Jump to content
  • 0

Zmiana presty na 1.8 i wersji php na najnowszą.


ATJakubczyk

Question

Witam.

Posiadamy prestę 1.7, oraz wersję PHP 7.4 i zastanawiam się czy zmiana na najnowsze wersje, przyniesie nam spore korzyści, czy raczej nie będzie miało to znaczenia? Dodatkowo dodam, że na aktualnym serwerze robiliśmy testy, bo był to nasz pierwszy serwer i jest tam dużo śmieci, pokroju pozostałości po jakichś modułach, nasze nieudane próby zmiany czegoś itp. Niestety z tego co widziałem, taka usługa przeniesienia presty jest bardzo droga, stąd wymyśliłem nowe rozwiązanie, tylko nie wiem czy sensowne i tu pojawiają się moje pytania. Niedługo kończy nam się abonament na serwer i myślałem, żeby wziąć drugi serwer na którym zrobimy sklep w presta shop 1.8 i na najnowszej wersji PHP. Wszystkie produkty mamy w subiekt.gt, więc o to się nie martwię, zgranie towarów to max 30min czekania i będą już gotowe, problem jednak pojawia się jeżeli chodzi o dane klientów ich konta, zamówienia itp. Czy istnieje w preście możliwość wyeksportowania tych danych, żeby móc je później wgrać do nowej wersji sklepu?

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

To tak nie zadziała że przeniesiesz klientów i hasła będą działać musisz zrobić to umiejętnie np. poprzez wcześniejszą podmianę kluczy hashujących hasła. Dla laika najlepsza opcja to skorzystanie  z jakiegoś modułu migracji.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Będziemy w takim razie działać.

Proszę aby jeszcze o informacje, czy takie przeniesienie może przynieść spore korzyści w działaniu samego sklepu? Będzie on działać płynniej i szybciej?

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Dnia 15.01.2024 o 8:56 AM, endriu107 napisał:

Tego drugiego nie znam. Ten pierwszy sobie w miarę radzi.

Trochę się jednak znamy ;), STARTPRESTA to moja strona gdzie oferuje usługi związane z PrestaShop na forum jestem aktywny jako przemex

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 1/15/2024 at 10:05 AM, ATJakubczyk said:

Będziemy w takim razie działać.

Proszę aby jeszcze o informacje, czy takie przeniesienie może przynieść spore korzyści w działaniu samego sklepu? Będzie on działać płynniej i szybciej?

Sklep PS na PHP 8.x w porównaniu do wersji 7.3 / 7.4 działa zauważalnie szybciej. Przykładowo Wordpress na PHP 8 może obsłużyć około 18-20% więcej zapytań w ciągu sekundy. Przejście na nową wersję będzie wiązało się z aktualizacją modułów, które posiadasz. Wtyczka stworzona 2 lata temu niekoniecznie zadziała na PHP 8. Dane klientów, koszyków, zamówień itd. w szybki sposób przeniesiesz eksportując tabele w PhpMyAdmin.

Przez ostatnie dwa miesiące pracowałem nad nowym szablonem zgodnym z php 8. Moduły były stopniowo instalowane i testowane, w kilku wprowadziłem drobne poprawki. W weekend na serwerze produkcyjnym aktualizacja Debiana z v10 do v12, php z 7.3 do 8.1 na koniec przeniesienie sklepu i bazy danych. Korzystam od początku z forka PS -> ThirtyBees (aktualnie v1.5.1), praca w backoffice sklepu wygląda teraz jakbym był na localhoscie. Ping do VPS'a 14ms. Na serwerze zainstalowany PHPRedis, włączony Server Side Cache.

Najbardziej jestem zadowolony z poprawy wyników Google PageSpeed 🙂 Optymalizacja w przyszłości jak znajdę czas.

old-store.jpg

new-store.jpg

Edited by adiem (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 1/13/2024 at 10:10 AM, ATJakubczyk said:

Witam.

Posiadamy prestę 1.7, oraz wersję PHP 7.4 i zastanawiam się czy zmiana na najnowsze wersje, przyniesie nam spore korzyści, czy raczej nie będzie miało to znaczenia? Dodatkowo dodam, że na aktualnym serwerze robiliśmy testy, bo był to nasz pierwszy serwer i jest tam dużo śmieci, pokroju pozostałości po jakichś modułach, nasze nieudane próby zmiany czegoś itp. Niestety z tego co widziałem, taka usługa przeniesienia presty jest bardzo droga, stąd wymyśliłem nowe rozwiązanie, tylko nie wiem czy sensowne i tu pojawiają się moje pytania. Niedługo kończy nam się abonament na serwer i myślałem, żeby wziąć drugi serwer na którym zrobimy sklep w presta shop 1.8 i na najnowszej wersji PHP. Wszystkie produkty mamy w subiekt.gt, więc o to się nie martwię, zgranie towarów to max 30min czekania i będą już gotowe, problem jednak pojawia się jeżeli chodzi o dane klientów ich konta, zamówienia itp. Czy istnieje w preście możliwość wyeksportowania tych danych, żeby móc je później wgrać do nowej wersji sklepu?

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

A jak poradzisz sobie z widocznością sklepu w google? Mam podobny pomysł co Ty by zrobić drugi sklep i przenieść wszystko do niego. Jestem w tej samej sytuacji (pierwszy sklep posiada sporo śmieci i nieprzemyślanych rzeczy) Tylko nie wiem jak rozwiązać temat by sklep nie spadł z widoczności w google oraz żeby wszystkie zdjęcia które są na pierwszej stronie w wyszukiwarce grafik działały prawidłowo?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zawsze istnieje jakiś % ryzyka jednak zmieniasz sklep z jednego na drugi i google wysyłając pająka indeksującego zobaczy zmianę, jednak wedle polityki google jak zmieniasz coś na lepsze np, nowsza wersja systemu sklepu czy strony www rozwijasz się i dla google jest to plus, tak czy tak google to google i  z tyłu głowy musisz mieć ryzyko, jednak z doświadczenia wiem że nawet jak po zmianie sklepu pozycje spadły zazwyczaj z czasem wracały na swoje pozycje a czasami nawet na lepsze jak były.

Dodatkowo warto pokazać google że ta zmiana na wyższą wersję miała cel polepszenia sklepu i coś do niego dodać np. Bloga jeżeli nie było go w starym sklepie co też pozytywnie wpłynie na content.

Ja migrując dane z jednego sklepu na drugi zachowuje co jest podstawą strukturę linków do produktów i kategorii są identyczne ścieżki i "wygląd" jak w starym sklepie

SEO ważne dla wyszukiwarek podczas naszej migracji zachowujemy


    SEO: zachowujemy adresy końcowe i strukturę linków do produktów nie zmienia się docelowy adres https do produktu,
    SEO: importujemy metadane tytuł dla przeglądarek, krótki opis, długi opis, słowa kluczowe, ustawienia dla wyszukiwarki SEO które były wprowadzone w poprzednim  sklepie.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...