Jump to content
  • 0

Problem z użyciem plików


xDaniBix

Question

Witam serdecznie,

Z racji tego, że nie znalazłem nigdzie rozwiązania mojego problemu a mój dostawca hostingu stwierdza, że problem leży po stronie Prestashop a prestashop jako jedyne podaje rozwiązanie zakupu za 100 euro  "PrestaShop Diagnosis Ticket" które ma średnie opinie jestem zmuszony zapytać Was o pomoc.

Problem dotyczy użycia plików, logując się do cPanel w statystykach  serwera użycie plików zbliża się niepokojąco do limitu. Raz już się zdarzyło, że osiągnęło limit czego efektem była awaria sklepu oraz błąd 500. Wtedy jedynym rozwiązaniem było rozszerzenie pakietu hostingu w którym limit użycia plików wynosi 1 000 000 jednak codziennie użycie plików narasta a nie chcę rozszerzać ponownie hostingu gdyż i tak nie wykorzystuję jego całych możliwości. Dostawcą hostingu jest webd.pl ( zdjęcie ze statystyk w załączniku ). 

Czy ktoś miał podobny problem i wie jak zmniejszyć użycie plików ? Dostawca hostingu podał informację, że w pliku .img w kliencie FTP jest prawie 718 tys. plików jednak nie wiem czy mogę je sobie od tak usunąć gdyż są to zdjęcia produktów oraz miniatur których sklep używa. Jakieś pomysły ?

użycie plików.PNG

Link to comment
Share on other sites

14 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
4 minutes ago, endriu107 said:

Ile masz produktów w sklepie?

Na obecną chwilę jest 4780 produktów i generalnie zawsze jest w tych granicach. Jest uruchomiony CRON na module który importuje produkty ( zaznaczam tylko w ramach informacji jeśli miałoby to na coś wpływ).

Link to comment
Share on other sites

  • 0

To jest akurat normalnie już kilku klientów przenosiłem na VPS z tego powodu bo tam nie ma limitu plików, a większość serwerów współdzielonych jak nie wszystkie w Polsce mają limit do 1 mln plików, 77% to jeszcze nie ma tragedii

zacznij od wykasowania systematycznego plików z ceche trochę zyskasz idziesz katalog sklepu / var / ceche / wykasuj tam katalog prod i każdy jaki masz wygenerowany przez sklep

są moduły które automatycznie to kasują, czasami nawet serwery typu cyberfolks mają autorski moduł dają go za darmo do serwera który Tobie kasuje i czyści automatycznie

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
38 minutes ago, xDaniBix said:

Jest uruchomiony CRON na module który importuje produkty ( zaznaczam tylko w ramach informacji jeśli miałoby to na coś wpływ)

Może mieć duży wpływ jeśli stare produkty są usuwane ale ich zdjęcia pozostają. Opcje masz takie żeby po pierwsze usunąć niepotrzebne zdjęcia z serwera, temat już był na forum i nawet są jakieś darmowe rozwiązania do tego:

 

Po drugie być może masz generowane niepotrzebnie niektóre miniatury produktów i można by to było zredukować w panelu sklepu lub dostosowując do tego szablon.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
10 minutes ago, przemex said:

To jest akurat normalnie już kilku klientów przenosiłem na VPS z tego powodu bo tam nie ma limitu plików, a większość serwerów współdzielonych jak nie wszystkie w Polsce mają limit do 1 mln plików, 77% to jeszcze nie ma tragedii

zacznij od wykasowania systematycznego plików z ceche trochę zyskasz idziesz katalog sklepu / var / ceche / wykasuj tam katalog prod i każdy jaki masz wygenerowany przez sklep

są moduły które automatycznie to kasują, czasami nawet serwery typu cyberfolks mają autorski moduł dają go za darmo do serwera który Tobie kasuje i czyści automatycznie

 

Mój hostingodawca oferuje pakiet w którym limit wynosi 2 500 000 plików jednak powiększenie hostingu nie rozwiąże problemu gdyż pliki będą sukcesywnie narastać. Dziś użycie wynosi 80 %. Kasowanie pamięci podręcznej z poziomu BO nie przynosiło rezultatów. Zainstalowałem również wtyczkę LiteSpeed Cache coś tam usunie ale niewiele i nie zawsze. Włączyłem natywne połączenia prestashop z memcached lecz też niewiele dało. Czy usunięcie pliku prod z klienta nie spowoduje jakiegoś błędu ? Niby to tylko cache ale w kliencie różnie to bywa. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
33 minutes ago, przemex said:

Nie to nie spowoduje błędu, możesz kasować.

Skasowałem plik prod z katalogu cache, niewiele to dało jeśli chodzi o użycie plików nadal wzrasta obecnie jest już ponad 800 000. Jedyne co to zauważyłem, że po usunięciu tego pliku strona jakby szybciej działa. Chyba nie obejdzie się bez modułu kasującego zbędne pliki. Chyba, że masz inne propozycje ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Just now, xDaniBix said:

Skasowałem plik prod z katalogu cache, niewiele to dało jeśli chodzi o użycie plików nadal wzrasta obecnie jest już ponad 800 000. Jedyne co to zauważyłem, że po usunięciu tego pliku strona jakby szybciej działa. Chyba nie obejdzie się bez modułu kasującego zbędne pliki. Chyba, że masz inne propozycje ?

Przecież nie w cache jest problem jak i nie w bazie danych, po co skupiasz się na nieistotnych elementach które i tak się za chwile szybko odbudują ta jak folder prod z cache, problem masz w katalogu img jak sam wskazałeś, zacznij od tego i skasuj z niego niepotrzebne zdjęcia.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 hours ago, endriu107 said:

Może mieć duży wpływ jeśli stare produkty są usuwane ale ich zdjęcia pozostają. Opcje masz takie żeby po pierwsze usunąć niepotrzebne zdjęcia z serwera, temat już był na forum i nawet są jakieś darmowe rozwiązania do tego:

 

Po drugie być może masz generowane niepotrzebnie niektóre miniatury produktów i można by to było zredukować w panelu sklepu lub dostosowując do tego szablon.

Próbowałem tego sposobu który jest w tym wątku, jeden z użytkowników dodał gotowy skrypt zapisany w php wystarczy tylko odpalić za pomocą przeglądarki tylko, że jak wrzucę ten plik na serwer to rozjeżdża mi się cały sklep, nie ma ułożenia szablonu tylko wszystko wyświetla się w formie listy.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
44 minutes ago, endriu107 said:

@Daresh ma moduł Tidy który zrobi to za ciebie i wiele więcej opcji które Ci sie przydadzą.

Zakupiłem przed chwilą ten moduł przeczytałem i faktycznie ma mnóstwo funkcji tylko znów problem gdy chcę załadować moduł wyskakuje błąd

moduł.PNG

Link to comment
Share on other sites

  • 0
15 minutes ago, endriu107 said:

Być może należy go wcześniej rozpakować bo jest podwójnie spakowany.

Tak zrobiłem. Moduł się zainstalował usunąłem zbędne pliki i... użycie plików spadło do 160 000 :)  Dziękuję serdecznie za pomoc i polecenie dobrego niedrogiego modułu :) temat do zamknięcia.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...