Jump to content

Πρόβλημα με εισαγωγή product Combinations


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ψάξει αρκετά και δοκίμασα ότι μπορούσα να σκεφτώ για το πως να κάνω import τα combinations και δεν έχω βγάλει άκρη. Χρησιμοποιώ το Plugin Easy Import/Export Products Module για να κάνω εισαγωγή και δεν τα έχω καταφέρει να ενημερώσει τα προϊόντα. Το site είναι στα ελληνικά και δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω κάτι όπως την λέξη select, το δοκίμασα και αυτό και δεν δουλεύει. Είναι η πρώτη φορά που κάνω import και μου έχει βγάλει την πίστη.

Screenshot 2023-06-27 154258.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για να κάνεις ποιο εύκολη την ζωή σου θα χρειαστείς ένα Module όπως το https://addons.prestashop.com/en/data-import-export/24523-easy-import-products-from-csv-excel-xml-json-txt.html

Εγώ έχω φτιάξει δικό μου module και πρόσθεσα πολλές ακόμα λειτουργίες ώστε πλέον δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορεί να κάνει σχετικά με την εισαγωγή προϊόντων και συνδιασμών απο αρχείο. Μπορείς να μου στείλεις μήνυμα εαν θέλεις περισσότερες πληροφορίες.

Edited by Prestan0ob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Prestan0ob said:

Καλησπέρα, για να κάνεις ποιο εύκολη την ζωή σου θα χρειαστείς ένα Module όπως το https://addons.prestashop.com/en/data-import-export/24523-easy-import-products-from-csv-excel-xml-json-txt.html

Εγώ έχω φτιάξει δικό μου module και πρόσθεσα πολλές ακόμα λειτουργίες ώστε πλέον δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορεί να κάνει σχετικά με την εισαγωγή προϊόντων και συνδιασμών απο αρχείο. Μπορείς να μου στείλεις μήνυμα εαν θέλεις περισσότερες πληροφορίες.

Το plugin που αναφέρεις είναι αυτό το οποίο χρησιμοποιώ και δεν μπορώ με τίποτα να κάνω import combinations. Προσπαθώ για αρχή να μάθω να βάζω απλά μέγεθος και διαφορετικά νούμερα και μετά μέγεθος και χρώματα μαζί. Δεν τα έχω καταφέρει μέχρι τώρα και έχω δοκιμάσει ότι συνδυασμό έχω δει στο ίντερνετ ή από forums. Δοκίμασα μέχρι και το csv template που σου δίνει το Plugin και δεν μπαίνει τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα λεπτομέρειες για να δείτε σε αυτό που δείχνετε, επειδή έχω αυτήν την ενότητα και λειτουργεί καλά.
Σε κάθε περίπτωση θα έλεγα ότι στο screenshot που έβαλες δεν βλέπω την κατηγορία και αυτό είναι σημαντικό.
Επίσης η άσκηση που μπορείτε να κάνετε είναι να ανεβάσετε ένα προϊόν χειροκίνητα με συνδυασμούς και μετά να το εξάγετε και έτσι θα έχετε ένα πρότυπο

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Prestan0ob said:

Αυτό χρησιμοποιείς? https://addons.prestashop.com/en/data-import-export/24523-easy-import-products-from-csv-excel-xml-json-txt.html

Ανέβασε σε screenshot την πρώτη σελίδα απο τις ρυθμίσεις του. Όλες τις ρυθμίσεις απο πάνω μέχρι κάτω.

Ναι με αυτό το plugin
 

1.png

2.png

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, juanrojas said:

Υπάρχουν ακόμα λεπτομέρειες για να δείτε σε αυτό που δείχνετε, επειδή έχω αυτήν την ενότητα και λειτουργεί καλά.
Σε κάθε περίπτωση θα έλεγα ότι στο screenshot που έβαλες δεν βλέπω την κατηγορία και αυτό είναι σημαντικό.
Επίσης η άσκηση που μπορείτε να κάνετε είναι να ανεβάσετε ένα προϊόν χειροκίνητα με συνδυασμούς και μετά να το εξάγετε και έτσι θα έχετε ένα πρότυπο

Δεν βρήκα πουθενά σε κάποιο παράδειγμα να χρειάζεται η κατηγορία για τα combinations, ακόμα και στο demo import του plugin δεν το έχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το Module βάζεις ξεχωριστά τα προϊόντα και ύστερα τους συνδιασμούς. Δεν μπορείς μαζί. Εσύ χρησιμποιείς απο ότι βλέπω το IMPORT PRODUCTS και όχι το IMPORT COMBINATIONS. Επιλέγεις όταν πατάς επάνω στο NEW IMPORT.

286506461_.png.8f33cf2b30498ed1f17f3185dcf3bb15.png

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Prestan0ob said:

Σε αυτό το Module βάζεις ξεχωριστά τα προϊόντα και ύστερα τους συνδιασμούς. Δεν μπορείς μαζί. Εσύ χρησιμποιείς απο ότι βλέπω το IMPORT PRODUCTS και όχι το IMPORT COMBINATIONS. Επιλέγεις όταν πατάς επάνω στο NEW IMPORT.

286506461_.png.8f33cf2b30498ed1f17f3185dcf3bb15.png

 

Ναι εννοείται ότι τα πρόσθεσα ξεχωριστά. Βρήκα τρόπο τελικά και το έκανα. Θα ποστάρω λύση αύριο που θα πάω στην δουλειά πάλι. Να έχουν μία ιδέα άτομα που ξεκινάνε τώρα την ενασχόληση τους  με prestashop με combinations.

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Prestan0ob said:

Ωραίος. Στείλε μου εαν θες και το XML feed να δω για ποιο λόγο δεν μπορούσες να το εισάγεις με αυτό το module.

Με xlsx αρχείο το προσπαθούσα να κάνω import combinations αν και έφαγα πολύ ξύλο και για τα απλά προϊόντα να τα κάνω import. Είχα ένα πρόβλημα και με τις μεταφράσεις που έχει κάνει στα ελληνικά το prestashop και ήταν μερικά πράγματα ίδια η δεν έβγαζαν νόημα. Επίσης το module που χρησιμοποιώ όταν κάνω από το άλλο site export combinations για κάποιο λόγο όλες οι φωτογραφίες από τους συνδυασμούς είναι broken με αποτέλεσμα να μπαίνουν οι default prestashop φωτογραφίες σαν έξτρα στο εκάστοτε προϊόν οπότε εγώ δεν έβαλα καθόλου φωτογραφίες και πήγα και τις επέλεγα αφού είχαν μπει από πριν όταν έκανα import τα προϊόντα.

Η παρακάτω φωτογραφία είναι όταν κάποιος θέλει να προσθέσει combinations με μέγεθος μόνο για παράδειγμα.

Screenshot_1.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει τρόπο να μπορώ να παίρνει και τις επιλεγμένες φωτογραφίες για κάθε combination και επίσης δεν μου δούλεψε το import του module και τα έκανα import με την default εισαγωγή του prestashop. Για import με μέγεθος και χρώμα ανεβά ζω αντίστοιχο αρχείο.Screenshot_2.png.98b5482cc844be3f9dc7c355f0c4e4a8.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...