Jump to content

Μετάφραση νομών/states


Prestan0ob

Recommended Posts

Είναι κάτι που ζητάει ο κόσμος απο αρκετά παλιά (έκδοση 1.5!!). Η αλήθεια είναι οτι το χρειάζομαι και εγώ. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στον κώδικα ειδα οτι δεν είναι και παρα πολύ ευκολο και θα πρέπει να πειράξουμε πολλα core files(Language, State Controllers and Classes) όπως επίσης και στη βάση δεδομένων θα πρέπει να δημιουργηθεί ένας πίνκακας που να κρατάει τις μεταφράσεις απο τα States. πχ:

CREATE TABLE `ps_state_lang` (
`id_state` int(10) UNSIGNED NOT NULL,
`id_lang` int(10) UNSIGNED NOT NULL,
`name` varchar(80) NOT NULL
) ENGINE=InnoDB DEFAULT CHARSET=utf8mb4;

Στη συνέχεια  στο αρχείο

AdminStatesController.php

στη function: public function __construct() πρέπει να αλλάξεις το $this->lang  σε true. Επίσης στη γραμμή 146 στο ίδιο αρχείο μέσα στο  $this->fields_form = [..... 'input' => [ πρέπει να προσθέσεις 'lang' => true  ώστε στο Back Office να εμφανίζει το πεδίο του state ως translatable (να βγάζει δηλαδή δίπλα στο πεδίο το dropdown menu που επιλέγεις γλώσσα ). κλπ κλπ  Οι αλλάγες είναι αρκετές και προσπάθησα να το φτιάξω σε μια τοπική εγκατάσταση που έχω για δοκιμές και δουλεψε εν μερει, αλλά δε μου ενημερώνει τη βάση δεδομένων σωστα. Το θέμα είναι οτι με λίγη δουλειά γίνεται αλλα δεν ξερω κατα πόσο ειναι καλό να πειράξεις τα core αρχεια. Βέβαια δεν δοκίμασα με τη μεθοδο του override και πιθανότατα θα μπορουσαμε να δημιουργήσουμε ένα module που να μεταφράζει τα states, cities όπως γίνεται με τα countries. Οι υπόλοιποι τι γνώμη έχετε παιδιά ?
 

Edited by d3s1gn3r (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξεκίνησα την παραπάνω διαδικασία αλλά δεν υπάρχει χρόνος για να ολοκληρώσω. Εαν φτιάξει κάποιος αρχεία για override ή module θα με ενδιέφερε να το αγοράσω. Προς το παρόν αρκούμαστε με το να γράφουμε δίπλα απο τα Ελληνικά τον νομό και με Αγγλικούς χαρακτήρες. 

*Μας έχουν πρίξει με το ΕΣΠΑ E-λιανικό, λες και υπάρχει Αγγλόφωνος που θα παραγγείλει απο τον νομό Κολοπετινίτσας!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Prestan0ob said:

Μας έχουν πρίξει με το ΕΣΠΑ E-λιανικό, λες και υπάρχει Αγγλόφωνος που θα παραγγείλει απο τον νομό Κολοπετινίτσας!

Χαχαχαχαχαχχαχα

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 01generator said:

Απενεργοποιήσε απο της χώρες στην Ελλάδα τους νομούς να ησυχάσεις έτσι και αλλιώς σχεδόν άχρηστο περιττό πεδίο είναι ο ΤΚ τι κάνει δλδ. 

Και εγω ετσι το 'χω. Βασικά οταν κάνεις νέα εγκατάσταση το χει εξ ορισμού να μην δείχνει τους Νομούς και αν θέλεις το προσθέτεις εσυ το πεδίο μέσα απο τις ρυθμίσεις των Χωρών.  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 01generator said:

Απενεργοποιήσε απο της χώρες στην Ελλάδα τους νομούς να ησυχάσεις έτσι και αλλιώς σχεδόν άχρηστο περιττό πεδίο είναι ο ΤΚ τι κάνει δλδ. 

 

40 minutes ago, d3s1gn3r said:

Και εγω ετσι το 'χω. Βασικά οταν κάνεις νέα εγκατάσταση το χει εξ ορισμού να μην δείχνει τους Νομούς και αν θέλεις το προσθέτεις εσυ το πεδίο μέσα απο τις ρυθμίσεις των Χωρών.  

Τους θέλω γιατί σε κάποιους νομούς έχω δωρεάν αποστολή. Αλλιώς δεν θα τους είχα ενεργοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...