Jump to content

Ερώτηση για Courier


d3s1gn3r

Recommended Posts

Γεια σε όλη την παρέα. Προσπαθώ να σετάρω τη μεταφορική εταιρεία για τις αποστολές των δεμάτων και έχω κολλήσει λίγο. Το Prestashop ειναι έκδοση 1.7.8.8 και το σενάριο είναι το εξής:

1. Αποστολή προϊόντων μόνο σε Ελλάδα και Κύπρο

2. Ελλάδα: Αν η συνολική αξία των προϊόντων στο καλάθι είναι κάτω απο 100€ χρέωση μεταφορικών 5€. (100€ και πάνω δωρεάν). 

3. Κύπρος: Χρέωση μεταφορικών 5€ ανεξαρτήτως

Αν και δε φαίνεται πολύπλοκο εκ πρώτης όψεως, με έχει μπερδέψει. Στο Admin panel έχω απενεργοποιήσει ολά τα zones εκτός απο το Europe. Στη συνέχεια πηγαίνω στο Admin -> Shipping -> Carriers και δημιουργώ ένα νέο (πχ στην προκειμένη ACS):
1858298114_Screenshotfrom2023-02-1714-43-13.thumb.png.6436d82e4554abcc33dfd15e70d48e94.png

Στο δεύτερο βήμα που πρέπει να ορίσω τις χρεώσεις ανα τοποθεσία δε γίνεται να επιλέξω χώρα αλλα μόνο ζώνη! Πως στην ευχή μπορώ να το σετάρω ωστε να πληρεί τις πρoϋποθέσεις που ανέφερα παραπάνω ;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sanctusmob said:

Θα κάνεις μια ζώνη που θα έχει μόνο την Ελλάδα και μία που θα έχει μόνο την Κύπρο. Σκέψου το σαν ζώνες χρέωσης και όχι σαν γεωγραφικές.

Γειά σου @sanctusmob και σε ευχαριστω για την απάντησή σου. ΟΚ εφτιαξα 2 ζώνες (Zone 1 & Zone 2). Στη Zone 1 έριξα μέσα την Ελλάδα και στη Zone 2 την Κύπρο. Στις ρυθμίσεις όμως τις μεταφορικής  Admin -> Shipping -> Carriers στο δευτερο βήμα πώς ρυθμίζω τις χρεώσεις συμφωνα με τις προυποθέσεις που χρειάζομαι? Οταν κάνω add new range δε μου επιτρέπει στη δεύτερη στήλη να βάλω κάποια τιμή (θυμίζω οτι στη Zone 2 θέλω να εφαρμόσω χρέωση 5€ ανεξαρτήτως τιμής καλαθιού).
2122436387_Screenshotfrom2023-02-1715-25-23.thumb.png.241337d061a162c5b6c9290654253286.png

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sanctusmob said:

Σωστά αλλά θα βάλεις ΦΠΑ 24% στο tax και τα έξοδα αποστολής θα τα έχεις αποφορολογιμένα.

Επέλεξα όπως είπες 24% αλλα τώρα βγάζει την χρέωση 6.20 €. Τα έξοδα αποστολής απο που τα αποφορολογεις? 

Link to comment
Share on other sites

Α οκ! Σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου φίλε μου. Μια τελευταία ερώτηση αν γνωρίζεις.. Αυτο εδώ το Handling tab στο Admin -> Shipping -> Preferences σε τι μας χρησιμεύει ;; Αφού τις χρεώσεις τις ορίζουμε επιμέρους στις ρυθμίσεις της κάθε μεταφορικής εταιρείας!

1887023554_Screenshotfrom2023-02-1716-08-19.thumb.png.cd7e0ca0213b3bfd7cd4e8f9d5b76327.png

Link to comment
Share on other sites

Βάζει ένα σταθερό κόστος στα έξοδα αποστολής. π.χ. μπορεί να έχεις κλιμακωτή χρέωση ανά κιλό στα έξοδα αποστολής και αυτό να είναι το κόστος συσκευασίας που είναι σταθερό ανά αποστολή. Παλιά νομίζω το είχανε με όνομα extra fee ή κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...