Jump to content

Αλλαγή hosting


alexandr0s

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Βρήκα μια καλή προσφορά και θέλω να αλλάξω Hosting, αλλά ο πάροχος που έχω τώρα δεν μου δίνει πρόσβαση στο cpanel για να κάνω μεταφορά το e-shop μου. Είναι κάτι σαν "νοικιασμένο" το site, μου λέει ενώ το μόνο που έχει να κάνει είναι να μας δώσει τους κωδικούς από το cpanel και να τραβήξουμε τα αρχεία. Είμαι σ'αυτόν από το 2013 στο μεταξύ.

Τέλος πάντων, το site το συντηρώ μόνος μου και έχω πρόσβαση στα προϊόντα, μπορώ και ανεβάζω Modules κλπ.

Μπορώ να αντιγράψω με κάποιο τρόπο αρχεία, προϊόντα, πελάτες και ρυθμίσεις ή θα πρέπει να τα φτιάξω από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και μου πέταξε αυτό το μήνυμα:

Insufficient Storage

The method could not be performed on the resource because the server is unable to store the representation needed to successfully complete the request. There is insufficient free space left in your storage allocation.

Additionally, a 507 Insufficient Storage error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις χώρο στο server μάλλον. Οπότε δεν υπάρχει άλλη λύση απο το να τους πεις πως θέλεις να φύγεις και να σου ανεβάσουν κάπου βάση δεδομένων και ένα zip με τα αρχεία γιατί βάση συμφωνίας μπορεί να μην είναι υποχρεωμένοι να σου προσφέρουν cpanel ή plesk panel.

Ο μόνος λόγος για να μην σου επιτρέψουν να φύγεις είναι να έχεις υπογράψει πως θα είσαι αιωνίως στον δικό τους server ή πως επειδή έφτιαξαν αυτοί το eshop έχουν και τα πλήρη πνευματικά και άλλα δικαιώματα.

Υπάρχουν επίσης κάποιες εταιρείες που σου φτιάχνουν eshop με δικά τους προϊόντα έτοιμο να πουλήσει που επίσης δεν μπορείς να το πάρεις απο τον server τους.

Εαν δεν ισχύει κάτι απο τα παραπάνω και δεν σου δίνουν βάση και αρχεία τότε λες σε έναν δηκηγόρο να τους πάρει τηλέφωνο και μιλάς και με τον συνήγορο του καταναλωτή.

Edited by Prestan0ob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια δέσμευση με την εταιρεία, όταν πήγα εκεί είχαν ένα έτοιμο στημένο presta και το διαμορφώσαμε όπως ήθελα, και από τότε πληρώνω hosting και το συντηρώ εγώ.

Ζητούσα την βοήθεια του admin μόνο όταν υπήρχε κάποιο πρόβλημα (αυτή ήταν η συμφωνία). Επομένως δεν είναι υποχρεωμένοι να μου δώσουν πρόσβαση στο cpanel.

Υπάρχουν και addons για τα οποία πλήρωσα για να τα βάλουμε.

Δε με νοιάζει να το πάρω ολόκληρο, απλά θέλω τα προϊόντα, τους πελάτες κλπ για να μην τα περνάω από την αρχή γιατί είναι δουλειά 10 χρόνων.

Το πιθανότερο είναι πως θα πάρω άλλο hosting με Presta και θα πρέπει να τα αντιγράψω εκεί κομμάτι-κομμάτι. Ίσως το κάνω παράλληλα και όταν θα είναι έτοιμο να αλλάξω τους dns servers να τελειώνουμε.

Πλέον παίζουν πολλές προσφορές και γλιτώνεις λεφτά με τις ίδιες παροχές.

Link to comment
Share on other sites

 

Δοκιμάστε το emagicone, θα σας επιτρέψει να το χρησιμοποιήσετε για 15 ημέρες δωρεάν, αρκετός χρόνος για να εξαγάγετε τα δεδομένα σας

Μια άλλη επιλογή είναι το storecommander, θα σας δώσει 15 ημέρες δωρεάν και μπορείτε να εξάγετε τα δεδομένα σας
σύνδεσμος λήψης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι αν γίνεται να αποθηκεύσω την βάση δεδομένων, προϊόντα, ρυθμίσεις κλπ στο pc μου και να μπορέσω να ανεβάσω τα αρχεία στο επόμενο presta που θα δημιουργήσω.

Δηλαδή αν όλα αυτά τα προγράμματα χρειάζονται έξτρα χώρο στον server που είναι τώρα το site, μάλλον δεν θα λειτουργήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα module για migration μεταφέρεις όλα τα data (κατηγορίες, προϊόντα, πελάτες, παραγγελίες, τρόπος και κόστος αποστολής, σελίδες πληροφοριών κτλ) στο νέο σου eshop.
Εναλλακτικά αυτό γίνετε και με XML export/import module.
Και για τα 2 αυτά υπάρχει εμπειρία και μπορώ να σε βοηθήσω με επιπλέον πληροφορίες.

Επίσης και το store manager που αναφέρει πιο πάνω o juanrojas μπορεί να κάνει την μεταφορά.

Με τους παραπάνω τρόπους όμως δεν θα μεταφερθούν τα modules και οι ρυθμίσεις τους. Αυτά πρέπει να τα στήσεις απο την αρχή.
Όσο αφορά το migration και το στήσιμο του νέου eshop (modules, theme κτλ) μπορώ να το αναλάβω και επαγγελματικά. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...