Jump to content

Reference number στις παραγγελίες


alexandr0s

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα.

Εχω το Presta 1.7.8.10 και θέλω να αλλάξω το reference number στις παραγγελίες, να τις βγάζει με αύξοντα αριθμό και όχι με random γράμματα που είναι το default. (δεν καταλαβαίνω γιατί το έχουν έτσι).

Ιδανικά να αντιγράφει το id της παραγγελίας.

Δοκίμασα 2 δωρεάν modules όμως βγάζουν random αριθμούς, οπότε δεν κερδίζεις κάτι αφού δεν υπάρχει ρύθμιση για να έχουν έστω μια αύσουσα σειρά.

Κάθε βοήθεια δεκτή, ευχαριστώ πολύ

order screenshot.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Το αναγνωριστικό παραγγελίας είναι ένας απλός αριθμός. Η αναφορά εφευρέθηκε για να μην μπορούν οι ανταγωνιστές ή οποιοσδήποτε άλλος να γνωρίζει τον αριθμό των πωλήσεων στα καταστήματα, αλλά τίποτα δεν σας εμποδίζει να χρησιμοποιείτε μόνο το αναγνωριστικό παραγγελίας αντί της αναφοράς για όλα τα έγγραφα ή άλλα μέρη όπου θα θέλατε να το χρησιμοποιήσετε.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mediacom87 said:

Γεια σας,

Το αναγνωριστικό παραγγελίας είναι ένας απλός αριθμός. Η αναφορά εφευρέθηκε για να μην μπορούν οι ανταγωνιστές ή οποιοσδήποτε άλλος να γνωρίζει τον αριθμό των πωλήσεων στα καταστήματα, αλλά τίποτα δεν σας εμποδίζει να χρησιμοποιείτε μόνο το αναγνωριστικό παραγγελίας αντί της αναφοράς για όλα τα έγγραφα ή άλλα μέρη όπου θα θέλατε να το χρησιμοποιήσετε.

 

Το ξέρω, απλά είναι πιο εύκολο για τους πελάτες να χρησιμοποιούν τον αριθμό παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση μιας αναφοράς που αποτελείται από αριθμούς διευκολύνει τη χρήση της, διατηρώντας παράλληλα τον αριθμό των παραγγελιών που έχουν γίνει στον ιστότοπο ανώνυμο.

Εξ ου και η δημιουργία αυτού του είδους της δωρεάν ενότητας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mediacom87 said:

Η χρήση μιας αναφοράς που αποτελείται από αριθμούς διευκολύνει τη χρήση της, διατηρώντας παράλληλα τον αριθμό των παραγγελιών που έχουν γίνει στον ιστότοπο ανώνυμο.

Εξ ου και η δημιουργία αυτού του είδους της δωρεάν ενότητας.

 

Είναι το ένα από τα δυο modules που κατέβασα χτες, ευχαριστώ πολύ.

Μάλλον αυτά θα χρησιμοποιήσω

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, alexandr0s said:

 

Είναι το ένα από τα δυο modules που κατέβασα χτες, ευχαριστώ πολύ.

Μάλλον αυτά θα χρησιμοποιήσω

Αυτό κάνει ακριβώς την δουλειά αλλά δεν είναι free.
https://prestadev.pl/en/prestashop-modules/order-reference-number-change-for-prestashop-15x-16x-17x.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχαμε και στο παλιό site και τελικά δεν θυμάμαι πως το λύσαμε και αντικαταστάθηκε το reference με το id number της παραγγελίας.

Ίσως ο admin πείραξε τον κώδικα, δεν είμαι σίγουρος.

(ενδιαφέροντα modules έχει το Prestadev)

Edited by alexandr0s (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...