clientul si ii fac eu invoice-ul. Nu ceva complicat doar ca nu vreau sa trimita automat un inovice la client ca in cazul "Platii cu ramburs" dar as dori sa il anunte de produsele comandate si starea in care se afla comanda lui si sa ma lase pe mine sa revin cu o oferta pe ce anume a cerut. Nu se poate face o combinatie intre "Plata cu cec" si "Plata cu ramburs" ? Si sa se numeasca "Lanseaza comanda" ?. Si eventual modific eu in traduceri in loc de Cumpara sau adauga in cos sa pun comanda, dar momentan nu ma descurc pe partea cu modulu. Se pricepe cineva sa faca combinatia intre modulele astea 2? Multumesc.


Cu stima,
A.Rahman

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei cosul... cel mai usor si ieftin iesi daca scoti pur si simplu campurile de preturi din FO. Practic ele vor fi acolo, dar nu va mai exista codul care sa le afiseze. Si atunci clientul poate adauga in cos ce vrea el. Scoti preturile din toate partile, inclusiv din cos.
Ca sa nu-i trimita factura va trebui sa faci din nou niste artificii.

Oricum, daca astepti sa-ti faca cineva module...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Poti sa imi spui mai exact de unde? Unde vine FO? Si pentru partea cu factura... <br/><br/>Un tutorial cum sa editezi sau sa creezi module exista?

 

Buna

 

Ca sa scoti pretul de pe pagina de produse:

 

Ftp ==> in folder/themes/ tema ta gasesti un fisier product.tpl . cauta urmatorul rand :

 

{if $priceDisplay >= 0 && $priceDisplay <= 2} {convertPrice price=$productPrice} {if $tax_enabled} {if $priceDisplay == 1}{l s='tax excl.'}{else}{l s='tax incl.'}{/if} {/if} {/if} {if $priceDisplay == 2}

{convertPrice price=$product->getPrice(false, $smarty.const.NULL)} {l s='tax excl.'} {/if}

 

Sterge parte asta ra recopieaza-l pe server (recomand crearea unui back-up inainte)

 

Acesta va afecta doar partea de "paginile de produs"

 

Presta foloseste multe module, va trebui sa le cauti tu in fiecare modul in parte, si sterge informatiile specifice din fisierelr .tpl ale modulelor. Iti recomand sa instalezi Firebug pentru a determina ce parte a codului trebuie sters(firebug = firefox addon)....mult noroc..

 

Daca ai mai multe intrebari, voi incerca sa te ajut in masura timpului liber pe care-l am.

 

Stima

 

Leo

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...