Jump to content

Διόρθωση κειμένου σε πρότυπο mail


Recommended Posts

7 minutes ago, jordaneiro said:

Το έχω δοκιμάσει ήδη κ δεν λειτούργησε δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει

δες μήπως υπάρχει το ίδιο αρχείo και στο /themes/Your_theme/mails/el

Edited by Prestan0ob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Prestan0ob said:

δες μήπως υπάρχει το ίδιο αρχείo και στο /themes/Your_theme/mails/el

Τα εχω δοκιμασει και εκει και μεσα απο το backoffice αλλα τιποτα
Οταν μπανω στη μεταφραση στο bo μου βγαζει αυτα τα μηνυματα
 

Υπάρχει ένας κατάλογος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για τη γλώσσα "el", αλλά όχι για την προεπιλεγμένη γλώσσα (en) στον φάκελο /themes/classic/modules/followup/mails

Υπάρχει ένας κατάλογος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για τη γλώσσα "el", αλλά όχι για την προεπιλεγμένη γλώσσα (en) στον φάκελο /themes/classic/modules/referralprogram/mails

Υπάρχει ένας κατάλογος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για τη γλώσσα "el", αλλά όχι για την προεπιλεγμένη γλώσσα (en) στον φάκελο /themes/classic/modules/prestaqna/mails

Υπάρχει ένας κατάλογος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για τη γλώσσα "el", αλλά όχι για την προεπιλεγμένη γλώσσα (en) στον φάκελο /themes/classic/modules/ps_emailalerts/mails

Υπάρχει ένας κατάλογος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για τη γλώσσα "el", αλλά όχι για την προεπιλεγμένη γλώσσα (en) στον φάκελο /themes/classic/modules/sendinblue/mails

Υπάρχει ένας κατάλογος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για τη γλώσσα "el", αλλά όχι για την προεπιλεγμένη γλώσσα (en) στον φάκελο /themes/classic/modules/fieldpopupnewsletter/mails

Υπάρχει ένας κατάλογος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για τη γλώσσα "el", αλλά όχι για την προεπιλεγμένη γλώσσα (en) στον φάκελο /themes/classic/modules/ps_reminder/mails

Υπάρχει ένας κατάλογος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για τη γλώσσα "el", αλλά όχι για την προεπιλεγμένη γλώσσα (en) στον φάκελο /themes/classic/modules/ps_emailsubscription/mails

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα paths που αναφέρεις θα τσεκάρεις και θα δεις κατά πάσα πιθανότητα ότι έχει /el μόνο και ότι λείπει το /en που είναι και η προεπιλεγμένη γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kogkalidis said:

Σε αυτά τα paths που αναφέρεις θα τσεκάρεις και θα δεις κατά πάσα πιθανότητα ότι έχει /el μόνο και ότι λείπει το /en που είναι και η προεπιλεγμένη γλώσσα.

σωστά έτσι είναι.Διορθώνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου εννοείται. Θα αντιγράψεις τον φάκελο el όπως είναι και θα ονομάσεις το αντίγραφο en και θα λυθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα. Για το αρχικό ερώτημα έβγαλες άκρη;

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Kogkalidis said:

Ναι φίλε μου εννοείται. Θα αντιγράψεις τον φάκελο el όπως είναι και θα ονομάσεις το αντίγραφο en και θα λυθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα. Για το αρχικό ερώτημα έβγαλες άκρη;

Ευχαριστώ έφτιαξα το πρόβλημα με τα path
Για την διόρθωση κειμένου στο email template όχι δεν έχω καταφέρει κάτι

Διορθώνω το κείμενο /mails/el/outofstock.html καθαρίζω τα cacke του ΒΟ .Μπαίνω πάλι στο αρχείο /mails/el/outofstock.html και μου έχει αλλαξει τελέιως ο κώδικας του αρχείου

Επισυνάπτω το αρχείο απο το outofstock.html ,στη γραμμή 91 κατά το προτότυπο εμφανίζεται το κείμενο που περιέχει το μειλ το οποίο και διόρθωσα αλλα όταν ξαναμπαίνω μετά από το καθαρισμό cache βλεπω αυτά τα αλαμπουρνέζικα.thumb.JPG.257a8ccb8edd2d2c6acf1ace81ba349c.JPG

Link to comment
Share on other sites

Το email φίλε μου πρέπει να το κάνεις επεξεργασία σε κάποιον εξωτερικό editor (πχ vscode, phpstorm κτλ) και περνάς τα αρχεία στην θέση που ήταν.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kogkalidis said:

Το email φίλε μου πρέπει να το κάνεις επεξεργασία σε κάποιον εξωτερικό editor (πχ vscode, phpstorm κτλ) και περνάς τα αρχεία στην θέση που ήταν.

Από τον σερβερ εχω html editor κανει αυτο?αν οχι θα κοιταξω αυτα που μου προανεφερεςhtmleditor.thumb.JPG.a3497254465dac3cbf03e5d5109d2371.JPG 

htmleditor.JPG

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Kogkalidis said:

Το email φίλε μου πρέπει να το κάνεις επεξεργασία σε κάποιον εξωτερικό editor (πχ vscode, phpstorm κτλ) και περνάς τα αρχεία στην θέση που ήταν.

To διορθωσα με το vscode οντως το κειμενο ειναι σωστα μεσα στο αρχειο αλλα δυστυχως η αλλαγη στο κειμενο δεν γινεται οταν ερχεται το μειλ

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναφέρει σε άλλο thread για τα Ελληνικά. Πρέπει να οργανοθούμε να προτείνουμε λύσεις σε δεκάδες "bug" που αφορούν την Ελληνική γλώσσα του Prestashop. Ένα απο αυτά είναι όταν διορθώνεις τα κείμενα των email μέσα απο τον editor του prestashop τα Ελληνικά μετατρέπονται σε HTML entities. Οπότε κάνουμε αλλαγές μόνο με FTP και δικό μας editor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από ψάξιμο κατάφερα και το διόρθωσα. Επειδή έχω αλλάξει theme έπρεπε να επιλέξω τη διαδρομή /mails/el/outofstock.html μέσα από το νέο theme κ όχι από το default theme που πήγαινα στην αρχή,έκανα επεξεργασία με εξωτερικό editor vscode και όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...