Jump to content

2 probleme


sorindi

Recommended Posts

am citit toate topicurile si nu am vazut un raspuns clar la problema legata de curieri. mai exact se poate seta ca un cumparator sa aleaga intre mai multi curieri(cel putin dintre 2)?

si o alta problema ar fi daca ma poate ajuta cineva cu un cap de table pentru bagat mai repede produsele.

eu am f multe combinatii, de ex am marimi de genul.. XS, S, M, L, XL, XXL, XXXL . sau XS/S, M/L, L/XL, sau 36, 38, 39, 40 sau la cupe de sutien. XS - 70 A, XS - 70 B, S - 75 C, L - 85 D, si apoi culorile, maxim 10culori
in wordpress faceam variatiile si le atribuiam produselor dupa bunul plac ori in presta tre sa fac eu zeci de combinatii, asta inseamna ca nu voi termina niciodata siteul

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

stiu asta dar
de ex am 1 produs 4 marimi diferite 5 culori diferite practic eu trebuie sa fac

marime 1 combinat cu culoarea 1
marimea 1 combinat cu culoarea 2
.
.
marimea 4 combinat cu culoarea 4
marime 4 combinat cu culoarea 5

cel putin asa vad eu situatia.

daca nu urmaresc algorimul asta nu imi apare buton de cumparare.
am vazut undeva o explicatie, ceva de genul id; produse; cod ; attribut... dupa ce terminai tabelul il importai si aveai si produsele si categoriile si pozele aproape totul

Link to comment
Share on other sites

Curieri ii definesti in BO, la Carriers (nu mai stiu meniul principal, Shipping parca).

Atributele le definesti o data. Apoi, la fiecare produs, in tab-ul Combinations ai link catre "Product combinations generator", iar apoi selectezei dintr-o lista toate marimile disponibile si toate culorile disponibile, dai un numar de stoc care va fi la toate configuratiile, si ti le genereaza automat. Daca difera stocul la aceste combinatii, sau modifica pretul/greutatea, atunci astea trebuie modificate la fiecare combinatie in parte.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna Sorin

 

In legatura cu combinatiile tale, am avut acelasi probleme candva, adica ma refer la cantitatea de combinatii. C = #atr*#atr*#atr, si in cazul tau numarul de combinatii ajunge la un numar colosal. Atributele sunt impartite in doua grupuri : culorile si restul atributelor create.

 

Ceea ce-ti recomand este :

 

1. Creaza grupurile de atribute :

 

Culoare :

Marime: Xl, XXL, M, L etc

Bombare : (habear nam ...tu decizi ce atribute mai gasesti prentru produsul tau)

 

Intrii in catalog la produse : si in cadrul combinatiilor introduci fiecare culoare cu imaginea specifica +adaugi toate atributele specifice culorii respective. Mai pe larg culoarea rosie va avea toate marimile etc. Dupa ce ai terminat de introdus culorile in partea superioara la combinatii gasesti meniul : generator combinatii produs.

 

Apesi si pe pagina care se deschide alegi pe partea dreapta toata (sau atributele care sunt posibile) produsuli, si apesi generate.

 

Presta contine formula matematica de calcul al combinatiilor, si-ti va crea in functie de atribute toate variantele posibile.

 

Vei observa ca poti adauga diferente de pret in functie de atribute, adica : Sutien rosu, XL, forma ovala e mai scump decat sutienul mov, XXL cu forma rotunda.

 

In cazul in care nu reusesti, anunta-ma, sper sa am ceva timp liber sa te ajut. Iti recomand oricum sa creezi un produs test sa te familiarizezi cu sistemul.

 

2. Mai multi curieri : da se poate

 

cu Stima

 

Leo

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...